Ana içeriğe atla

arf

Ülke ekonomisi için ihracat payı artırılmalı

14.02.2018 - 09:17

2018’de ekonomik dalgalanmalar olabileceğini ifade eden Cosentino Türkiye Ülke Direktörü Alper Şensan, Cosentino olarak yüzde 25 büyüme hedeflediklerini belirterek, “Ek istihdam yaratarak ve daha fazla pazarlama ve tanıtım yatırımları yaparak pazar payımızı genişletmeyi amaçlıyoruz” dedi.

2017 yılını gerek firmanızın gerekse ülkemizin büyüme potansiyeline bağlı olarak değerlendirir misiniz?
2017 Nisan ayındaki referandum süreci pek çok sektörde olduğu gibi yapı inşaat sektörünü de etkiledi. Örneğin, bazı büyük projelerin bir kısmında yavaşlama görüldü. Senenin ilk yarısında ertelenen satın alımlar ikinci yarıda gerçekleşti. Bu açıdan geçtiğimiz yılın, inşaat piyasası için zor geçen bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu zorluklara rağmen yüzde 35’lik bir büyüme ile 2017’yi tamamladık. 

Peki, 2018’in nasıl bir yıl olacağını düşünüyorsunuz?  Sizce bu yıl da ülke olarak aynı büyüme oranını yakalayabilecek miyiz ya da yakalamak adına neler yapılabilir?
Uluslararası para piyasalarında yükselen döviz kuru, Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar ve Türkiye’nin iç ve dış politika ilişkilerinde yaşanabilecek tansiyonları göz önünde bulundurduğumuzda, 2018’de bazı ekonomik dalgalanmalar olabileceğini öngörmek yanlış olmaz. Türkiye ekonomisi için 2017’nin altında bir büyüme tahmin ediyoruz. Dolar’ın bugünkü seviyelerini koruyacağını ve Euro’nun Dolar karşısında güçlenebileceğini tahmin ediyoruz. Büyüme oranlarını yakalayabilmek ve bunu sürdürülebilir kılmak için sağlıklı bir yatırım planı uygulamak, ihracat payını artırmak ve enflasyonu dengede tutmak dikkat edilmesi gereken öncelikler arasında bulunuyor.

2018 yılına yönelik bütçe ve yatırım planlarınız neler?
2018’de oluşabilecek aksaklıklara karşı hazırlıklıyız. İşimize odaklanıp daha da yoğun çalışarak yüzde 25 büyüme beklentimizi gerçekleştirmeye çalışacağız. Cosentino Global olarak 2018’de 250 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyoruz. Mevcut üretim tesislerimizde kapasite artışlarının yanı sıra, operasyon ağımızı global çapta genişletmek için ciddi bir yatırım yapacağız. Cosentino Türkiye olarak ise ek istihdam yaratarak, daha fazla pazarlama ve tanıtım yatırımları yaparak pazar payımızı genişletmeyi amaçlıyoruz.

arf

Yukarı