Ana içeriğe atla


BANNER

‘Dijital Dünya Kadınları’na davet!

24.02.2020 - 11:14

‘Dijital Dünya Kadınları 2020’ etkinliği, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK), ‘Dijital Dünya Kadınları Üretimde, Yönetimde ve Sahada’ temasıyla, 4 Mart tarihinde düzenlenecek.
 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde gerçekleştirilecek olan etkinlik, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) önderliğinde, GLOBALNET tarafından organize edilmekte. İlki 2019 yılında düzenlenen ve olumlu yansımaların olduğu etkinliğin bu seneki programı; zengin bir içerikle değerli konuşmacılardan oluşuyor. TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, “Dijital dünyanın yeni mesleklerinde daha fazla kadın iş gücüne ihtiyacımız var. Kadınların dijital dünyada daha fazla rol almalarını istiyoruz” diyerek teknolojinin her geçen gün daha çok geliştiği, yenilendiği dijital çağda kadınların güçlendirilmesinin, yönetime dahil edilmesinin ve sahada yer almasının önemini vurguladı. Aktepe, “İçinde bulunduğumuz dijital dönüşümün; kadın gücü, kadın zekâsı ve kadın dokunuşu olmadan eksik kalacağı şüphesiz. Dijital geleceğe kadınların yön vereceğine ve yöneteceğine inanıyor; çalışan, üreten, yöneten, girişimci ve sahadaki tüm kadınları etkinliğimize davet ediyoruz” şeklinde konuştu. TBD Merkez Yönetim, Şube Kadın Grupları ve de Avrupa CEPIS Kadın Çalışma Gruplarıyla, ‘Dijital Dünyadaki Kadınlar’a yönelik etkin çalışmalarının olduğundan bahseden Aktepe, “Gelin, dijital dünyada kadınların üretim, yönetim ve sahadaki rolünü birlikte kurgulayalım” çağrısında bulundu.

Neden ‘Dijital Dünya Kadınları’?

Son yıllarda yeni mesleklerin gelişmesiyle dijital dünyada kadınlara duyulan ihtiyaç her geçen gün artmakta. Kadınların önümüzdeki dönemde ve gelecekte ‘üretimde, yönetimde ve sahada’ daha fazla rol üstlenebilmesi için etkileşim ortamlarına ihtiyaç duyuluyor. Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 2019’da başlatılan etkinlik ile, ‘Dijital Dünya Kadınları’nın etkileşimli bir ortamda buluşmaları sağlanarak ‘dijital dünya farkındalığı’nın oluşturulması ve geliştirilmesi hedeflenmekte.

Kadın iletişim ağları olan STK’lar kürsüden seslenecek

TBD Genel Başkanı Rahmi Aktepe, BTK Başkan Yardımcısı Aysel Kandemir’in (*) açılış konuşmalarıyla başlayacak olan etkinlikte, kadınlara yönelik girişimcilik, iletişim ağları ve etkileşimler üzerine faaliyetleri olan STK temsilcileri; TurkishWIN & BinYaprak Kurucusu Melek Pulatkonak, WTECH Women in Technology Derneği Başkanı Zehra Öney ve TOBB Ankara Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı BelmaYılmazyiğit (*)  Dünya Kadınlar Gününe özel konuşmalarını gerçekleştirecek.

(*) teyidleri bekleniyor)

Kayıt yaptırmak zorunlu

Etkinlik öncesinde bilişime emek ve gönül vermiş kadınlar saygı ve özlem ile anılırken, TBD Ankara Şubesi YK Üyesi Gamze Can tarafından yönetilecek bu bölümde Dijital Dünya Kadınlarından gelen video mesajları yayınlanacak ve verdikleri önemli mesajlarla kendi pencerelerinden dünyaya seslenecekler. TBD Merkez YK Üyesi Ceyda Süer moderatörlüğünde gerçekleştirilecek bölümde ise her sektörden farklı başarı hikayesi olan, üreten, yöneten, sahada çalışan kadınlar bilgi ve birikimlerini, girişimcilik ve başarı öykülerini paylaşacaklar. Diğer yandan etkinlikte dünya kadınlar gününe özel eğlenceli bir ortamda kutlama yapılması ve hediye çekilişiyle katılımcılara çeşitli hediyeler verilmesi planlanmakta. Etkinliğe; evde, iş yerinde ya da sahada çalışan, girişimci, üreten, yöneten, dijital dünyada var olmak, fark yaratmak ve fark edilmek isteyen her yaştan tüm kadınların katılması bekleniyor. Ücretsiz olan etkinliğe kayıt yaptırmak zorunlu tutuluyor.

arf

Yukarı