Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

5 KITADA 90’DAN FAZLA ÜLKEYE İHRACAT

15.12.2016 - 16:00

Yiğit Akü AŞ Genel Müdürü Erinç Çetin Miser, “Bugün 5 kıtada 90’dan fazla ülkeye ihracat yapan Yiğit Akü, 2016 yılı itibari ile 7 milyon adet akü üretim kapasitesine sahip. Türkiye’de ise; 100 ana bayi ve 6 bin tali bayi ile hizmet veriyor” dedi.

Yiğit Akü AŞ olarak 2016 yılını nasıl geçiriyorsunuz? Yatırım anlamında nasıl bir performans gösterdiniz?
Yiğit Akü, 35 yılı aşkın üretim hayatı boyunca, öncelikli hedeflerini her zaman “ileriye götürür” felsefesi ile planlıyor. Geliştirdiği inovatif ürünleriyle sektörde fark yaratmaya yüzde 100 Türk firması ünvanı ile dünyada ve global alanda adından söz ettirmeyi hedefleri arasına almış bir kurum. Bugün 5 kıtada 90’dan fazla ülkeye ihracat yapan Yiğit Akü, 2016 yılı itibari ile 7 milyon adet akü üretim kapasitesine sahip. Türkiye’de ise; 100 ana bayi ve 6 bin tali bayi ile hizmet veriyor. Dünya akü sektöründe Platin, Tunç, Macpower, Helden, Distalong markalarıyla anılıyor. 40 bin metrekarelik alanda 620 personel ile çalışan kurumumuz, bayilerindeki çalışanları da eklendiğinde Türkiye’de önemli bir istihdam alanı yaratıyor. Ülke dışında ortaklık ve iş birlikleriyle, Ortadoğu ve Afrika Bölgeleri dahil toplam 4 fabrikada faaliyet gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirdiği akü tedarikinin yanı sıra, 2008 yılından bu yana da Fransa, İspanya, Kanada ve Şili ordularına da akü tedariki gerçekleştiriyor. İç piyasada yüzde 20’nin üzerinde bir pay ile yoluna devam eden Yiğit Akü, yaklaşık 110 milyon dolarlık bir ciro ile 2016 yılını tamamlamış bulunuyor. Yiğit Akü’nün yıllık satışlarının yüzde 55’i, 90’dan fazla ülkeye yaptığı ihracatı kapsıyor. Yiğit Akü, uluslararası arenada hem teknolojik hem de ticari olarak Türkiye’yi ön plana çıkaracak ve tanıtacak işlere imza atma hedefi ile her geçen yıl ihracat yaptığı ülke sayısını ve ihracat rakamlarını artırıyor. Yiğit Akü, ihracatımızın çatı örgütü olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “2015 İhracat İlk 1000” raporunda ilk 500’de 239. sırada yer alarak büyük bir başarı elde etmiştir. Yiğit Akü, 2012 yılında uluslararası marka değerlendirme şirketi Brand Finance’ın hazırladığı “Türkiye’nin en değerli markaları” listesinde, 13 milyon dolarlık marka değeri ile ilk 100’de yer alıyor. Yüzde 100 Türk sermayesi olarak kurulan ve kaliteli/çevre dostu ürünler üretmek için son teknoloji ile donatılmış üretim tesisleri kuran Yiğit Akü, “Türkiye’nin Ar-Ge şampiyonları” listesinde de 250 firma arasında 99. sırada, Ankara firmaları arasında ise 10. sırada bulunuyor. Kısaca Yiğit Akü’nün 2016 yılı hem kurumsal açıdan, hem sektör nezdinde hem de marka hacmimiz açısından başarılar ile dolu geçiyor. Yiğit Akü olarak 2016 yılında özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik  enerji depolama ve endüstriyel aküler için Ar-Ge çalışmalarını ağırlık vererek, bütçemizde yüzde 3,6 oranında bir kaynak geliştirmiş, Ar-Ge projeleri için bu yıl sonuna kadar da yatırımlarımıza devam edeceğiz.  2017 bütçemizde ise; bu oranın yüzde 4 seviyesinde olacağını öngörüyoruz. 

‘Yönetim’ ve ‘sürdürülebilir büyüme’ stratejilerinizin şirketinizin büyümesine ne gibi katkıları oluyor? 
Yiğit Akü’nün Ar-Ge faaliyetleri sonucunda geliştirilen faydalarını, yaygınlaştırma stratejisi ile sürdürülebilir bir büyüme çizelgesi yansıtmak istiyoruz. Daha rekabetçi şartlar ile koşullarımızı her geçen gün zorluyoruz. İnsan kaynaklarının önemi ile küresel alanda çıkaracağımız ürünlerle markalaşmamız stratejilerini planlıyoruz. 

“YİĞİT AKÜ İÇİN AR-GE VE ÜR-GE ÇOK ÖNEMLİ”
Gerek büyüme gerekse yatırım olarak 2017 yılı planlarınız nelerdir? 

Yiğit Akü olarak dünya standartları ve normlarında hizmet ve üretime sahibiz. Bu bilinç ile yatırımlarımızda önce insan odaklı olduğumuzu belirtmek isterim. Yiğit Akü çatısı altında görev yapan teknik personellerimiz, uzmanlarımız, mühendislerimizin gelişimini destekleyecek eğitimler ile gündemler oluşturuyoruz. Çevreye duyarlı bir üretim, sürdürülebilir bir nesil için tüm faaliyetlerimizde titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Elbette Yiğit Akü için Ar-Ge ve Ür-Ge yatırımlarımız önemli. Yatırımlarımızı bu yönde planlıyor, kalıcı değerler bırakmayı hedefliyoruz. Türkiye’nin  enerji depolama alanındaki lider ülke olmasını sağlamak adına her alanda girişim, yenilik ve iş birliktelikleri ile ülkemizin kalkınması için elimizden geleni yapıyoruz.  2017 yılında ise yüzde 10 oranında büyüme göstermeyi planlıyoruz.

İş dünyasının Türkiye ekonomisine olan bakış açısı nedir?
Türkiye’de çok büyük ve lider üreticiler mevcut. Devletin sanayi, bankacılık, ulaşım ve iletişim sektörlerinde önemli gelişmeler ve yatırımlar yapılıyor. İktisadi gelişimler ve beraberinde süre gelen değişim ve yenilikler kalkınmaya neden oluyor. İş dünyasındaki öngörülerimiz ise; yatırımların ülke genelinde ve global alanda da artması yönünde. İş gelişimi, üretimi ve farkındalığı olan her alanda ülkemizin fikir girişimlere açık olması kanaatindeyim. 

yurtiçi

Yukarı