Ana içeriğe atla

aaa

DEVLET ALACAĞINA ŞAHİN, BORCUNA KARGA

14.11.2018 - 11:05

TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, “DEVLET ALACAĞINA ŞAHİN, BORCUNA KARGA. DEVLETE BİR KURUŞ BORCUMUZ OLSA HEM CEZA HEM FAİZ ÖDÜYORUZ. DEVLET 1985’TEN BU TARAFA KDV ALACAĞIMIZI ÖDEMİYOR. RAKAM 160 MİLYAR LİRA.” DEDİ.

Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nun 1985’te çıktığını ve o günden bu yana özel sektör olarak devletten birikmiş KDV alacakları olduğunu belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Devlet alacağına şahin, borcuna karga. Bizim devlete bir kuruş borcumuz olsa, bir saat geciktirsek hem ceza hem faiz ödüyoruz. Devlet 1985’ten bu tarafa KDV alacağımızı ödemiyor. Rakam ne? 160 milyar lira.” dedi.
Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) 2018 Geleneksel Ödül Töreni’nde konuşan Rifat Hisarcıklıoğlu, hazirandan itibaren hükümet ve bakanlara sorunların anlatıldığını belirterek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. 15 milyon kişiyi istihdam eden 1.5 milyon TOBB üyesi nezdinde asgari ücret desteğinin devam etmesi, SGK primlerinin sıkıntılı olan devrede belli süre ertelenmesi ve işletme sermayesi olarak kullanılması taleplerinin hükümete iletildiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Sıkıntıda olan üyelerimizin işçi maaşları işsizlik sigortasından ödenmeli, kısa çalışma ödeneği aktifleşmeli. Bununla ilgili kanunumuz yürürlükte ve devreye girmesini istedik.” diye konuştu. 

KREDİLERE YAPILANDIRMA
Sıkıntılı dönemde bir yıl işçisini çıkarmayıp istihdamı devam ettirene teşvik verilmesini istediklerini belirten Hisacıklıoğlu, finansman sıkıntılarında, özellikle bankalara borçlu olan üyelerin kredilerinin yeniden yapılandırılmasının 100 milyon TL’nin üzerindeki üyelere çıktığını anlattı. Bu yapılandırmayı KOBİ’ler için talep ettiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, 25 milyon TL üzeri ciro yapanlara kredilerini yeniden yapılandırma imkânı sağlandığını açıkladı.
 
160 MİLYAR TL ALACAĞIMIZ VAR
1985’te KDV Kanunu’nun çıktığını, o günden bu yana özel sektör olarak devletten birikmiş KDV alacakları olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Devlet alacağına şahin, borcuna karga. Şu devrede 160 milyar TL’nin piyasalara girdiğini bir düşünün, ekonominin ne kadar canlanacağını tahmin edin. En azından o da olmazsa bankalara teminat olarak verebilme şansı bize tanınsın. İnşallah bununla ilgili kısmı da çalışıyoruz.” dedi.
Hisarcıklıoğlu, kamuya iş yapan, kamudan alacakları ve kamuya taahhüdü olan üyelerin mevcut artan fiyatlardan dolayı ya fiyat farkı ya da tasfiye kararnamesi çıkartılarak zarar etmemesi için taleplerde bulunulduğunu da kaydetti.

KDV VE ÖTV İNDİRİMİNE TEŞEKKÜR
Tarım ve hayvancılık için düşük faizli kredi talebinde de bulunulduğunu vurgulayan Hisacıklıoğlu, “Ticaret, istihdam ve ihracatta yüksek pay sahibi sektörlere destek verilmesini talep ettik. Özellikle konut, beyaz eşya, mobilya ve araç satışlarında KDV ve ÖTV indirimleri geldi ki emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

arf

Yukarı