Ana içeriğe atla

arf

DÜNYA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA HIZLA İLERLİYORUZ

12.04.2018 - 10:14

MDF ve laminat parkede dünyada söz sahibi şirketlerden olan Antalya merkezli AGT’nin patronu Şirzat Subaşı, “100 milyon Euro’luk yeni yatırımımızla ihracatımızı iki katına çıkaracağız.” diyor. 

Ülkemizde üretilen MDF’nin yüzde 10’unu AGT gerçekleştiriyor. Şirket, Laminat parkede ise dünya pazar payının yüzde 2’sine sahip. Biz de ülke ekonomisine büyük katkıda bulunan AGT Genel Müdürü Şirzat Subaşı ile şirketi ve sektörü konuştuk. 

Öncelikle, Türkiye’deki büyüme potansiyeliniz ne yönde? 
Mobilya bileşenleri sektöründe faaliyet gösteren AGT olarak istikrarlı büyümemizi sürdürüyoruz. Gerek yatırımlar gerekse açıldığımız yeni ihracat pazarlarıyla gücümüzü gün geçtikçe artırıyoruz. Markalaşma ve kurumsallaşma bakımından da son yıllarda sektör olarak ciddi aşamalar kaydettik. Endüstri 4.0 ve AR-GE alanındaki yatırımlarımızın yanı sıra geçen yıl başlattığımız sektörün ilk dijital platform projesi, sürdürülebilir rekabette bize avantajlar sağlayacak.

Sektör olarak 2018’de yapmanız gerekenler neler?  
Sektör olarak 2018’de dijitalleşmeyle birlikte yeni oyun planını, yeni iş ve kârlılık modelini yaratmamız gerekiyor. Türkiye, dijitalleşme yolculuğunun henüz başında. Şirketler cephesinde konuyu büyük bir ciddiyetle ele alan da var, henüz farkına varamayan da... Pazar payımızı en üst sıralara taşımak için teknolojiyi yakından takip etmek ve tüketicilerin değişen taleplerine çözüm aramak zorundayız.

2018, gerek dünya gerekse ülke ekonomisi açısından sizce nasıl bir yıl olacak? 
Bildiğiniz üzere Türkiye ekonomisi geçen yıl 3. çeyrekte yüzde 11,1 büyümeyle dünya rekoru kırdı. 2018’de aynı hızda olmasa da büyümenin yüzde 5-6, enflasyonunun yüzde 7 civarında olmasını bekliyoruz. Buna paralel olarak cari açık vermeyen nadir sektörlerden olan sektörümüzün de önümüzdeki yıl ihracat odaklı büyümesini öngörüyoruz. 139 ihracatçı ülke arasında dünyada 21. sırada yer alan sektörümüz, kapasitesini bu yıl da artıracak. 2019 sonunda devreye alınacak tesislerle toplam kapasite yüzde 10 artacak. 

MDF ve laminat parkede firmanız ve sektörünüz dünyanın neresinde?
Dünya MDF üretiminin yüzde 6’sını Türkiye karşılıyor. Laminat parkede Çin ve Almanya’dan sonra 3. sıradayız. Ülkemizde üretilen 6 milyon metreküp MDF’nin yüzde 10’unu AGT üretiyor. Laminat parkede ise üretim kapasitemizi 25 milyon metrekarenin üzerine çıkararak dünya pazar payının yüzde 2’sine sahibiz.

Son olarak, 2018 yılına yönelik yönetim ve büyüme stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
2017’de yatırım kararını aldığımız İran tesisimizin çalışmaları devam ediyor. Toplam değeri 45 milyon Euro olan tesisimizde ilk etapta panel, sonraki süreçte ise MDF-LAM, profil ve parke üretimi yapacağız. Bu tesisimizi bu yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz. Ayrıca Antalya’da 100 milyon Euro’luk yeni yatırımımızla kapasitemizi ve ihracatımızı iki katına çıkaracağız. Bu yatırımlarla ülke ekonomisinin yanında istihdama da önemli katkılarda bulunacağız. Her yatırımımız, AGT’nin dünya şirketi olma yolundaki adımları hızlandıracak.

arf

Yukarı