Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

2018 yılında dünya ekonomisini dijitalleşme büyütecek

09.11.2017 - 11:30

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında dünya lideri SAP, bu yıl 22’ncisi düzenlenen teknoloji ve iş dünyasını SAP Forum’da bir araya getirdi. Tüm sektörlerden önemli dijital dönüşüm hikayeleri de sektörün büyük şirketlerinin liderleri tarafından SAP Forum davetlileri ile paylaşıldı.

Kurumsal uygulamalar ve yazılım alanında dünya lideri SAP, yılın en büyük BT etkinliği olan SAP Forum İstanbul’da teknoloji ve iş dünyasını bir araya getirdi. Bin 600’ün üzerinde kuruluş ve beş binin üzerinde profesyonel ile Türkiye’nin en geniş katılımlı teknoloji etkinliği olan SAP Forum İstanbul kapılarını 12 Ekim Perşembe günü İstanbul Kongre Merkezi’nde açtı. Bu yıl “Digital Business” temasıyla düzenlenen Forum, paylaşım ekonomisinde işini büyütmek ve verimliliğini artırmak isteyen şirketler için de bir buluşma platformu oldu. SAP Forum’da, Endüstri 4.0’da dijital iş modelleri ve SAP’nin en yeni ürün ailesi SAP Leonardo geniş kapsamlı olarak ele alınırken; uçtan uca dijitalleşmeye dair ilham verici paneller düzenlendi. Ayrıca, SAP’nin iş ortakları ve perakendeden bankacılığa pek çok farklı sektörden müşterileri de dünyadan ve Türkiye’den dijital dönüşüm hikayelerini katılımcılarla paylaştı.

SAP FORUM’LAR İŞ DÜNYASINA YENİ BİR DÜNYANIN KAPILARINI ARALIYOR
IMF’nin verilerine göre dünyadaki ekonomik krizin bittiği ve yavaş da olsa 2018’in tüm dünya ülkeleri için bir büyüme yılı olacağı müjdesiyle başlayan SAP Forum’un açılışında SAP Türkiye Genel Müdür Uğur Candan dünyadaki bu büyümenin her sektöre eşit olarak dağılmayacağını, bu pastadan ancak teknolojiyi etkin kullananların pay alabileceğini aktararak fırtına başladığında hazırlık yapmanın çok geç olduğunun altını çizdi. SAP’nin dünyadaki dönüşümü öngörerek son beş yılda bulut bilişim ve yeni nesil teknolojilere 50 milyar doların üzerinde yatırım yaptığını söyledi. “Bugün SAP dünyada neredeyse Türkiye nüfusunun iki katı olan 135 milyon bulut kullanıcısına ulaştı. Bu rakamla dünyada en çok B2B müşterisine sahip şirket konumunda. Dijital ekonomide şirketlere tasarruf sağlayacak en önemli anahtar sadelik. Yaptığınız işi sadece sadeleştirerek bile yüzde 10 oranında avantaj sağlayabilirsiniz. Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nı dikkate aldığımızda sadeleşmenin her yıl 85 milyar dolarlık bir getirisinin olacağını söyleyebiliriz.”

TÜRKİYE, SAP’NİN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ ÜSLERİNDEN BİRİ
Uğur Candan: “Bu sadeleşmenin lideri olarak SAP Leonardo’yu geliştirdik. SAP’nin dijital inavasyon çözüm sistemi olan bu ürün ailesinin en önemli motorları ise yapay zeka ve büyük veri. Bu büyük veriyi dünyada sadece üç ülkedeki merkezde yazıyoruz. Bunlardan biri de SAP’nin İstanbul’daki Teknopark Geliştirme Merkezi. Bu anlamda artık en ileri yazılımlara bu topraklarda erişmek çok kolay ve bu bizi farklı kılıyor. SAP olarak 4 yılda iki kat büyüdük, bulutta ise son bir yılda 3 katı büyüme kaydettik. Her gün sadece 250 bin çalışan güne bizim sistemlerimizi kullanarak güne başlıyor. Geçtiğimiz yıl 100’ün üzerinde Endüstri 4.0 projesi gerçekleştirdik, yapay zeka ve büyük veriye odaklanmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

YENİÇAĞIN YARIŞINDA HERKES EŞİT 
Uğur Candan konuşmasına şunları da ekledi: “İster Endüstri 4.0 ister Toplum 5.0 diyelim içinde bulunduğumuz devrimi geçmişte yaşanan devrimlerden ayıran özellik yarışın herkes için aynı noktadan başlıyor olması. İlerleyen teknoloji ile tüm araçlar elimizin altında. Bu devrimin hedefi insan hayatına dokunmak ve iyileştirmek… Bu sebeple modern dünyada insanları, süreçleri ve nesneleri akıl katarak entegre bir şekilde biraraya getirmeliyiz. Başarılı bir dönüşüm projesi için müşterinin, çalışanın ve iş ağlarının gücünden yararlanmalıyız.”

TARIMA TEKNOLOJİ DOKUNUŞUYLA TARLADAKİ ÜRÜNLERİN YÜZDE 40’NIN ÇÖPE GİTMESİNE DUR DİYECEĞİZ
CarrefourSA Genel Müdürü Z. Hakan Ergin SAP ile uçtan uca dijitalleşme süreçlerini anlattı: “Perakende her sektör ile bağlantılı olduğu için dijitalleşme bu alanda olmazsa olmazlardan. Operasyonumuzun üç kilit noktası var, bunlar; tedarik zinciri, müşteri deneyimi ve üretici. Tedarik zincirimizi dijitalleştirdik, yapay zeka çalışmalarımız ile bu zinciri çok daha kolay ve takip edilir bir duruma getirmeyi hedefliyoruz. Müşterilerimizi omni-channel ile takip edip, her yerde onların yanındayız. Tedarikçilerimizi sisteme entegre ederek üretim planlamalarına kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de tarımda üretilen ürünlerin yaklaşık yüzde 40’ı tarladan tüketicinin sofrasına ulaşamadan çöpe gidiyor. SAP ile bu soruna bir çözüm bulmak için yola çıktık ve öncelikle küçük üreticileri odağımıza alarak Bursa Yenişehir’de bir pilot proje başlattık. Sertifikalı yerli tohum dağıttığımız küçük üreticilere satın alma garantisi de veriyoruz.”

DÜNYANIN LİDER DİJİTAL OPERATÖRÜ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ
Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan ise konuşmasında şunlara değindi: “Mobil dünyanın önde gelen operatörü olarak kendimize entegre telekomda lider olma hedefini belirledik. Yeni kurulan ve teknolojiyi kullanarak milyonlarca kişiye ulaşan uluslararası şirketler, telekom dünyasını zorlamaya başladı, bu doğrultuda biz de lider dijital operatör olma yolunda adınlar atmak için çalışmalarımıza hız verdik. Bu yolculuğa önce çalışanlarımızı kattık, ardından Türkiye’nin en büyük veri merkezlerinden birini kurduk. Bu merkezde müşterilerimize SAP çözümlerini de self-servis bulut hizmeti olarak sunmaya başladık” dedi.

İŞ DÜNYASININ SUPERHUMAN ÇALIŞANLARA İHTİYACI VAR
Koç Holding İnsan Kaynakları Koordinatörü Önder Korkmaz 100 bin çalışanı istihdam eden Koç Holding’in, İnsan Kaynakları alanındaki dijital dönüşümünü anlattı: “90 yıllık şirketimizde çalışanlarımızın yaş ortalaması 34. Daha mobil, daha connected ve sosyal bir iş gücümüz var. Çalışanlarımızın yüzde 70’i Y kuşağı. Çalışan ve şirketler arasındaki ilişkinin dinamikleri değişiyor. Eskiden güç şirketlerdeyken artık güç çalışanlarda… Yetenekleri bulmak ve onları kurumlarda tutmak giderek zorlaşıyor. Dijitalleşme bu bağlamda kaçınılmaz. Biz de SAP’nin SuccessFactors ürünü ile tüm sistemimizi değiştirdik. Saha çalışanlarımızı da mobilize ettik, değişimi tek noktadan bütün operasyonumuza yaydık. SAP’yi tam bir partner olarak görüyoruz, daha çalışan merkezli bir yapı kurma yolculuğunda onlarla birlikte ilerliyoruz”  dedi.

yurtiçi

Yukarı