Ana içeriğe atla

autorola

Yapıştırıcı ihracatında son 6 yılın şampiyonu

18.01.2018 - 17:32

“Türk sermayeli bir firma olarak başarıya giden yolun Ar-Ge yapmaktan ve özgün fikirler üretmekten geçtiğini biliyoruz” diyen Beta Kimya Pazarlama Yöneticisi Soner Özbuğa, 2017’de Ar-Ge’ye en yüksek yatırımı yapan 250 firma içinde yer aldıklarını söyledi.

Yapıştırıcı ve tutkal sektöründeki konumunuz hakkında bilgi verir misiniz?
Tamamı Tuzla’daki fabrikalarımızda Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve üretilen ürünlerimiz, PVA bazlı ahşap tutkalları, siyanoakrilat bazlı hızlı yapıştırıcılar,  poliüretan bazlı yapıştırıcılar, EVA bazlı hotmelt yapıştırıcılar, silikonlar ve mastikler, poliüretan bazlı köpükler ve teknik aerosoller olmak üzere 7 ana kategoride toplanmıştır. Her sene firmamızın durumunu ve markalarımızı ölçmek adına bağımsız araştırma kuruluşlarınca, pazar analizleri yaptırmaktayız. Müşterilerimizin firmamıza ve ürünlerimize bakış açısı bizler için çok önemli. Firmamız alanında lider ve çok iyi bir noktadadır, bunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.  
Bugün 250’nin üzerinde çalışanı ile Beta Kimya sürekli ileri gitme amacı ile yoluna devam etmektedir. Ayrıca Beta Kimya, ISO’nun bu seneki verilerine göre Türkiye’nin ikinci 500 firması arasında yerini almıştır.  

Türkiye’de pek çok sektöre ve firmaya ürün hizmeti sağladığınızı biliyoruz. Peki, yurt dışına yönelik neler yapıyorsunuz? İhracat çalışmalarınız ne durumda?
İKMİB verilerine göre Beta Kimya ihracatta “yapıştırıcılar” kategorisinde son 6 yılın ihracat şampiyonu bir firmadır. Özellikle yakın coğrafyamızda olmak üzere dünyanın tüm kıtalarına ihracat yapmaktayız. Kuzey Amerika’dan Hindistan’a, Rusya’dan Afrika’ya kadar geniş bir coğrafyada varlığımızı sürdürmekteyiz. Var olduğumuz ülkelerdeki marka bilinirliğimizi pekiştirmek, APEL ve MİTREAPEL markalarını uluslararası markalarla aynı lige çıkarmak temel amacımız. Bunu yaparken kalite ve müşteri güvenini esas alıyoruz. 

Türkiye’de siyanoakrilat bazlı hızlı yapıştırıcıları araştırıp geliştiren ve üreten ilk ve tek firma olarak bizlere Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Firma olarak Ar-Ge’ye çok önem veriyoruz. Ar-Ge merkezi olma hedefimizi 2018 yılı içerisinde tamamlamayı planlıyoruz. 2017 senesinde Ar-Ge’ye en yüksek yatırımı yapan 250 firma içinde yer aldık. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı. Türk sermayeli bir firma olarak da başarıya giden yolun Ar-Ge yapmaktan ve özgün fikirler üretmekten geçtiğini biliyoruz. Bu ülkenin mühendisleri, beyinleri gerekli imkanlar verilirse çok iyi işler yapabilecek potansiyelde. 

Son olarak 2018 için öngörülerinizi ve planlarınızı öğrenebilir miyiz?
2018 yılı için ülkemiz adına nispeten daha stabil ve istikrarlı bir yıl olacağını ön görüyoruz ve umuyoruz. Bu sebepten de 2018 için yeni entegre üretim tesisimizin yatırımını yapmış olduğumuzu da belirtmiş olalım. Türkiye’nin ve Ortadoğu coğrafyasının en büyük yapıştırıcı, tutkal üretim tesisini kuracağımızın da müjdesini verelim. 

autorola

Yukarı