Ana içeriğe atla


BANNER

CHOBANI, İŞ DÜNYASININ NOBEL’İ İLE ONURLANDIRILDI

09.05.2019 - 16:54

ABD’NIN EN HIZLI BÜYÜYEN GIDA ŞİRKETLERİNDEN CHOBANI’NİN KURUCUSU VE CEO’SU TÜRK İŞ ADAMI HAMDİ ULUKAYA, İŞ DÜNYASININ NOBEL’İ OSLO BUSINESS FOR PEACE ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLEN 3 LİDERDEN BİRİ OLDU. ÖDÜL TÖRENI, BU YIL 14-15 MAYIS’TAKİ 2019 OSLO BUSINESS FOR PEACE ZİRVESİ’NİN İKİNCİ GÜNÜ ÖĞLEDEN SONRA DÜZENLENECEK. 

ABD’nin en hızlı büyüyen gıda şirketlerinden Chobani’nin kurucusu ve CEO’su Türk iş adamı Hamdi Ulukaya, iş dünyasının Nobel’i Oslo Business for Peace Ödülü’ne layık görülen 3 liderden biri oldu. Oslo Business for Peace Ödülü, sosyal ve çevresel etki yaratmayı kendilerine amaç edinmiş, etik ve sorumlu iş yapmanın öneminin savunucusu ve bu anlamda olağanüstü örneklere imza atarak çevrelerine ilham veren iş dünyası liderlerine veriliyor. 

ÖDÜL TÖRENİ 15 MAYIS’TA
Bu yıl Hamdi Ulukaya ile birlikte ödül alacak diğer liderler, Dubai merkezli CTG-Committed To Good CEO’su İngiliz Alice Laugher ve Kamerun merkezli GiftedMom’un kurucu ortağı Dr. Agbor Ashumanyi Ako oldu. Geçtiğimiz yıllarda Norveç Prensi Haakon’un katılımıyla gerçekleşen ödül töreni, bu yıl 14-15 Mayıs’taki 2019 Oslo Business for Peace Zirvesi’nin ikinci günü öğleden sonra düzenlenecek. 
Oslo Business for Peace Ödülü, Business for Peace Vakfı tarafından bu yıl 10. kez dağıtılıyor. Ödülü daha önce kazananlar arasında Virgin CEO’su Sör Richard Branson, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ve Unilever CEO’su Paul Polman gibi isimler yer alıyor. Barış ve ekonomi alanlarında Nobel ödülü sahibi jüri üyelerinden oluşan Ödül Değerlendirme Komitesi, bu yıl adı geçen üç lideri ödüle layık gördü. 

2 BİNDEN FAZLA ÇALIŞANI VAR
Hamdi Ulukaya, ABD’de yoğurt üretimi yapan en büyük şirketlerden Chobani’nin kurucusu ve CEO’su. Şirkette 2 binden fazla kişi çalışıyor. Çalışanların yüzde 30’unu ABD’de yasal olarak bulunan göçmen ve sığınmacılar oluşturuyor. Ulukaya, küresel sığınmacı krizinin çözümlenmesi noktasında özel sektörü harekete geçirmeye yönelik olarak iş dünyasında liderlik rolü de üstleniyor. 
Ulukaya, ödülle ilgili olarak şöyle diyor: “Büyük onur duydum ve bu ödülü Chobani’de çalışan herkes adına gururla kabul ediyorum. Şirketlerin sadece kâra değil, insana odaklandığı bu yeni iş yapma biçimi ve dünyayı daha güzel bir yer kılma çabasının, her modern şirketin temelini oluşturması gerektiğine inanıyorum.”

ERZİNCAN’DAN 1 MİLYAR CİROLU BİR ŞİRKETE
Erzincan’ın küçük bir köyünde dünyaya gelen Ulukaya’nın ailesi süt üreticisiydi. Ürettikleri sütlerden çeşitli süt ürünleri yapıyorlardı. Ulukaya, cebinde az bir miktar parayla ABD’ye geldi, kardeşiyle birlikte beyaz peynir üreten bir şirket kurarak para kazanmaya başladı. Sağlıklı gıdayı daha erişilebilir kılmak amacıyla 2007’de Chobani’yi kurdu. Chobani, 5 yıl içinde 1 milyar dolar ciroya ulaşarak ABD’nin en hızlı büyüyen gıda şirketi haline geldi. 

arf

Yukarı