Ana içeriğe atla

aaa

ÜLKEMİZ VE İŞ DÜNYASI İÇİN HAYIRLI OLSUN

09.05.2018 - 17:17

TÜRKİYE, MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ’NİN ÇAĞRISIYLA 24 HAZİRAN’DA SANDIK BAŞINA GİTMEYE HAZIRLANIRKEN; İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN KURUMLARI DA ERKEN SEÇİMİN ÜLKEMİZ VE EKONOMİMİZ İÇİN HAYIRLI OLMASI TEMENNİSİNDE BULUNDU.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının ardından Türkiye bir kez daha sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Bahçeli’nin 26 Ağustos tarihini açıklamasından bir gün sonra iktidar partisi (AK Parti) acilen toplanıp seçimlerin 24 Haziran Pazar günü yapılacağını açıkladı. Bu açıklamayla Türkiye yeni bir seçim atmosferine girerken; iş dünyası da ülkemiz ve ekonomimiz için hayırlı olması temennisinde bulundu. 
İş dünyası genel olarak erken seçimle ilgili olumlu açıklamalar yaparken; tek farklı ses, TÜSİAD’dan geldi. TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, Devlet Bahçeli’nin erken seçim çağrısının ardından yaptığı açıklamada, “İş dünyası olarak erken seçimi doğru bulmuyoruz. 2018’in yapısal reformlar ve enflasyonla mücadele yılı olmasını bekliyorduk. Erken seçim yapmak yapısal reform ve enflasyonla mücadele sürecini tamamen ortadan kaldırır. OHAL sürecinde seçim, Türkiye’yi dış dünyada zorda bırakır. Bugüne kadar cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer siyasi liderlerden seçimlerin zamanında yapılacağına dair aldığımız mesajları tamamen desteklemiştik.” dedi.
TÜSİAD, erken seçimin 24 Haziran olarak belirlenmesinden sonra ise yazılı bir açıklama yaptı. “Öngörülebilirlik ve ekonomik reformlara öncelik verilmesi açısından seçimlerin zamanında yapılması yönündeki beklentimizi kamuoyuyla paylaşmıştık.” denilen açıklamada, “Bununla birlikte, alınan erken seçim kararının ülkemiz açısından en iyi sonuçlara vesile olmasını diliyoruz. Seçim sürecinin özgür, demokratik ve adil bir ortamda gerçekleşmesini temenni ediyoruz.” denildi.
İşte TÜSİAD, İSO (İstanbul Sanayi Odası), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), MÜSİAD, İstanbul Hazır Giyim Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) ve İTO’nun (İstanbul Ticaret Odası) 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleriyle ilgili görüşleri:

 

ü

TÜSİAD: TOPLUMSAL KUTUPLAŞMA KESKİNLEŞMEMELİ
“OHAL ortamında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerinin güven, hukuk, adil koşullar ile düşünce özgürlüğü ortamı içinde gerçekleşmesi için devletimize ve tüm siyasi partilerimize büyük sorumluluk düşmektedir. Seçim sürecinde toplumsal kutuplaşmanın keskinleşmemesi için üslupların karşılıklı saygı ve hoşgörüyü esas almasını diliyoruz. Öte yandan, AB ve dış siyasi ilişkilerimizin seçim sürecinden etkilenmemesi için gerekli hassasiyetin sağlanması da önemlidir. Küresel ekonomideki gelişmeler, seçim sürecinde dahi ekonomik istikrara azami özen gösterilmesini gerektirmektedir. Seçimlerin ardından ülkemizi demokratik, ekonomik, sosyal ve küresel alanlarda güçlendirecek reformlara odaklanılmasını arzu ediyoruz. Bu alanlardaki reformları tamamlayan, demokrasi ve özgürlükler ülkesi olarak güçlenen bir Türkiye, küresel seviyede yüksek siyasi etki ve ekonomik rekabet gücüne sahip olacaktır.”

 

h

İSO: BELİRSİZLİK ORTADAN KALKACAK
“Erken seçim tartışmaları, zaman zaman Türkiye’nin gündeminde yer alıyordu. İstanbul Sanayi Odası olarak Türkiye’nin, istikrarı sağlayacak, belirsizliğin ortadan kalktığı, öngörülebilirliğin olduğu bir dönemi 2019’a kalmadan bir an önce yakalaması gerektiğini çeşitli platformlarda dile getiriyorduk. Bu bağlamda 2018 sonbaharında olabileceği tahmin edilen seçimin 24 Haziran’da yapılacak olmasını ekonomimiz ve üretim hayatımız için olumlu bir karar olarak değerlendiriyoruz. 2018’in ikinci yarısını şimdiden belirsizliğin ortadan kalkacağı, öncelikli olarak ekonomiye odaklanacağımız bir dönem olarak görüyoruz. Birçok açıdan olumlu bulduğumuz erken seçim kararı ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

 

n

DEİK: İŞ DÜNYASI BELİRSİZLİK SEVMEZ
“Ülkemizin belirsizliklerle kaybedecek vakti yok. İş dünyası önünü görmek ister ve belirsizlikleri sevmez. Kasım 2019’da yapılacak seçimlerin öne alınması, iş dünyası olarak önümüzü daha net göreceğimiz anlamına geliyor. Ülke gündeminden seçimlerin kalkması, ekonominin karar almasını ve yön bulmasını mümkün kılacak, yabancı yatırımcının da arzu ettiği güven ortamını sağlayacaktır.”

 

 

 

h

MÜSİAD: ÜLKEMİZE HAYIRLI OLSUN
“İş dünyasının ihtiyacı olan istikrar ortamını sürdürülebilmek ve yakın coğrafyamızda cereyan eden siyasi ve fiziki hareketlilik karşısında doğru pozisyon alabilmek adına, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne bir an önce geçmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla 24 Haziran’daki erken seçim kararın iş dünyası ve ülkemizin geleceği adına son derece olumlu karşılıyoruz. Seçim kararının tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz.”

 

 

 

k

İTO: YATIRIM KARARLARI ÖNE ALINACAK
“Seçimlerin erken yapılması en çok reel sektöre yarar. İş dünyası yatırım kararlarını öne alır. Çok daha güçlenecek yönetim sistemiyle üretim yarışı bir buçuk yıl erken başlar. Hep söylüyoruz Türkiye’nin bekleyecek bir saati bile yok. Dünyanın bu konjonktüründe iş dünyası olarak ihtiyacımız olan tek şey siyasi istikrarın sürmesidir. Hele ki Suriye ve Irak ile ilgili gelişmeler sürerken, dünyanın iki dev kutbu arasında gerginlik tırmanırken kararları hızlı almalıyız. Ekonomide kur üzerinden yapılan atak ve reel sektörün taşıdığı riskler açısından Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne bir an önce geçmesi zorunluluktur.”

 

 

h

İHKİB: BELİRSİZLİK SONA ERECEK
“Kararın ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Açıkça dillendirilmese de zaten gündemde hep bir erken seçim beklentisi vardı. Biz her zaman olduğu gibi bugün de yarın da üretmeye, ihracata, ülkemize döviz kazandırmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki halkımız da 24 Haziran’da sandıkta en doğru kararı vererek belirsizlik ortamını sona erdirecek ve biz ihracatta yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz.”

arf

Yukarı