Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KONUT SEKTÖRÜ ÜLKEYE DÖVİZ KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR

17.12.2020 - 14:54

TÜİK’in açıklamasına göre ülke genelinde ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 12,5 azalarak 119 bin 574 oldu. Ocak-ekim döneminde ise konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artarak 1 milyon 280 bin 852’ye ulaştı. Yabancılara yapılan konut satışı sayısı da ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,1 artarak 5 bin 258 oldu. Sektör temsilcileri istatistikleri şöyle değerlendirdi:

TÜRKİYE YABANCILAR İÇİN YATIRIM TERCİHİ

KONUTDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI, SUR YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI Z. ALTAN ELMAS: Yabancıya satışta yüzde 23’lük bir artış görüyoruz. Ekim ayında yabancı alıcılara 5 bin 258 konut satışı gerçekleşti. Bu çok iyi bir rakam. Bu Ekim ayında yaklaşık 800 milyon dolar döviz girdisi demektir. Eylül – Ekim aylarında 1,5 milyar doları aşan bir döviz girdisi sağlanmıştır. İlk sırayı 2 bin 458 konut satış ile İstanbul alıyor. Ve İstanbul’u 928 konut satışı ile Antalya takip ediyor. Seyahat yasaklarının kalması ve özellikle geçtiğimiz haftalara kadar yüksek seyreden döviz kurunun yabancı yatırımcı için cazip etkilerini biz de sektör olarak konut satışlarımızda görmeye devam ettik. Bundan sonra da ülkemiz, dünyanın her yerinden vatandaşlar için yatırım tercihi olmaya devam edecektir.

YABANCI YATIRIMCI YERLİDEKİ KAYBI KAPATTI

ÖZYURTLAR HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI TAMER ÖZYURT: TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre, ekim ayında yerli yatırımcı açısından bir gerileme yaşandı. Burada faiz oranlarındaki yükselişin tek etken olduğunu söyleyebiliriz. Destek paketiyle rekor kıran satışları yeniden yakalayabilmemiz için faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşürülmesi gerektiği inancındayım. Yabancı yatırımcı açısından baktığımızda ise ekimde yüzde 23,1 olarak gerçekleşen artış, gayet memnun edici bir gelişme. Yabancı yatırımcı, uygun koşullar oluştuğunda pandemiye rağmen yeniden alım pozisyonuna geçti. Türkiye’nin getirdiği vatandaşlık hakkı, her dönemde yabancı yatırımcıyı cezbetti. Ancak bu dönemde vatandaşlık hakkının satışlardaki hareketliliğe en büyük katkı sağlıyor. 2020 yılında eriyen stokların etkisiyle 2021 yılı, yeni projeleri konuştuğumuz bir yıl olacak.

YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR

AKKUŞ GROUP YÖNETİM KURULU BAŞKANI ABDÜLKADİR AKKUŞ: Ağustos ayında yeniden yükselişe geçen yabancı yatırımcı oranları, beklentimiz ölçüsünde ekimde hız kazandı. Ağustosta yüzde 8 ile başlayan artış, ekimde yüzde 23,1’e yükseldi. Pandeminin en kritik devresinde izlemeye geçen yabancı yatırımcılar, Türkiye’ye duydukları güvenin bir neticesi olarak hızla alıma geçti. Yabancı yatırımcı, her koşulda Türkiye’ye güveniyor. Talepteki artışta döviz kurlarındaki yükseliş ile vatandaşlık hakkı teşvikinin de büyük bir etkisi var. Yabancılar ağırlıklı olarak tamamlanmış, tapusu verilen ve teslimi yapılan projeleri tercih ediyor. Afrika ülkeleri, Pakistan ve Hindistan gibi yeni pazarlardan da talepler geliyor. Yabancı yatırımcı oranındaki artış, yılsonu hedeflerine büyük bir katkı sunacak. Yılsonuna kadar geçen sürede artışın süreceğini bekliyoruz.

TÜRKİYE, YABANCI YATIRIMCILARIN RADARINDA

BAHAŞ HOLDİNG CEO’SU ABDÜSSAMET BAHADIR: Türkiye’nin başarılı pandemi yönetiminin yanı sıra, dünya ülkeleri arasında giderek artan liderlik vizyonu yabancı yatırımcıyı harekete geçirdi. Sektörümüz yurt dışı vitrinine her geçen gün değer katıyor. Cumhurbaşkanımızın yeni ekonomi yönetimine ilişkin verdiği olumlu mesajlar, yabancı yatırımcı tarafında olumlu algılandı. Türkiye, yabancı yatırımcıların radarında. Rekabette çok sayıda ülke arasında öne çıkıyoruz. Bu konumumuz yabancı yatırımcının alış yönlü hareketini tetikliyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye yatırım yapmalarının önündeki çoğu engeli kaldırmayı başardık. Bu noktada en büyük kazanımımız verdiğimiz vatandaşlık hakkı oldu. Ancak Türkiye’ye nakit akışı sağlama konusunda yaşanan sıkıntının çözüme ulaşması gerekiyor. Bu sorun ortadan kalktığında, yabancı yatırımcı trafiğinde daha da artış yaşanacağını düşünüyoruz.

YATIRIM İKLİMİ SENE SONUNA KADAR SÜRECEK

İNSAY YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI İHSAN ÇULHALIK: TÜİK rakamlarına göre yerli yatırımcı artışa geçen faiz oranlarından etkilendi. Pandeminin en kritik seviyesinde uygulamaya getirilen destek paketi sayesinde yerli yatırımcı bekleme pozisyonundan sıyrılmış, hızla alıma geçmişti. Faiz oranlarının yüzde 1’in altına indirilmesi yerli yatırımcıyı yeniden hızla harekete geçirecektir. Satışlarda yabancı yatırımcı hareketliliği oldukça memnuniyet verici bir şekilde ilerliyor. Mevcut tablo, yılın kalan dönemi için de umut veriyor. Ülkemize yapılan her yeni yatırım, farklı yatırımcılar için bir çekiç gücü oluşturuyor. Sektörümüz bu yatırımlarda başı çekiyor diyebiliriz. Özellikle yabancı yatırımcı açısından bir yatırım iklimi oluştu. Bu iklimin sene sonuna kadar süreceğine inanıyoruz. 2021 yılı da bu iklimden fazlasıyla nasibini alacak.

İNŞAAT 4. ÇEYREĞE İYİ BAŞLADI

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), Hazır Beton Endeks” 2020 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı. Ekim ayı ile birlikte 5 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini devam ettirdiğini ortaya koyan rapor, inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacağına işaret etti. Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Yükselen faiz, kredi yavaşlaması, talepteki durağanlık, ABD seçimleri sonrasında Türkiye-ABD ilişkilerindeki yeni gelişmeler, pandemiye yönelik alınacak tedbirler ile birlikte yılın son 2 ayında ekonomik faaliyette yavaşlama beklenmektedir. PMI yani Satın Alma Yöneticileri Endeksi ve kapasite kullanım oranlarındaki son rakamlar bu yavaşlamanın başladığını ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün de bu gelişmelerden bağımsız bir hareket sergilemesi beklenemez. Ancak ekim ayı THBB Hazır Beton Endeksi rakamları inşaat sektörünün yılı, tüm ekonomik zorluklara rağmen pozitif tarafta kapatacağına işaret etmektedir.” dedi.

GALATA

Yukarı