Ana içeriğe atla

aaa

EN FAZLA YATIRIM YAPAN TOPLULUK KOÇ HOLDİNG

19.12.2018 - 14:21

27. ANADOLU BULUŞMALARI’NDA KONUŞAN KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER M. KOÇ: “EKONOMİK VE SİYASİ DALGALANMALARA RAĞMEN ÜLKEMİZ SANAYİİNE EN FAZLA YATIRIM YAPAN TOPLULUK OLMAYI SÜRDÜRÜYORUZ.”

Türkiye’nin dört bir yanındaki Koç Topluluğu bayilerini bir araya getiren Anadolu Buluşmaları’nın 27.’si Adana’da gerçekleşti. Koç Topluluğu’nun Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Mersin, Niğde ve Osmaniye’deki 300’e yakın bayisinin bir araya geldiği Anadolu Buluşmaları’na Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding Grup Başkanları da katıldı. 
Toplantının açılışında konuşan Ömer M. Koç, dünya genelinde iş yapma biçimleri ve tüketici alışkanlıklarının önemli bir değişim geçirdiğini belirtti: “Dördüncü Endüstri Devrimi ya da Dijital Çağ olarak adlandırılan bu yeni dönemde, ancak teknolojiyi ve kaynaklarını etkin kullanan ülkeler dünyada söz sahibi olabilecek. Bunu şekillendirecek nesilleri yetiştirebildiğimiz ölçüde aydınlık ve çağdaş bir geleceğimiz olacağına inanıyorum. 100. yılımıza doğru emin adımlarla ilerlerken küreselleşmeye, yenilikçiliğe, teknolojiye ve yaratıcılığa verdiğimiz önemle büyümeye devam ediyoruz.”
“90 yılı aşkın süredir devam ettirdiğimiz başarılarımızı, ülkemize ve insanımıza duyduğumuz sevginin ve bağlılığın bir neticesi olarak nitelendiriyorum.” diyen Koç, merhum Vehbi Koç’un “Ülkem varsa ben de varım, demokrasi varsa hepimiz varız.” sözünün ışığında Türkiye’nin ekonomik ve toplumsal gelişimine öncülük etmeye, değer katmaya odaklandıklarını ifade etti.

EN BÜYÜK PİYASA DEĞERİNE SAHİP ŞİRKET KOÇ HOLDİNG
Yurtiçinde ve yurtdışında yaşanan ekonomik ve siyasi dalgalanmalara rağmen ülkemiz sanayiine en fazla yatırım yapan topluluk olmayı sürdürdüklerini söyleyen Ömer M. Koç, “Son 5 senede yaptığımız yaklaşık 35 milyar TL’lik yatırımın üzerine 2018’in ilk 9 ayında yaklaşık 6,4 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Yatırımlarımıza devam ederken mali yapımızı sağlam tutuyor, risk yönetimi sistemlerimize özel önem vermeyi sürdürüyoruz. Bu hassasiyetimizin özellikle içinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda daha da önem kazandığını görüyoruz. Topluluğumuzun yarattığı kombine ciro, Türkiye milli gelirinin yüzde 7’sine eşdeğerdir. Şirketlerimiz ülkemizin ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştiriyor. Ne mutlu ki bu sene de ciro büyüklüğü ve ihracat sıralamalarının ilk 10’unda dört şirketimiz yer aldı. İhracat pazarlarımızı çeşitlendirme stratejimizin yine bu dönemde ne kadar doğru bir karar olduğunu görüyoruz. Elde ettiğimiz gelirler sonucu ödediğimiz vergiler, ülkemizin vergi gelirlerinin yüzde 8’ine tekabül etmektedir. Ayrıca ülkemizdeki özel sektör Ar-Ge yatırımlarında, Ar-Ge merkezi sayısında ve Ar-Ge personeli istihdamında açık ara öndeyiz. 2007-2017 döneminde yaklaşık 8,2 milyar TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik. Borsa İstanbul’da halka açık şirketlerimizin piyasa değeri toplam piyasa değerinin yüzde 19’udur. En büyük piyasa değerine sahip şirket Koç Holding’dir. Yıllardır iftiharla taşıdığımız bu bayrak, bayilerimizle birlikte ülkemiz için yarattığımız en büyük değerdir. 8 bini aşan bu bayi gücü, topluluğumuzun en önemli rekabet avantajıdır.” dedi. 

arf

Yukarı