Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

“Ekonomik aktivitede ciddi bir ivmelenme söz konusu”

06.09.2017 - 11:50

Küresel bazı gelişmelere ve bölgesel jeopolitik gerilimlere rağmen yurt içi politik gelişmelerin de etkisiyle Türkiye ekonomisinin makro görünümünün önemli ölçüde toparlandığını gördüklerini ve ekonomiyi desteklemek amacıyla atılan adımların etkisiyle ekonomik aktivitede ciddi bir ivmelenmenin söz konusu olduğunu belirten Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, “Son aylarda TL’deki istikrara bağlı olarak yıllık enflasyon yönünü aşağıya çevirdi. İstikrar ortamının devam etmesi durumunda yıl sonunda enflasyonda tek basamaklı seviyeleri görebiliriz” dedi.

KAR ORANI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 35,9 ARTTI
Kuveyt Türk’ün ilk yarıyıl performansına yönelik bilgi veren Uyan, “2017 yılının ilk yarısında, net karımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,9 artarak 349 milyon TL düzeyinde gerçekleşti. Yılın ilk yarısında toplanan fon büyüklüğümüz 2016 yıl sonuna göre yüzde 14,2 artışla 36,4 milyar TL, kullandırılan fon büyüklüğümüz ise yüzde 13,3 artışla 33,9 milyar TL oldu. Hem küresel hem de bölgesel belirsizliklerin devam ettiği bir ortamda temel performans göstergelerinde sergilediğimiz büyüme bizi mutlu ediyor” dedi. 
“Gelecek dönemde özellikle ekonomik aktivitenin canlanmasında önemli bir rol üstlenen Kredi Garanti Fonu (KGF) mekanizmasını etkin bir şekilde kullanarak KOBİ’lere sağladığımız desteği sürdüreceğiz” açıklamasında bulunan Uyan sözlerine ise şu şekilde devam etti: “Belirsizliğini koruyan küresel konjonktüre rağmen 2017 yılının sektördeki konumumuzu güçlendirdiğimiz, ekonomimize katma değer sağlamayı sürdürdüğümüz bir yıl olacağına inanıyoruz.”

VERİMLİLİĞİN ARTIRILMASI EN ÖNEMLİ GÜNDEM MADDESİ
“Gelecek dönemde verimliliğin artırılması en önemli gündem maddelerimizi oluşturuyor” diyen Uyan, bu doğrultuda şubelerdeki operasyonel iş yükünü, yürütülen çeşitli projelerle elektronik ortama aktararak merkezileştirdiklerini dile getirdi. Ayrıca alternatif dağıtım kanallarına yapılan yatırımlarla hem bu kanalların fonksiyonlarını artırdıklarını hem de bu kanallarda daha etkin pazarlamaya odaklandıklarını söyledi. 
“KOBI ve ticari segment müşterilerimize sunduğumuz kredi garanti fonu, leasing, proje finansmanı ve dış ticaret finansmanı alanlarında ürün, hizmet ve süreçlerimizi sürekli geliştiriyoruz” açıklamasını yapan Uyan, “Bunların yanı sıra yeni bir alan olarak girişim bankacılığının önemli fırsatlar içerdiğini düşünüyoruz ve hazırlıklarımızı bu yönde yapıyoruz. Ayrıca, Fintech ekosisteminde yerimizi alarak girişimlere gerekli çalışma ortamı, eğitim ve çalıştay, danışman ve pazarlama desteği sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

MÜŞTERİYE DOKUNAN TEKNOLOJİLER…
“Katılım bankacılığı sektöründe öncü konumda olmamızı sağlayan sebepler arasında, teknolojiye yaptığımız yatırımların önemi büyük” ifadesinde bulunan Uyan, “Sektörde bir ilk olma özelliği taşıyan ‘Senin Bankan Dijital Bankacılık Platformu’ ile Türkiye’nin her yerine dijital olarak faizsiz bankacılık hizmeti götürüyoruz. Diğer yandan interaktif ve inovatif bankacılık ürünümüz XTM’ler aracılığıyla müşterilerimiz çağrı merkezi yetkilisiyle görüntülü konuşarak bankacılık işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Tabii bunlar müşteriye dokunan teknolojiler…” dedi.
Operasyonel mükemmelleşme projesi kapsamında çalışanların iş yükünü mümkün olabildiğince dijital ortama aktardıklarını dile getiren Uyan, “Otomatik karar destek sistemlerini devreye alarak verimliliği artıran iş modellerini benimsiyoruz. Tüm bu teknolojiler müşteriye en yakın noktada ve en az maliyetle hizmet sağlamamıza, verimliliğimizi üst seviyelere çıkarmamıza ve fiziksel şubelerimizi aktif birer pazarlama noktalarına dönüştürmemize olanak sağlıyor” dedi. 

GALATA

Yukarı