Ana içeriğe atla

arf

Ağbal: Enflasyon tahminlerle uyumlu

08.03.2017 - 11:56

Enflasyon verisinin TCMB’nin daha önce açıkladığı raporlardaki verilerle uyumlu olduğunu söyleyen Maliye Bakanı Naci Ağbal, yıl sonu için yüzde 8 tahmininin tutacağını söyledi.

Enflasyon, şubat ayında piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Şubat ayında yüzde 0.5 artacağı öngörülen TÜFE, yüzde 0.81 artış gösterdi. Yıllık enflasyon yüzde 9.22’den yüzde 10.13 seviyesine yükseldi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, şubat ayı enflasyon rakamlarına ilişkin, “2017 yılının ilk aylarında enflasyon bir miktar yukarıya gidecek. Bunda tabi ki baz etkisi var. Geçen seneyle karşılaştırdığımızda o döneme ilişkin fiyat gelişmelerinin etkisi de var. Özellikle kurdan gelen, kura bağlı olarak oluşan maliyet baskıları var. Yine ithalat fiyatlarındaki değişimin etkileri var” dedi.
Ağbal, Eskişehir Valiliği’ni ziyareti sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklandığını anımsatan Ağbal, bugün ortaya çıkan rakamların esasen Merkez Bankası’nın bundan önceki raporlarında ifade edilen gelişmelerle uyumlu olduğunu belirtti. “Biliyoruz ki 2017 yılının ilk aylarında enflasyon bir miktar yukarıya gidecek” diyen Ağbal, şöyle devam etti: “Bunda tabi ki baz etkisi var. Geçen seneyle karşılaştırdığımızda o döneme ilişkin fiyat gelişmelerinin etkisi de var. Özellikle kurdan gelen, kura bağlı olarak oluşan maliyet baskıları var. Yine ithalat fiyatlarındaki değişimin etkileri var. İnşallah ikinci çeyrekten itibaren yavaş yavaş baz etkisi kaybolmaya başlayacak. Yine kurun fiyat değişimlerindeki etkisi yavaş yavaş kaybolmaya başlayacak. Merkez Bankası’nın yıl sonu itibarıyla enflasyon için ortaya koyduğu bir tahmin var, yüzde 8. İnşallah enflasyon o trend içinde gidecek.”

“ENFLASYONUN YUKARI GİTMESİ ARZU ETTİĞİMİZ BİR DURUM DEĞİL”
Ağbal, enflasyonun yukarıya gitmesinin hiçbir şekilde arzu ettikleri bir durum olmadığını vurgulayarak, “Önümüzdeki dönem para politikasında Merkez Bankamızın yapacağı çalışmalar çerçevesinde, bir taraftan hükümet olarak, özellikle gıda fiyatlarıyla ilgili Gıda Komitemizin yapacağı çalışmalar çerçevesinde fiyatlar aşağıya doğru gelecek. 16 Nisan’dan sonra inşallah Türkiye’de siyasi ve ekonomik istikrar net ve kalıcı bir şekilde ortaya çıkacak. Üretim, yatırım, istihdam ve ihracat artacak, enflasyon da inşallah bu dönemde aşağıya gelecek. 2017 yılı Türkiye’nin istikrarına, büyümesine ve kalkınmasına öncülük eden bir dönem olacak” değerlendirmesinde bulundu.

arf

Yukarı