Ana içeriğe atla

aaa

EDELSTAAL GROUP’TAN TÜRKİYE’YE YATIRIM ATAĞI

29.12.2016 - 14:10

Hollanda-Türkiye İş Konseyi (NETUBA)üyeleri, Ankara’da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile görüştü. Bakan Zeybekci, heyeti kabulü esnasında Hollandalı yatırımcıları Türkiye’de yatırım  yapmaya çağırdı. Edelstaal Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, Türkiye’ye güvendiklerini ve yatırımlarına devam edecekleri müjdesini verdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kısa adı NETUBA olan Hollanda-Türkiye İş Konseyi üyelerini makamında kabul etti. Ekonomi Bakanlığı’ndaki görüşmeye NETUBA Türkiye Masası Başkanı Cor Bekker, Organic Kimya CEO’su Emre Kaya, Acıbadem Hastaneler Grubu Hollanda temsilcisi Dr. Koray Yürük, Edelstaal Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, Edelstaal Group Yönetim Kurulu Üyesi Ertan Torunoğulları, ADK Hollanda Hukuk Danışmanlık Ofisi Temsilcisi Avukat İnan Yıldız, Netuba Bord Başdanışmanı Hatice Bekker ve Ekonomi Bakanlığı danışmanları katıldı.

BAKAN ZEYBEKCİ’DEN ‘TÜRKİYE’YE YATIRIM ÇAĞRISI

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, NETUBA heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, batılı yatırımcıları Türkiye’ye yatırıma davet ettiklerini belirtti. Yabancı sermayenin gelmesi için kolaylıklar düşündüklerine değinen Zeybekci, “Bu konuda onlara yardımcı olmak istiyoruz. Avrupa ile önemli bir çalışmayı da sonuçlandırdık. AB ile Gümrük Birliği çalışmamızı güncelledik. AB ile Gümrük Birliği konusunda 3 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğümüz çalışma sonuçlandırıldı. Bu bağlamda da Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ekonomik işler eşitlendi. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında ciddi anlamda yatırımlar mevcut. Türkiye’deki  yatırımların yüzde 65’i AB ülkeleri tarafından yapılıyor. AB ülkeleri arasında yüzde 65 yatırım payı ile Hollandalı yatırımcılar ilk sırayı alıyor. Türkiye olarak Hollanda’ya ve Hollandalı yatırımcılara büyük önem veriyoruz” dedi.

Türkiye’nin ekonomide yıldızı parlayan ülkeler arasında yer aldığına işaret eden Bakan Zeybekci, “Türkiye, Ortadoğu’ya açılan bir kapı, Hollandalı girişimciler ile birlikte ortak yatırımlar yapabiliriz. Türkiye, bu bağlamda ekonomide, ticarette köprü vazifesi görüyor. Ülkemiz Türkiye, yatırımlar için cazibeli ülkeler arasında.
Ülkemizin kalkınması için Avrupa’daki yatırımcıyı ülkemize çekmeliyiz. Bu anlamda da Avrupa’daki Türk asıllı girişimciler Hollandalı girişimciler ile birlikte hareket edebilir. Biz, Avrupa Birliği ile diyalog içerisinde olmaktan yanayız, birbirimize tavsiyeler verebiliriz. Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye, Türkiye’nin de Avrupa’ya ihtiyacı var. Avrupa tıkanan ekonomiyi ancak Türkiye ile canlandırabilir. Birlik olup diyalog içerisinde masaya oturmalıyız. Gümrük Birliği onaylandı. İkili ilişkileri geliştirip nerelerde nasıl yatırım yapmalıyız, birlikte karar verebiliriz. Avrupa kadar İsrail ve Rusya’yla ticaret yaparak ekonomimizi genişletmek gerekiyor. DEİK, NETUBA gibi kuruluşları destekleyerek yabancı yatırımcıyla her zaman masaya oturmaya neler yapabileceğimizi tartışıp yardımcı olmaya hazırız” diye konuştu.

TURGUT TORUNOĞULLARI: BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

Hollanda merkezli Edelstaal Group Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Torunoğulları, 36 yıldır ‘aile şirketi’ olarak yollarına devam ettiklerini söyleyerek, “Edelstaal Group olarak büyümeye devam ediyoruz. Avrupa’da Simtronic ve SWS çelik tencere markamız oldukça ilgi görüyor. Türkiye’de başta Fethiye olmak üzere, Marmaris, İzmit ve İstanbul’da otel yatırımlarımız bulunuyor. Fethiye ve Marmaris bölgesinde yaklaşık 7 bin yatak kapasitemizle iç ve dış turizme yönelik çalışmalar yapıyoruz. Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerinde yaklaşık 3 bin 500 personelimizle ülkemize döviz kazandırıyoruz. Avrupa’daki kazançlarımızı Türkiye’de otel yatırımı yaparak değerlendiriyoruz” dedi.

Önümüzdeki aylarda en az 5 Hollandalı yatırımcıyla birlikte Türkiye’de ortak yatırımlar yapacaklarını belirten Torunoğulları, “Bu konudaki çalışmalarımız ve görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki Mart ayında, Hollandalı yatırımcılar ile birlikte Türkiye’ye geleceğiz. Orka markasıyla oteller, devre mülkler ve villalar yaptık. Son yıllarda Avrupa’dan anlaştığımız ortaklarımızla 50 milyon Euro’nun üzerinde turizme yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu yatırımları Türkiye ekonomisine güvendiğimiz için yapıyoruz. Aynı zamanda DEİK-DTİK olarak ülkemizi tanıtıcı faaliyetlere ayrı önem veriyoruz. Bu konuda Avrupa’da çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

 

BEKKER: NETUBA, HOLLANDA’NIN DEİK’İ

Heyet adına konuşma yapan Heyet Başkanı Cor Bekker, NETUBA’nın Hollanda Ticaret Bakanlığı tarafından tanındığını ve bu anlamda da NETUBA’nın Hollanda’nın DEİK’i olduğunu vurguladı. Bekker, iki ülke arasındaki ilişkilerin son zamanlarda azaldığını ve karşılıklı ticaretin atırılmasının her iki ülkenin yararına olacağının altını çizdi.
 

 

arf

Yukarı