Ana içeriğe atla

autorola

Sınırlar ortadan kalkacak

19.01.2018 - 10:40

Ar-Ge ve dijital dönüşüm alanındaki yatırımlarının sürdürülebilir rekabette kendilerine oldukça avantaj sağlayacağından bahseden AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı,  “AGT Dijital Platform” projeleriyle Türkiye’den tüm dünyaya hizmet vererek sınırları ortadan kaldırmayı, ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve Türkiye’nin markalaşma sürecine destek olmayı hedeflediklerini söyledi.

Sizce Endüstri 4.0 dönüşümüne sanayimiz ne kadar hazır? 
Endüstri 4.0 devriminin hayata geçebilmesinin en önemli ön koşullarından birisi, şirketlerin dijital dönüşümlerini tamamlamış olması. Türkiye’de bu konuya olan ilginin 2015 yılında arttığını söyleyebiliriz. TÜSİAD, Samsung Türkiye, Deloitte Türkiye ve GFK Türkiye’nin müşterek çalışmasıyla hazırlanan, 2016 tarihli “Türkiye’deki Dijital Değişime CEO Bakışı” isimli rapora göre; telekomünikasyon, sigorta ve bankacılık sektörlerinin temsilcileri bu konuya en çok değinen, en çok kaynak ayıranlar arasında yer alıyor. Ağaç ve orman ürünleri sektöründe de bu konunun öncüsü AGT. Geçtiğimiz yıl hizmete aldığımız sektöründe ilk olan Ar-Ge merkezi ve bu sene uygulamaya başladığımız Dijital Dönüşüm Projesi ile bu konudaki iddiamızı ortaya koyuyoruz.

Endüstri 4.0 ile geleneksel imalat sanayinin yerini, bilişim teknolojileriyle entegre olmuş üretim sistemlerine bırakması sanayide ne gibi etkiler yaratacak? 
Birbirine bağlı olarak çalışan sistemler üretim maliyetlerinden ulaşım giderlerine, raporlama için harcanan fazladan evrak yükünden ayrı ayrı yapılan işlemlerden doğan zaman kaybına kadar pek çok konuda şirketlere avantajlar sağlayacak. Bu hızlı dönüşüme, aynı hızla ayak uydurabilen şirketler rekabette öne geçecek. 
Sektörün en beğenilen ve sosyal markası olarak teknolojiyi yakından takip ediyor, dijital dünyanın bize sunduğu tüm yeniliklerden faydalanıyoruz. Dijital dönüşüm projemiz kapsamında sürdürülebilir büyüme stratejimiz ve operasyonel verimlilik üzerine çalışmalarımıza devam ediyoruz.

4. Sanayi Devrimi’nin nitelikli insan gücü ve istihdam alanındaki olumlu-olumsuz etkileri neler olabilir? 
Kendi içinde kapalı devre olarak çalışan tüm fonksiyonların bir arada çalışmaya başlaması, zamandan büyük ölçüde tasarrufu sağlayacak. İşletmelerin başta çevreye verdikleri zararlar azaltılırken diğer yandan çalışanlardan beklenen ağır iş yükü de azalmış olacak. 

Türkiye, Endüstri 4.0 dönüşümünde hangi ülkeleri kendine model alabilir? 
İlk olarak 2011 yılında Hannover Fuarı’nda kullanılan Endüstri 4.0 diğer adıyla 4. Sanayi Devrimi, 10 ile 15 yıl içinde entegrasyonunu tamamlayarak firmalar tarafından uygulanabilir hale gelecek. Belli başlı platformlar ve üniversiteler üzerinden bu konudaki bilgilendirme çalışmaları devam ediyor. Başta Almanya olmak üzere çeşitli ülkelerde devlet politikaları ile destekleniyor. Bu bağlamda Türkiye de model olarak Almanya’yı alıyor. 
Markalaşma ve kurumsallaşma faaliyetleri bakımından son yıllarda sektör markaları olarak ciddi aşamalar kaydettik. Ar-Ge ve dijital dönüşüm alanındaki yatırımlarımız sürdürülebilir rekabette bize oldukça avantaj sağlayacak. “AGT Dijital Platform” adlı projemizle Türkiye’den tüm dünyaya hizmet vererek sınırları ortadan kaldırmayı, ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve Türkiye’nin markalaşma sürecine destek olmayı hedefliyoruz.

autorola

Yukarı