Ana içeriğe atla


BANNER

BÜYÜME 2018’DE DE DEVAM EDECEK

12.04.2018 - 10:17

23-24 MART’TA DÜZENLENEN ULUDAĞ EKONOMİ ZİRVESİ’NİN “TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ” OTURUMUNDA KONUŞAN LİMAK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI NİHAT ÖZDEMİR, “DÜNYA BÜYÜYOR, BİZ DE BÜYÜYORUZ. 2018’DE DE BU BÜYÜME DEVAM EDECEK.” DEDİ.

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, dünya ekonomisinin iyi bir yere doğru gittiğini, Türkiye’nin de gerekli tedbirleri alarak buna ayak uydurabileceğini belirtti. 23-24 Mart’ta 7. kez düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin “Türkiye’nin Geleceği” oturumunda konuşan Özdemir, “Dünya büyüyor, biz de büyüyoruz. Bu büyüme trendi sürdürmeliyiz. 2016’da küçülmeyi beklerken bir baktık Türkiye yüzde 4 büyüdü. 2017’de yüzde 7 gibi bir büyüme oranı yakaladık. Bu 2018’de de devam edecek ve tek rakamlı enflasyona düşebileceğimize inanıyorum.” dedi.

ÜRETİM KADAR FİNANSMAN DA ÖNEMLİ
Özdemir, dünyada havaalanı işletmeciliğinde yap-işlet-devret modelini dünyada en iyi uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek “Sabiha Gökçen Havalimanı’nı 18 ay gibi rekor bir sürede bitirdik. İstanbul Yeni Havalimanı’nda 5 Türk firma bir araya geldik. 1915 Çanakkale Köprüsü’nde de iki Türk firması ve iki Kore firması bir araya gelerek konsorsiyum kurduk, ihaleye girdik ve kazandık. 3 milyar Euro tutuyor projenin tamamı. Burada bunun yapılması kadar finansmanın nasıl çözüleceği de önemliydi. Kore, Kuveyt, Çin ve Hollanda’dan para getirdik, İslami kuruluşlardan para topladık. İnşallah projeyi 18 Mart 2022’de hizmete açmış olacağız” dedi.
Bardaktaki su az da olsa yatırımcıları dolu kısmının ilgilendirdiğini belirten Özdemir, havaalanı yapımına Sabiha Gökçen ile başladıklarını, sonra arkasının geldiğini söyledi: “Ardından Kosova’da devam ettik. Kahire Havalimanı’nı yaptık. Senegallilerin yarım kalmış hayalini gerçekleştirdik. İki Türk firması olarak, 8 ay gibi kısa bir zamanda yaptık ve 25 yıl çalıştıracağız. Senegal’e, Kosova’ya giden orada Türk bayrağını görecek.”

DELİK DEŞİK ARAZİYE DÜNYANIN EN BÜYÜK TERMİNALİNİ YAPTIK
Özdemir, zirvedeki konuşmasında İstanbul Yeni Havalimanı projesine de değindi: “5 Türk firma bir araya gelerek bu işi yapabileceğimizi düşündük. Projede, üstyapıdan daha önemli olan altyapı. Bölgede 50 sene kömür işletmeciliği yapılmış. Her yer delik deşik. Yağmur suları birikmiş. Kullanılamaz olan 80 milyon metrekarelik bir yer düşünün. Buranın 4 yılda altyapı sorunlarını çözdük. Dünyanın en büyük terminalini yaptık. Tek bina, 1 milyon 300 bin metrekare, 3 kat üzerinde. Daha önce böyle tek çatı altında, bu kadar büyük bir terminal binası yapılmadı. İnşallah 29 Ekim’den itibaren oradan uçmaya başlayacaksınız.”

KUVEYT’E BİN İŞÇİ GÖTÜRDÜK
Kuveyt Havalimanı projesini de Limak olarak tek başına aldıklarını anlatan Nihat Özdemir, mimari olarak çok zor olan bu projenin yüzde 30’unun tamamlandığını bildirdi: “Proje süresi, 6 yıldı. Biz, 4 yılda yetiştirmek üzere bütün plan ve programları yaptık. Hızla çalışıyoruz. Şu anda 3 bin çalışan var. Bunun binini Türkiye’den götürdük. Orada çalışan sayısını 2-3 ay içinde 6 binlere çıkaracağız.”

arf

Yukarı