Ana içeriğe atla

aaa

DÜNYADA PARLAK BİR BÜYÜME DÖNEMİNE GİRİLDİ

09.03.2018 - 17:44

Sabancı Holding, 2017 finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide net kâr yüzde 31 artışla 3,48 milyar TL olarak gerçekleşti. Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, 2018’e de olumlu bir başlangıç yaptıklarını belirterek “Dünya ekonomilerinde parlak bir büyüme dönemine girildi.” dedi.

Sabancı Holding, 2017 faaliyetlerini ve 2018’e yönelik hedef ve projelerini Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve CEO Mehmet Göçmen’in katıldığı basın toplantısıyla açıkladı. Buna göre, kombine net satışları yüzde 22 artışla 65 milyar 600 milyon TL, konsolide net kârı ise yüzde 31 artışla 3 milyar 481 milyon TL olarak gerçekleşti.
Jeopolitik ve siyasi gelişmeler küresel çapta belirsizlik üretmeye devam etse de 2017’nin tekrar büyüme trendine girilen bir dönem olduğunun görüldüğünü belirten Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Dünya ekonomisi 2017’de son 10 yılın en yüksek büyüme hızına ulaştı. Gelişmiş ülkelerde enflasyonun yükselmesi beklenirken; para politikalarının da kademeli olarak normalleşmesi gündemde. Bu yılın başlarından itibaren de dünyada büyümeyle ilgili olumlu seyir devam ederken; hisse senedi borsalarında ciddi sayılabilecek bir düşüş de yaşandı. Bu da, reel ekonomilerdeki büyüme performansı ile mali piyasalardaki gelişmelerin zaman zaman çok ayrı yönde seyredebileceğini bize gösteriyor.” dedi.
Gelecekle ilgili çok çeşitli fikirler, senaryolar ve belirsizlikler olsa da son zamanlarda ‘Teknoloji fırsat mı, tehdit mi?’ tartışmasının fırsattan yana ağırlık kazandığını ifade eden Sabancı, “Kendilerine ‘tekno-iyimserler’ denilenlerin sayısı giderek artıyor. Tekno-iyimserler, yeni teknolojilerin artık verimlilik ve yeni iş modelleri üzerinde uzun zamandır beklenen pozitif artışı tetiklediğini görüyorlar. Tüm bunların etkisiyle dünya ekonomilerinde ‘parlak’ bir büyüme dönemine girildiği görülüyor.” şeklinde konuştu.

ENFLASYON VE REEL FAİZDEKİ ARTIŞA DİKKAT!
Dünyadaki büyüme trendinin Türkiye’ye olumlu yansımasının 2017’deki en sevindirici gelişmelerden olduğunu dile getiren Güler Sabancı, şunları kaydetti: “Üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,1 ile son 6 yılın en hızlı büyümesini elde ettik. OECD ülkeleri içinde en hızlı büyümeyi yakaladık. 2017 ihracatında da 158 milyar dolarla iyi bir performans elde edildi. Bu olumlu sonuç, ekonomimize güç vermekle birlikte, 2017 enflasyonda ve yüksek reel faizde artış gördüğümüz bir yıl oldu! Bu konularda gerekli önlemlerin alınmasını, ekonomik istikrarın sağlanması ve büyümenin, düşük enflasyonda, kalıcı olması bakımından çok önemsiyoruz.”

 HEDEFİMİZ TÜRKİYE’NİN İKİ KATI BÜYÜMEK
Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen ise 2017’de Sabancı Topluluğu’nun stratejik yol haritasını tamamladıklarını ve uygulamaya başladıklarını ifade etti. Göçmen, Sabancı Holding’in 2018 hedeflerini de paylaştı: “Şirketlerimizdeki veri analitiğine dayalı değer yaratan projeleri bu dönemde hayat geçirirken; mevcut iş kollarımıza ve teknolojiye yatırıma devam edeceğiz. Hedefimiz Türkiye’nin iki katı büyümek.” 

arf

Yukarı