Ana içeriğe atla

aaa

ENERJİ SEKTÖRÜNE DE KADIN ELİ DEĞMELİ

12.04.2018 - 10:21

İlk kez düzenlenen Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde jüri başkanı olan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Enerji sektörüne ilgi gösteren profesyonel, akademisyen ve girişimci kadın sayısını artırmalıyız.” dedi. 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Kadınların araştırmalarla ispatlanmış yönetsel becerileri, enerji sektörü için de önemli bir potansiyel. Ancak ne yazık ki istatistiklere göre yalnız ülkemizde değil, dünyada da cinsiyet eşitsizliğinin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri enerji.’’ dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 6 Mart’ta ilki düzenlenen “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, programa jüri başkanı olarak katıldı. Programın ilk kez düzenlenmesine rağmen 200’den fazla başvuru aldığını ifade eden Sabancı, ödül sürecinin bakanlık tarafından profesyonellik ve kurumsallık içerisinde yönetildiğini aktardı.

ŞEHİRLEŞME, ENERJİYE OLAN TALEBİ ARTIRIYOR
Enerjinin stratejik sektörlerden biri olduğunu belirten Güler Sabancı, “Dünyada en kuvvetli trendlerden biri olan şehirleşme, yeni teknolojiyle birleşince enerjiye olan talebi her gün artırıyor. Dolayısıyla, tüm dünyada kadınları bu sektöre daha fazla çekmek için ciddi gayretler var. Ülkemizde de bu sektör için çalışan, bu sektöre ilgi gösteren profesyonel, akademisyen ve girişimci kadınların sayılarını artırmalıyız. Programa jüri başkanı olarak katılmayı bu yüzden memnuniyetle kabul ettim.” dedi.
200’den fazla başvuruyu kadınların geleceği için umut verdiğini ifade eden Sabancı, “Gelen bu yüksek başvurunun ardından Enerji Bakanlığı’nın uzmanları titiz bir teknik eleme yaptı. 5 kategoride 42 kadınımız kısa listeye kaldı. Ardından jüri olarak kısa listeye kalan isimlerin dosyalarını tek tek değerlendirdik. Birbirlerinden etkilenmemeleri için tüm jüri üyelerimiz değerlendirmeleri ayrı ayrı yaptı. Sonrasında puanlamalarımızı birbirinden bağımsız olarak bakanlığımıza ilettik. Ödül alanları ve başvuruda bulunanları yürekten kutluyorum.” şeklinde konuştu.

ARTAN NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ TALEBİ VAR
Ülkemizin dünyanın en hızlı büyüyen ve gelişen enerji piyasaları arasında olduğunu dile getiren Güler Sabancı, “14 yıldır sektörün yapısında çok önemli değişiklikler oldu. Enerji üretim ve dağıtımında sektör önemli bir özelleştirme sürecinden geçti. Rekabete açıldı. Bugün enerji üretimi ve dağıtımı, ciddi yabancı yatırımcıların da bulunduğu özel sektör eliyle yapılıyor. Yaşam standardımızı birebir etkileyen bu sektörün potansiyeli yüksektir. Önümüzdeki dönemde yeni teknolojilerle buluşacak ve yatırım yapmaya devam edilecek bu sektörde, artan nitelikli iş gücü talebi vardır.” dedi.
Kadınların araştırmalarla ispatlanmış yönetsel becerilerinin enerji sektörü için önemli bir potansiyel olduğunun altını çizen Sabancı, “Ancak ne yazık ki yalnız ülkemizde değil, dünyada da cinsiyet eşitsizliğinin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri enerjidir. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, enerji sektöründe kadın çalışan sayısı sadece yüzde 19. Bunun altındaki en önemli nedenlerden biri de kadın rol modellerin olmaması. O yüzden bu ödül programı gibi teşvikleri çok önemsiyoruz.” şeklinde konuştu.

arf

Yukarı