Ana içeriğe atla


BANNER

4 BİN 500 YILLIK BIÇAK GELENEĞİNİN MARKA HALİ: SÜRBISA

13.11.2018 - 17:36

BIÇAK VE KESİCİ ALET İMALATININ MÖ 2500 YILLARINA UZANDIĞI SÜRMENE’DE BU GELENEĞİ SÜRBISA MARKA HALİNE GETİRDİ. SÜRBISA, HER ÜRÜNÜN AYNI STANDARTTA OLMASI İÇİN BÜYÜK ÖZEN GÖSTERİYOR.

Trabzon Sürmene’de bıçak ve kesici aletlerin imalatı MÖ 2500 yıllarına uzanıyor. Doğu Karadeniz’de antik çağda işletilen çok sayıda demir madeni vardı. Bu madenlerden ikisi Sürmene’de ‘Koyun Yatağı’ ve ‘Kale’ mevkiinde faaliyet göstermişti. Sürmene’de yılların birikimiyle bir kültür oluştu. Antik çağdan itibaren bu yöreye yerleşen tüm milletler, kendilerinden bir şeyler katarak kesici aletler imalatının gelişmesini sağladı. Bugün Kumanit köyü adıyla bilinen yere Orta Asya’dan gelerek yerleşen Kuman Türkleri de metal işlemeciliği konusundaki tecrübelerini Sürmene’deki oluşuma aktardı. Mevcut demir madenleri uzun zaman önce kapanmasına rağmen metal işlemeciliğindeki ustalık başka yerlerden malzeme teminiyle günümüze kadar ulaştı. Bu kültür ve tecrübe aktarımında Sürbısa firmasının yeri çok önemli. 
Sürbısa’nın 4500 yıllık süreçteki yeri son yüzyıla denk geliyor. 1920’de ev atölyeleri şeklinde imalata başlayan dedeler, bu işi 1978’e kadar el işçiliğine dayalı olarak yapıyor. El işçiliği günün taleplerini karşılamakta yetersiz kalınca bıçakçılık sektörü gerileme içerisine giriyor, ustalar büyük şehirlere göç ediyor.

KALİTEDEN TAVİZ YOK

1950’lerden bu yana bıçak imalat sektörünün içinde olan Abdul Karalı, Dursun Köralioğlu ve Atilla Karalı, ortaklık yaparak babalarından öğrendikleri teknikleri teknolojiyle destekleyerek 1985’te Sürmene Bıçak Sanayii’ni kuruyorlar. Bitmekte olan bıçak imalatı tekrar yükselmeye başlıyor. 1996’da Sürmene Bıçakçılık ve Tıbbi Aletler Sanayi ve Ticaret AŞ (Sürbısa) kurulana kadar düşük teknolojik makinelerle imalata devam ediliyor. Sürbısa, KOSGEB desteği ve bölgede faaliyet gösteren imalatçıların da dahil edilmesiyle bıçak imalatına farklı bir boyut getiriyor.
Sürbısa, kuruluşundan bugüne kaliteli bıçak üretimi için gerekli ne varsa yapmaya çalışıyor.  Ürettiği her ürünün aynı standartta olması için büyük özen gösteriyor. Ucuz mal üretip çok satma yöntemine hiçbir zaman başvurmuyor. Kaliteli malzeme kullanmaktan ve en temiz işçiliği yapmaktan kaçınmıyor.

TAKLİTLERİNDEN SAKININ

Sürbısa yetkilileri, kamuoyunu taklitlere karşı uyarıyor: “Markamız kalitesiyle öne çıktıktan sonra ülkemizde Sürbısa’ya benzeyen, üzerinde  sadece ‘Sürmene’ yazan, marka değeri olmayan numara ve yazılar basılan  bıçaklar, Çin’de ve yurt içinde düşük kaliteli imal edilerek değerinin çok üzerinde satılarak tüketiciler mağdur edilmektedir.  Satın aldığınız bıçakların üzerinde ‘Sürbısa’ markasının ve horon oynayan iki kişiden oluşan logonun olmasına önemle dikkat ediniz.”
Sürbısa yetkilileri, satışa sürülen ürünlerin belirtilen kullanım koşullarına dikkat edildiği sürece ömür boyu garantili olduğunu özellikle belirtiyorlar. Sürbısa bıçakları, yurt içi ve yurt dışından büyük talep görüyor. Yurt dışına yapılan satışlarla ülkemize döviz girdisi sağlanıyor.

arf

Yukarı