Ana içeriğe atla


BANNER

ARAŞTIRMAMIZIN DETAYLARI...

21.08.2019 - 11:31

Küçük ya da büyük iş fark etmez, bir işte başarılı olmak için öncelikle önünüze bir hedef koymanız gerekir. İş hayatında başarılı insanların daima hedefleri vardır ve bu hedefe odaklanmış bir şekilde çalışarak ilerlerler. Bu onların yolda kaybolmamalarını ve azimlerini kaybetmemelerini sağlar. Bir fikre aşık olmak ise başarının ilk sırrıdır. Biz de Hizmetix Dergisi olarak bu ay, kariyer hayatlarında başarıyı yakalamış iş insanlarından başarılarının sırrını öğrendik. İşte iş insanlarının başarı sırları:

sss

Sodexo Türkiye CEO’su Ahmet Zeytinoğlu 
KENDİNİZE EN UYGUN İŞİ BULUN

26 senedir iş hayatındayım, çalışmadan başarılı olanı görmedim. İş hayatında başarılı olabilmek için birinci kuralın çok çalışmak olduğunu söyleyebilirim. Kariyer hayatında başarıyı yakalamak ve zorlukların üstesinden gelmek ancak çok çalışmakla ve yanlışlardan kendimize ders çıkarmakla mümkün olabilir. 
Ayrıca kişinin kendisine uygun bir iş yapması ve yaptığı işi sevmesi çok önemli. Bunun için hiçbir zaman geç değil. Ben kariyer hayatıma üretim ve teknik alanda başladım ve bu alanda 17 yıl çalıştım. 17 yılın sonunda yeni bir arayış içinde olduğumu fark ettim ve kendim için bir kariyer analizi yaptım. Bu analiz sonucunda aslında karakterimin hizmet sektörüne çok uygun olduğunu gördüm ve uzun yıllarımı verdiğim sektöre veda ederek yeni bir sektöre adım atma kararı aldım. Kendi yolculuğumdan aldığım dersle; gençlere iş değiştirmekten korkmamalarını ve kendilerine en uygun işi bulana kadar arayışta kalmalarını öneriyorum. 


eee

EnCazip Kurucusu Çağada Kırım
TÜM KAPILARI ZORLAYACAK CESARETİNİZ OLMALI

Başarılı olmak için en önemlisi bir hedefe ulaşılabileceğine inanmak ve inancı asla kaybetmeden çok çalışmak. Ama başarıyı hayatın sadece iş alanına konumlandırmamak gerek. İş hayatı, özel hayat ve sosyal hayatı dengede tutabilmek asıl başarı. Çünkü hepsi birbirini besliyor. Birinde yolunda gitmeyen bir şey olduğunda diğerleri de etkileniyor. İşime odaklanırken beni mutlu eden şeylerden uzak kalmamaya çalışıyorum. İşimde ise detaylara önem verirken büyük resmi de kaçırmamaya özen gösteriyorum. En önemlisi, gün bittiğinde içimin rahat olması ve bir günü daha hakkını vererek tamamlamış olmanın getirdiği mutluluğu yaşamak.
İyi bir fikrin önemi kadar, hatta belki de daha çok fikri hayata geçirmek için hiç yılmadan çalışmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bir hedefiniz ve bu hedefe ulaşmak için tüm kapıları zorlayacak cesaretiniz olmalı. İmkansız gibi görünen amaçlarınız olabilir ancak hiçbir futbolcunun şut çekmeden gol atamayacağını akıldan çıkartmamak gerekir.


www

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Genel Müdürü Mustafa Alparslan 
NE YAPIYORSAN EN İYİSİNİ YAP 

Aldığım her görevi bir yaşam biçimi olarak içselleştirerek; amatör ruhun hırsını, başarma azmini profesyonellikle yoğurarak ve asla vazgeçmeyip çok çalışarak iş hayatımı sürdürüyorum. Ekibime, takımın bir ferdi olduğumu ve sürdürülebilir başarıların ancak ve ancak kolektif bir çalışma ile kazanılacağını samimi olarak göstermeye çalışıyorum. 
İş hayatında kurduğum sistemin temelinde değişmeyen bazı önemli hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi açık kapı politikası uygulayarak tüm personelin yönetime katılımlarını sağlanmak ve ekibin bir bütün olarak başarıya odaklanarak önceden net bir biçimde ortaya koyduğum hedeflerine ulaştırmaktır. 
“Ne yapıyorsan en iyisini yap”  dünya görüşümü yansıtan bir cümledir. Bir işi ya tam olarak yaparım,  yapamayacağımı anlarsam da hiç başlamam.  Yeteneklerinin farkında olan ve özgüveni yüksek bir yönetici olarak bıkmadan kendimi geliştirmeye çalışmayı başarının ana faktörü olarak görüyorum. 
Genç arkadaşlarıma da en önemli tavsiyem vazgeçmemeleri, her düştüklerinde daha fazla çalışmaları ve yüksekleri hedeflemeleridir. Başarılı insanları takip etmeleri, iş ahlakını benimsemeleri ve kendilerini sürekli geliştirecek alanlar ve yollar aramaları anahtar olacaktır.


mmm

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol
İŞ FELSEFEM DEĞER KATACAK YENİLİKLERİN PEŞİNDEN KOŞMAK

Klasik bir söylem olacak ancak iş felsefem, çok çalışmak ve değer katacak yeniliklerin peşinden koşmak. İş hayatına Eminönü’nde babamın peynirci dükkanında başladım. Baba mesleği olması sebebiyle çocukluğumdan bu yana sektörün içerisinde bulunuyorum. Dolayısıyla hayatımın tüm evreleri çok çalışarak ve yeni, farklı bir şeyler üretmeye uğraşarak geçti. Bugün severek devam ettiğim peynircilik sektöründe Muratbey markamız ile Avrupa ülkeleri dışında ABD, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Balkan ülkeleri, KKTC ve Güney Kore, Japonya gibi dünyanın birçok ülkesine ürünlerimizi ulaştırıyoruz. 
Babam sayesinde öğrendiğim sektör bilgilerini mühendislik yetilerimle birleştiriyorum. Başarı formülüme bunun çok büyük katkısı olduğuna inanıyorum. Şimdiye kadar Ar-Ge ve üretim ekiplerimizle birlikte pek çok başarılı çalışmaya imza attık, bunların arasında en önemlisi Burgu’yu keşfetmek oldu. Mühendislikten edindiğim bilgi ve tecrübeler ile geleneksel bir lezzet olan peynire farklılık katmaya çalıştık ve yeni bir peynir buluşu gerçekleştirdik. Burgu’nun üretim hattını, makinesini ve ürün içeriğini Ar-Ge merkezlerimizde geliştirdik. Fikir aşamasından itibaren aktif rol aldığım dört yıllık sürecin sonunda Burgu’yu tüketicilerimizle buluşturduk. Yıllardır sevilerek tüketiliyor. Çok çalışmak ve severek yapmak yaptığın her işte başarıyı mutlaka getiriyor. 


ttt

Tepe Home Genel Müdürü Levent Çapan
GÜÇLÜ İLETİŞİM BAŞARININ ANA UNSURUDUR

İş hayatında başarılı olmayı hiçbir zaman bireysel bir kavram olarak değerlendirmedim. Kurum bünyesinde çok iyi takım çalışması sergileyen bir birim ve bu birimi yöneten iyi bir lider kurumun başarılı olması için yeterli değildir. Asıl başarı, tek bir birimin değil tüm birimlerin sinerji içinde çalıştığı; kurumun bütününü başarıya taşıyacak kurumsal iletişimin ve kurumsal kültürün güçlü bir altyapı ile kurulmasıdır. Güçlü iletişim başarının ana unsurudur. İnsana saygı ise kaliteli iletişimin en önemli anahtarıdır.  Şirketin tüm başarısının bir kişiye bağlı olması, şirketleri çöküşe sürükleyebilecek, şirket içi iletişime zarar verecek bir durumdur. 
Kariyer yolculuğunda sabır ve merak çok önemli kavramlardır. Vizyonunuzu ve yetkinliklerinizi sürekli geliştirmek, aktif bir sosyal hayatınızın olması sizi ileriye taşıyacaktır. Kariyer merdivenlerini hızlı çıkanların düşüşü de aynı hızla gerçekleşir. İyi bir altyapınızın olması tecrübe, bilgi birikimi ve bireysel gelişimle mümkündür. Sabırsızca ve hazır olmadan basamakları aceleyle çıkmaya kalkmak hüsranla sonuçlanacaktır. Kariyer hayatında başarılı olmak isteyenlere en büyük tavsiyem sevdikleri işi yapmaları, sabırlı olmaları ve daima kendilerini daha fazla nasıl geliştirebileceklerini planlamalarıdır.


sss

Sincerely Yogurt Türkiye ve Orta Doğu Master Franchise Kübra Nefise Kalkan
İŞİNİZİ TUTKUYLA YAPMAK BAŞARIYI GETİRİYOR

İşinizi tutkuyla yapmanın başarının en büyük sırrı olduğunu düşünüyorum. Dinamik olmak, daha iyiyi hedeflemek, bunun için araştırmalar doğrultusunda - hislerinizi de baz alarak - doğru adımlar atmak, kaliteden hiçbir şekilde şaşmamak ve doğru kişilerle çalışmak iş hayatında başarıyı yakalamanın diğer sırlarından bence. 
Hedef kitlenizin ihtiyaçlarını, sevdiklerini, neyi aradıklarını analiz edip sunmalısınız ki emeğiniz size başarı olarak geri dönsün. Bir diğer başarı getiren şeyse, dünyada trend olanları erkenden görüp yakalayarak işinize iyi bir şekilde yansıtmanız. Eğer trendleri doğru kullanmayı başarırsanız muhteşem dönüşler alabilirsiniz.  
Yaptığınız iş ne olursa olsun dinamik olmalısınız, sürekli kendinizi ve işinizi nasıl geliştirebileceğinizi düşünerek hareket etmelisiniz ki kariyer çizginiz yükselişte olsun. Eğitim kesinlikle kariyer için sağlam bir taban hazırlar. Bu tabanı iyi bir şekilde kullanıp üzerini doldurmak içinse biraz sabır gösterip kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor.


bbb

Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen
SAĞLAM ADIMLARLA İLERLEMEK BAŞARININ EN GARANTİ YÖNTEMİ

Başarılı bir insanın sırrı; disiplinli, planlı ve hedef doğrultusunda çalışmak, doğru bir ekiple ilerlemekten geçiyor. Kendinizi işinize adamanız, tüm yeniliklere açık olmanız, takım çalışmasını doğru yapabilmeniz bu noktada önemli bir kriter.  Çünkü başarı tek başına elde edebilecek bir şey değildir. Ekibin kimyası oturmadan başarılı bir işin çıkabileceğini düşünmüyorum. Kısacası herkesten bir tık daha fazla çalışıp ekip ruhuyla hareket etmek başarının en büyük sırrıdır. Kariyer hayatında, 1.basamaktan 10. basamağa atlamak çok zordur. Her şeyi tam anlamıyla sindirerek, sağlam adımlarla ilerlemek başarıyı elde etmenin en garanti yöntemidir. Çünkü iş yaşamında, “bugün işe başladım yarın hemen 1 numara olayım” veya “hedeflerime birden ulaşayım” gibi bir durum söz konusu değil. Gol atmak için, gol yemeyi de bilmek gerekir. Kariyer hayatı her zaman istediğimiz düzlükte gitmeyebilir. Hepimiz birçok zorlukla karşılaşıyoruz. Bahsetmiş olduğum gibi her şeyi göğüsleyerek, olgun kararlar alarak, sabrederek ve de çok çalışarak başarılı bir iş insanı olunabileceğinin kanaatindeyim.


ttt

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu
BAŞARI BİTMEYEN BİR YOLDUR

Başarının bir değil birden çok sırrı olduğunu düşünüyorum. Güne enerjik başlamak için mutlaka bir aktivite ile başlıyorum. İşlerimi önem sırasına göre yapmaya gayret ediyorum. İş konusunda kırmızı çizgilerim yoktur.  İş zamanı tatil, tatil zamanı iş yapabilirim. Meraklı biri olduğum için yeni bir şey öğrendiysem mutlaka derinlemesine araştırırım. Yabancı dil biliyor olmak beni 60’ın üzerinde ülkede farklı kültürleri tanımaya, farklı düşünce yapılarını öğrenmeye itti. Bu sayede de çok yönlü olmayı öğreniyorsunuz. Okuduğum her kitap bana iş konusunda farklı bakış açısı yeni fikirler getirdi. Ekonomi, spor, sosyoloji konusunda dünya gündemini günlük olarak sosyal medyadan, aylık olarak da yerli ve yabancı yayınlardan takip ederim. Sakin geçen günüm yoktur, sürekli bir aksiyon bulmaya çalışırım. Fotoğraf çekmek, bateri çalmak, yelken yapmak ve yemek pişirmek gibi hobiler sayesinde yoğun iş temposuna ara veriyor, dinlenip daha fazla enerjiyle yola devam ediyorum. Özetle başarı bitmeyen bir yoldur. İyi bir entelektüel sermaye biriktirmeyle başlamalı, çok okumalı, çok araştırmalı, durmadan denemeli, hayalleri gerçeğe dönüştürmek için vakit kaybetmeden harekete geçilmeli ve önünüze çıkan engellerle savaşmaya devam etmelisiniz. 
 

ayberk

Coiny CEO’su Ayberk Kuday

İŞİNİZ HAYATINIZIN PARÇASI HALİNE GELMELİ

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezunum. Küçük yaşlardan beri teknolojiye büyük bir ilgi duyuyordum. Bu ilgi beni The George Washington Üniversitesi’nde sırasıyla Information Technology Management alanında MBA ve Information Systems Development alanlarında yüksek lisans yapmaya yöneltti. Sonrasında kariyerime Koç Grubu’nun Bilgi Teknolojiler şirketlerini bünyesinde barındıran Koç Bilgi Grubu’nda stratejik planlama ve yeni iş geliştirme görevleri ile başladım. Takiben önce Apple Türkiye ile perakende alanında çeşitli girişimlerde bulundum. Ardından Ata Grubu’nda teknoloji servislerinin başında, TAB Gıda’nın Türkiye ve Çin operasyonları, Ata İnşaat, Ata Yatırım gibi şirketlerinin tüm teknoloji stratejilerinden ve iş geliştirmelerinden sorumlu olarak çalıştım. 2017’de ise başarılı çalışma arkadaşlarımla birlikte yazılımını kendimizin geliştirdiği, yenilikçi dijital para şirketi Coiny’i hayata geçirdik.

Kariyer hayatında başarıyı yakalamanın sırrı, sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz bir alanda çalışmaktan geçiyor. Özellikle teknoloji sektöründe çalışırken, yaptığınızı bir iş olarak görmemek aksine bu alanı hayatınızın bir parçası haline getirmek oldukça önemlidir. Sürekli yeni gelişmelerin yaşandığı ve bu gelişmelerin doğrudan yaşantılarımızı etkilediği teknoloji sektöründe yer almak isteyenlere de her daim heyecanlarını diri tutmalarını tavsiye ederim.

MOBİSAD

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı

KENDİNİZİ SÜREKLİ GÜNCELLEMELİSİNİZ

İletişim sektöründe ticarete başladığımda çok genç yaştaydım. Kastamonu’dan 1992 yılında ailemle birlikte İstanbul’a geldik. O dönemde yeni yeni hareketlenen sektör yaşım itibariyle ilgimi çekiyordu. Sosyal hayatımın aktifleşmesiyle birlikte insanlara teknolojik gelişimin faydalarından bahsederken otomatik olarak işin içinde yer aldım. Sektörde yeterli tecrübemiz yoktu, elbette inişli çıkışlı dönemlerimiz çok oldu. Ama merakımız ve babamızdan aldığımız ticaret ahlakı başarılı olmamamızı sağladı.

Başarıya ulaşmanın olmazsa olmazı yaptığın işi severek yapıyor olmandır. İş hayatında olumlu konular olduğu gibi olumsuz konularda insanın karşısına çıkar. Böyle durumlarda çözüm odaklı olmak ve alternatif yollar bulmak gerekir. Bizim sektörümüz teknoloji üzerine kurulu bir sektör. Teknoloji ise her gün yenilenen ve gelişen bir alan. Biz sektör temsilcilerinin de kendini sürekli güncellemesi gerekiyor. Bu sayede başarıya ulaşmak kaçınılmaz olur.

MÜMSAD

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Başkanı Metin Yurdagül
HİÇ BİTMEYEN ÖĞRENME MERAKIM BANA ÖNEMLİ KAPILAR AÇTI

Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra kariyerime 1967 yılında yağ sanayinde başladım ve o günden bugüne, tam 52 yıldır bu sektörün içindeyim. 2004 yılından bu yana da gıda sektörünün güçlü derneklerinden MÜMSAD’ın Başkanı olarak gıda endüstrisinde bilgi kirliliği ile mücadelede aktif rol almaya devam ediyorum. Bence başarının sırrı, kişi olsun şirket olsun, yaptığından daha iyisini yapma isteğinden ve öğrenmeye, gelişmeye ve çalışmaya odaklı olmaktan geçiyor. 52 yıl boyunca hiç bitmeyen öğrenme merakım bana önemli kapılar açtı. Başarı da kendiliğinden geldi zaten. Bu doğal stratejiyi MÜMSAD üyesi firmalarla da ortak bir sinerji içerisinde deneyimliyoruz ve sadece sektörümüz değil ülkemiz için de büyük başarı hikayelerine imza atıyoruz. MÜMSAD üyesi firmalarla teknolojiye büyük yatırımlar yaparak, tamamen gönüllü uygulamalarımızla margarinlerdeki trans yağı yüzde 1 seviyesinin altına düşürmeyi başardık. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel hedefini Türkiye olarak 15 yıl önce yakalayarak, dünyaya öncü olduk. Dolayısı ile yaptığın işi sevmek ve daha iyisi yapmak için çalışmak, başarıya giden yolu yarılamaktır diyebilirim.

gy

KİTAPLAR VE YENİ KÜLTÜRLER TANIYACAK SEYAHATLER BAŞARIYA ULAŞMAYA YARDIMCI OLUYOR

Geleceğin Yıldızları Kurucusu Fahrettin Gözet

Düşünmeye ve kendini beslemeye ayrılan zamanı da başarıya götüren unsur olarak görüyorum. İyi düşünmek içinse insan mutlaka kendi kendine kalabileceği ortamlar yaratmalı diye düşünüyorum. 

MEB programına göre yılda 180 okul günü var. Bu demektir ki her 2 günden birinde okul var, birinde yok ve iyi değerlendirilmesi gerek. Benim işim çocukların ve gençlerin “okul dışı eğitim” yoluyla gelişmelerini ve hayata hazırlanmalarını sağlayacak fırsatlar, ortamlar sunmak. Zamanımın yarısından fazlasını gezmek, gözlemek, araştırmak, okumak, hikaye anlatmak ve oraların hikayelerini hikayecilerden dinlemekle, şehrimin, ülkemin ve dünyanın dört yanındaki ülkelerin gençlerini tanımaya çalışmakla geçiriyorum.

Hayatta başarıyı hedefleyen gençlere, kıyafete, arabaya ve süslü yaşama para harcamak yerine kitaba, yeni kültürler tanıyacakları seyahatlere ve bazen de yalnız kalıp rahatça düşünecekleri yolculuklara çıkmalarını tavsiye ediyorum. Zenginleşen ruhları ve zihinleri onların hem başarıya ulaşmalarına yardımcı olacak hem de ulaştıklarında bundan keyif alıp, mutlu olmalarını sağlayacaktır.

mete

Mordağ Design Kurucusu Mete Mordağ

İYİYE ULAŞANA KADAR SABIRLA TEKRAR TEKRAR DENENMELİ

“Alman Filozof Nietzsche’nin çok sevdiğim bir sözü var. Diyor ki, “Büyüklerin tümü, büyük işçiydiler, sadece buluş yapmaktan değil, geri çevirmekten, elemekten, yeniden biçimlendirmekten ve düzenlemekten de yorulmuyorlardı.” Benim de kariyerimdeki iki kılavuzumdan biri sebat oldu. Birçok iş dalında olduğu gibi yaratıcı sanatlarda başarının yolu da iyiye ulaşana kadar sabırla tekrar, tekrar denemekten geçiyor. Bu anlamda ‘ilhamı beklemek’ durumunun bir bahaneden ibaret olduğunu düşünüyorum.

İkinci kılavuzum ise rasyonalizm. Tasarım sürecinde aldığım her kararın açık ve rasyonel bir nedeni olması çok önemli. Bu anlamda işimi rasyonel sanat olarak adlandırmayı çok yerinde buluyorum. İyi bir tasarıma baktığınızda, üzerindeki her detayın net sebeplerini görebilirsiniz. Ürüne eklenen veya ondan silinen çizgiler onu daha ergonomik, daha hafif, daha pratik veya daha hidrodinamik yapabilmek adına olmuştur. Bu sebeple bir objenin iyi veya kötü görünmekten ziyade doğru veya yanlış göründüğüne inanırım.”

ininal

ininal CEO’su Ömer Suner

Başarı özellikle çalışmayı sevmekten geçiyor

İş dünyasında başarılı olmak için her zaman proaktif davranıp, ihtiyacı gözlemleyip, ona göre aksiyon almak büyük önem taşıyor. Bu alanda risk almaktan ve yenilikleri denemekten korkmayıp ait olduğunuz, heyecanlanacağız işi bulmak ve kendini bu işe adamak kritik başlıklar olarak öne çıkıyor. Takım çalışması, doğru kişilerle kontakta kalmak, farklı fikirlere önem vermek ve beyin fırtınası yapmak olmazsa olmazlar arasında sıralanabilir. Başarı özellikle çalışmayı sevmekten geçiyor. Kültür ve değerlere sahip çıkmak, istikrara önem vermek, tecrübe ve fikir danışma da başarıya giden yolda öne çıkan adımlar arasında yer alıyor. Steve Jobs’un da belirttiği gibi, “İnsanlar çoğunlukla siz onlara gösterene kadar ne istediklerini bilmiyorlar” düşüncesiyle hareket edip, yeni fikirler geliştirmekten, inovasyondan kaçınmamak, cesaretle bu fikirleri hayata geçirmek için adımlar atmak başarıyı da yanında getiriyor.

Gençlere en önemli tavsiyem, hayatta olumlu düşünmeyi kendilerine rehber edinmeleridir. Karşılaştıkları sorunları yapıcı ve yaratıcı alternatiflerle çözmeye çalışmalılar. Yeniliklere ve değişime açık ve kararlı olmak çok önemli.

türkkep

TÜRKKEP Yönetim Kurulu Başkanı M. Kurtuluş Nevruz

BAŞARININ 4 SIRRI VAR

Başarılı bir iş yaşamı için başarının sırrını dört adımda özetleyebiliriz. Adımların ilk sırasında çalışmak geliyor. Yapılan iş, sonuç odaklı ve üretime yönelik olmalı. Kısacası boşa kürek çekmemelisiniz.

Başarıya giden yolda ikinci önemli adım kendini geliştirmek. Kendimizi geliştirmezsek çok dar bir çerçevede kalıp, yolumuza buradan devam etmek zorunda kalırız.

Üçüncü adım olarak ekibe inanmak, güvenmek ve ekibi motive etmek diyebiliriz. Ekibin motivasyonu işe ve çalıştığı şirkete bağlılığı, başarıya giden yolda büyük önem arz ediyor. Çalışanların her birinin ayrı bir değer olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor.

Son olarak ise hata yapmaktan kaçınmamak gerekiyor. Yapılan her hatadan ders alarak ilerlenmeli. İş yapmayan insan hata yapmaz, ama iş yapıyorsanız mutlaka hata yaparsınız. Önemli olan o hatanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri alıp, ona göre hareket etmektir.

 

arf

Yukarı