Ana içeriğe atla

arf

EN ZENGİN YİNE MURAT ÜLKER

09.03.2018 - 17:21

FORBES Türkiye, bu yıl 13. kez hazırladığı ‘En Zengin 100 Türk’ listesini açıkladı. Listenin zirvesinde bu yıl üst üste 5. kez olmak üzere yine Murat Ülker var. Ülker, üstelik servetini geçen yıla göre 1,1 milyar dolar artırdı.

FORBES Türkiye, bu yıl 13. kez hazırladığı ‘En Zengin 100 Türk’ listesini açıkladı. FORBES 100’ün toplam serveti, geçen yıla göre 18,5 milyar dolar artarak 121,4 milyar dolara yükseldi. Asıl büyük sıçrama ise listede yer alan milyarder sayısında yaşandı. Dolar milyarderlerinin sayısı geçen yıla göre 9 kişi artarak 40’a yükseldi. Milyarderlerin toplam serveti ise 72,4 milyar dolara çıktı. Erol Tabanca, Melih Abdulhayoğlu, Fuat-Ayhan-Fatih Tosyalı kardeşler ile Eren ve Fatih Özmen bu yıl ilk kez dolar milyarderleri arasında yer aldı. Mehmet Hattat ve Olgun Zoru ise uzun zamandır ayrı kaldıkları milyarderler ligine bu yıl geri döndü.

Listenin zirvesinde bu yıl üst üste 5. kez olmak üzere yine Murat Ülker var. Ülker, üstelik servetini geçen yıla göre 1,1 milyar dolar artırdı. Rönesans Holding’in patronu Erman Ilıcak ise yıllardır süren istikrarlı yükselişiyle servetini 4 milyar dolara çıkardı ve Murat Ülker’i yakın takibe aldı. 

FORBES 100’de servetinin tamamını yurtdışındaki girişimlerinden elde eden milyarderlerin hem sayıları hem de servet rakamları arttı. ABD’de kurduğu yoğurt markası Chobani ile listede yer alan Hamdi Ulukaya’nın serveti 1,8 milyar dolara yükseldi. Listeye geçen yıl doğrudan milyarder olarak giren biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar, servetini 800 milyon dolar artırarak 2,8 milyar dolara çıkardı ve FORBES 100’de 4. sıraya yükseldi. ABD’de kurdukları Sierra Nevada Corporation ile NASA’nın uzay istasyonuna kargo taşıyan Eren ve Fatih Özmen çifti, 1,5’er milyar dolarlık servetle (toplam 3 milyar dolar) ilk kez listenin milyarderler ligine yükselmiş oldu.

ÜLKER’İN SERVETİ DAHA DA FAZLA OLABİLİR

FORBES Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven: Listemizin zirvesinde 5. kez Murat Ülker var. Bankalara olan 6 milyar dolarlık borcunu yeniden kredilendirmek istediği haberleriyle gündeme oturduğu bir dönemde bu durum soru işareti oluşturabilir. Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bu süreçte sadece bize konuştu ve kendisi için her yıl yaptığımız hesaplamada şu ana kadar elimizde olmayan bazı bilgileri paylaşarak şirketlerinin yapısını daha şeffaf hale getirdi. Bu sayede bilgi sahibi olmadığımız için şu ana kadar hesaba katamadığımız bazı kalemleri öğrenme şansı yakaladık. Ülker’in bizimle paylaştığı bilgiler neticesinde bu sene kendisi için hesapladığımız servet değerinin de sağlamasını yapma imkânı bulduk. Sonuç olarak Murat Ülker’in 4,8 milyar dolarlık servet rakamının bir süredir gündem yaratan borçlardan arındırıldığına vurgu yapmak gerekiyor. Ayrıca, Ülker’in serveti için ‘Bu rakamdan az olmadığı kesin; ancak daha fazlası olabilir’ notunu da düşmekte fayda var.

arf

Yukarı