Ana içeriğe atla

aaa

AVRASYA TÜNELİ

17.01.2017 - 14:20

İstanbul’da Anadolu ve Avrupa Yakası’nı 5. kez birleştiren Avrasya Tüneli’nin açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla gerçekleştirildi.

İstanbul’da, en derin bölümü deniz seviyesinden 106 metre aşağıda bulunan, günlük ortalama 100 binin üzerinde aracın kullanacağı tünel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili ve çok sayıda yabancı konuğun katılımıyla hizmete açıldı.
İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor. Tünel açılışın ardından 30 Ocak’a kadar 24 saat değil, belli bir süre çalışacak. 14 saatle başlayacak uygulama ile en geç 30 Ocak’ta 24 saat çalışma sistemine geçilecek.

YOLCULUK SÜRESİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE AZALTIYOR
Kazlıçeşme-Göztepe hattında gerçekleştirilen Avrasya Tüneli Projesi, yoğun trafiğin etkili olduğu şehir içinde yolculuk süresini önemli ölçüde azaltıyor. Asya ve Avrupa yakaları arasında 100 dakikaya varan ulaşım süresi 15 dakikaya kadar iniyor. 
Avrasya Tüneli Projesi ise Kazlıçeşme - Göztepe arasındaki en kısa güzergâh olacağı için yakıt masrafı düşüyor. Avrasya Tüneli’ndeki akıcı trafik, yakıt ekonomisine katkı sağlıyor. Bununla birlikte aracın bakım masrafları da azalıyor. Sadece araç geçiş ücreti alınacak olan Avrasya Tüneli’nde yolcular için ekstra bir ödeme yapılmıyor.
Dünyanın önde gelen mühendislik projelerinden biri olan Avrasya Tüneli Projesi, 24 saat boyunca güvenli, sağlıklı ve kesintisiz trafik akışı için gelişmiş bir sisteme sahip. En ileri tasarım, teknoloji ve mühendislik uygulamalarının ürünü olan tünel, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi. Öyle ki; tünel üstün güvenlik özellikleriyle gerektiğinde sığınak olarak da kullanılabiliyor.
Modern aydınlatma teknolojisi, yüksek kapasiteli havalandırma sistemi, tünelin her noktasından rahatça erişilen özel yangın tesisatı, yangına dayanıklı yüzey kaplaması, acil tahliye sistemleri ve her 600 metrede bir konumlanan emniyet şeritleri ile hizmet veriliyor.
Tünelde her noktanın 7 gün 24 saat izlendiği kapalı devre kamera sistemi, olay algılama sistemleri, haberleşme ve ihbar sistemleri yer alıyor. Yüksek teknoloji altyapısıyla tünel içinde hız kontrolü sağlıyor.
Avrasya Tüneli Projesi, sürüş konforunu iyileştirmek üzere tasarlandı. Modern aydınlatma, yüksek kapasiteli havalandırma ve yolun düşük eğime sahip olması gibi özellikler, yolculuk konforunu artırıyor. Tünelin iki katlı olarak inşa edilmesi, yol güvenliğine sağladığı katkı sayesinde sürüş konforunu da olumlu yönde etkiliyor. Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılmasını sağlıyor. 

 

arf

Yukarı