Ana içeriğe atla

aaa

DÖVİZ HESABI AÇANA EK VERGİ

10.04.2019 - 15:47

TASARRUFUNU DÖVİZDE DEĞERLENDİRENE EK VERGİ YÜKÜ GELDİ. BANKADAKİ DÖVİZ MEVDUATLARINDAN ELDE EDİLEN FAİZİN VERGİSİ 4 İLE 5 PUAN ARASINDA YÜKSELDİ. VADESİZ VE 1 YILA KADAR VADELİ DÖVİZ HESABINDAN YÜZDE 20 STOPAJ ALINACAK.

Birikimlerini Türk Lirası’ndan çok yabancı para cinsi mevduatlarda değerlendiren tasarruf sahiplerine ilave vergi yükü getirildi. Bankalarda TL yerine döviz hesabı açtıranlarla tasarruflarını dövizde değerlendirenlere ilave vergi yükü geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, bankalardaki döviz mevduatlarından elde edilen faizin vergisi 4 ile 5 puan arasında yükseltildi. Döviz mevduat hesaplarındaki kesinti yüzde 5 arttırıldı.

1 YIL SINIRI VAR
Buna göre, vadesiz ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesaplarının tümünden birden yüzde 20 Gelir Vergisi alınacak. Daha önce 6 aydan 1 yıla kadar vadeli döviz hesaplarından elde edilen faiz gelirlerinden yüzde 16 stopaj kesiliyordu. Ayrıca yeni kararla 1 yıldan daha uzun vadeli döviz mevduatlarının vergi oranı da yüzde 13’ten yüzde 18’e yükseltildi.
Halen bankalarda döviz yerine TL mevduat hesabı açtıranlar, elde ettikleri faiz geliri üzerinden 6 aya kadar vade için yüzde 5, 6 aydan bir yıla kadar vade için yüzde 3 stopaj ödüyor. Parasını 1 yıldan daha uzun süreyle bankalarda değerlendirenlerden ise Gelir Vergisi alınmıyor. Yabancı para cinsi tasarrufların vergi yükünün artırılmasında, banka mevduatlarının TL aleyhine bozulması etkili oldu.

DÖVİZ, TL’Yİ SOLLADI
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) verilerine göre, 8 Mart itibarıyla bankalardaki 2 trilyon 106 milyar liralık tasarrufun yarıdan fazlası, yani 1 trilyon 89 milyar lirası yabancı para, 1 trilyon 17 milyar lirası ise Türk parasından (TL) oluşuyor. Geçen yıl 8 Mart’ta bankalardaki birikimlerin yüzde 45’i dövizden, yüzde 55’i TL’den oluşurken; bu yıl 8 Mart’ta dövizin payı yüzde 51.7’ye çıktı, TL’nin payı da yüzde 48.3’e düştü. Bankalardaki döviz cinsi tasarruflara uygulanan verginin yükseltilmesinin dövize talebi azaltmada yeterince etkili olmayacağı, çünkü vatandaşların faiz geliri elde etmekten çok muhtemel dalgalanmalara karşı tasarruflarını koruyabilme hedefiyle döviz hesabı açtırdıkları ifade ediliyor.

VATANDAŞ 105.7 MİLYAR DOLAR BİRİKTİRDİ  
Yaklaşık 6 aydır döviz birikimlerini kesintisiz artırmaya devam eden vatandaşların yabancı para mevduat ve fonları, 15 Mart haftasında 1.64 milyar dolar artarak 105.7 milyar dolarla tarihi zirveye yükseldi.
Merkez Bankası verilerine göre, bireysellerin yanında kurumsalları da içeren yurtiçi yerleşiklerin toplam kıymetli maden dahil yabancı para mevduat ve fonları da 15 Mart ile biten haftada 4 milyar dolar artışla 175.8 milyar dolara yükselerek zirveye yerleşti.
Söz konusu haftada kurumlarınki ise 2.4 milyar dolar artışla 70.09 milyar dolara yükseldi. Vatandaşlar son olarak 5 Ekim 2018 haftasında döviz birikimlerini azaltmayı tercih etmişti.

arf

Yukarı