Ana içeriğe atla

arf

Yeni yatırımla 2018’de ek istihdam sağlanacak

14.02.2018 - 09:20

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, “Türkiye ve dünya ekonomisi ‘kritik bir eşik’ olarak bakılan 2017 yılını beklentilerin üzerinde tamamladı. Şimdi 2018’e umutla bakıyoruz” dedi.

Türkiye’deki büyüme potansiyeliniz ne yönde?
İlk şirketimiz 65 yıl önce kuruldu ve kurulduğumuz günden bugüne ülke gelişimine paralel bir başarı grafiği çizdik.  Uzmanlığımızı jant, akü üretimi ve satışı alanlarında geliştirdik. Türkiye’de otomotiv yan sanayinin en büyük firmaları arasında yer alıyoruz. ISO ve TİM’in ilk 500 şirket sıralamasında yer alan 3 firmamız var; İnci Gs Yuasa, Maxion Jantaş ve Maxion İnci.
Otomotiv yan sanayindeki uzmanlığımızın yanı sıra satış ve pazarlama, otel ekipmanları ve lojistik alanlarında da başarılı bir gelişim süreci gösteriyoruz. 
Holding olarak her yıl ortalama yüzde 13 büyüme göstererek, Türkiye ekonomisi için sürdürülebilir bir değer olmaya devam ediyoruz. İnci Holding olarak üretimimizin yüzde 67’sini 80’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. 

Türkiye, rakipleriniz açısından sizi tedirgin eden bir pazar mı? Bizlere pazarla ilgili kısa bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Türkiye ekonomisinin 12 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, bize umut ve ışık oluyor. İçinde bulunduğumuz otomotiv tedarik pazarı zor bir rekabetin yaşandığı belirsizliklerle dolu bir ortam, her zaman en kaliteli ama en uygun maliyetli ürünü üretmek zorundasınız. Bu yıl pazarda tedarik sanayi sektöründe birçok firma kapasite artışına gidiyor, sektörde toplam kapasitenin yaklaşık yüzde 10 artırılacağını duyuyoruz.
İnci Holding olarak iş geliştirme faaliyetlerine büyük önem veriyoruz. Güçlü bir finansal yapımız var, otomotiv yan sanayi alanında oldukça tecrübeliyiz ve her seviyede yetişmiş insan kaynaklarına sahibiz. Kaynaklarımızı ve tecrübemizi etkin bir şekilde kullanarak sürdürülebilir karlılığı sağlamak amacıyla gerek mevcut işlerimizi büyüterek gerekse önceden tespit ettiğimiz stratejik öncelikli yeni iş alanlarına yatırımlar yaparak ilerliyoruz. 

2018 yılı gerek dünya gerekse ülke ekonomisi açısından sizce nasıl bir yıl olacak?
Büyüme dinamikleri açısından kritik bir eşikte olmasına rağmen 2017’yi beklentilerin üzerinde bir performansla kapatan Türkiye ekonomisi gibi dünya ekonomisi de, 2018’e umutlu başladı. Küresel ekonomide yakalanan ivme, 2018 için de beklentilerin iyimser olmasını sağlıyor. 
Türkiye’nin ekonomisi ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alma hedefine ulaşmasında İnci Holding olarak üzerimize düşeni yapacağız. Üretimde katma değeri artırmak için Ar-Ge’ye önemli bir pay ayırıyoruz, sanayi ve devlet iş birliği ile Türkiye’nin geleceğinin daha iyi fırsatlar sunacağına inanıyoruz.

Son olarak 2018 yılına yönelik yönetim ve büyüme stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu yıl için neler planlıyor, ne gibi yatırımlar hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz? 
2018’de en öncelikli yatırımımız, geçtiğimiz sene temelini attığımız üçüncü akü fabrikasını açacak olmamız. Üçüncü fabrikanın tamamlanmasıyla üretim alanımızı 60 bin metrekareye genişleterek akü üretim kapasitemizi yılda 7 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Yeni yatırımla birlikte yüzde 25’lik ek istihdam sağlayacağız. Akü üretiminde Avrupa ikincisi olma yolunda ilerliyoruz.  
Bir dünya şirketi olma yönündeki stratejimiz doğrultusunda İnci Holding markasını ülkemiz sınırlarının dışına taşımak gayesiyle dış pazarlarda, büyüme kabiliyeti olan sektörlerde yatırım yapmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda rekabetçi olabileceğimiz alanları belirledik. Amacımız, bu alanlar içinde doğru yatırımı önümüzdeki 2 yıl içinde hayata geçirmek. 

arf

Yukarı