Ana içeriğe atla

aaa

ENFLASYONLA MÜCADELE ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ OLACAK

07.08.2018 - 17:53

BERAT ALBAYRAK, HAZİNE VE MALİYE BAKANI OLDUĞU GÜNDEN BU YANA ÖNCELİKLİ HEDEFİNİN  ENFLASYONLA MÜCADELE OLACAĞINI SÖYLÜYOR.  

24 Haziran seçimleri geride kalıp Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesi açıklandığında, ilk merak edilenlerden biri Hazine ve Maliye Bakanı’nın kim olacağıydı? Mehmet Şimşek ile ilgili beklentiler varken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın isminin açıklanmasıyla piyasa olumsuz tepki verdi. Kamuoyundan tepkiler de oldu. Tepki gösterenlerin gerekçeleri, ‘damadın tercih edilmesi’ ve Albayrak’ın ‘ekonomiden fazla anlamaması’ idi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu eleştirilere karşı bir açıklama yaptı: “Berat Albayrak Bey’in finans sektörüyle hem pratikte hem de teoride geçmişi var. Böyle bir geçmişi olmuş bir arkadaşımız olması sebebiyle bu işi çok daha seri derleyip toparlayacağına ve başarıyla yürüteceğine inanıyorum. Bu adımla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı, devlete finans temininde çok daha güçlü bir kaynak oluşturacak.”
Albayrak göreve başlarken medyada kendisini bekleyen sorunlarla ilgili geniş haberler ve analizler yer alıyordu. Bu sorunlar şöyle sıralanıyordu: Güvenin yeniden tesisi, enflasyon ve büyüme dengesi, Türk Lirası’ndaki düşüş, cari açık ve bütçe açığı…

MALİYE POLİTİKASI ENFLASYONLA MÜCADELEYE KATKI VERECEK
Berat Albayrak, ekonomi ile ilgili ilk açıklamasını, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ilk toplantısının ardından yaptı. Kabinede ekonomi yönetimine ilişkin alınan kararları paylaştı. Albayrak,  makroekonomik hedefler doğrultusunda atılacak bazı adımları şöyle sıraladı:  
- Ekonomide dengelenmeyi sağlamak ve enflasyonla mücadele öncelikli hedefimiz olacak.
- Maliye politikası, enflasyonla mücadeleye katkı vererek dengeli büyümeyi destekleyecek şekilde tasarlanacak.
- Ekonomideki tüm paydaşlarla istişare halinde enflasyonla mücadele hedefine dair makul bir plan oluşturup Orta Vadeli Program’da ilan edeceğiz. Bu plan, enflasyonu kısa zamanda tek hanelere indirip orta vadede kademeli olarak fiyat istikrarını sağlayacak şekilde yapılacak. Bir kez plan üzerinde uzlaştıktan sonra, maliye politikası ve bütçe parametreleri bu ara hedefleri esas alarak oluşturulacak.
- Bütçe harcamalarında etkin kontrol, verimliliğin artırılması ve hedeflerle uyum amaçlanacak. Sadece bütçe dengesi değil, aynı zamanda harcama kontrolü üzerinden kurallı ve öngörülebilir bir çerçeve oluşturacağız. Böylelikle enflasyon üzerinde dolaylı vergi ayarlamalarından gelen öngörülmeyen şokları asgariye indireceğiz.
- Orta Vadeli Program çerçevesinde, bütçe gelirleri tarafında ise vergi yükünü aşamalı olarak daha dengeli, sade ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturacağız.
- Maliye politikasındaki bu dönüşüm, bir yandan fiyat istikrarı ve dış dengedeki iyileşmeye katkıda bulunurken, aynı zamanda basiretli borç yönetimini destekleyen makro ihtiyati politikalar ile sağlıklı büyümenin de önü açılacaktır.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ilerleyen günlerde akademisyenler, ekonomistler ve iş adamlarıyla İstanbul’da istişare toplantıları gerçekleştirdi. İş dünyasıyla yapılan istişare toplantısına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, TİM Başkanı İsmail Gülle, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, TÜRSAB Başkanı Firuz Barboros Bağlıkaya’nın yanı sıra iş insanları Hüsnü Özyeğin, Murat Ülker, Hamdi Akın, Nihat Özdemir, Fuat Tosyalı, Mehmet Ali Aydınlar, Hasan Çolakoğlu, Abdullah Tivnikli, Abdulkadir Konukoğlu, Mehmet Torun, Kazım Türker, Tuncay Özilhan, Ahmet Firuzan Kanatlı,  Ferit Şahenk, Bülent Eczacıbaşı, Mehmet Cengiz, Ahmet Nazif Zorlu, Ahmet Çalık, Ali Kibar ve Cemal Kalyoncu gibi isimler katıldı. 

2019’DA TEK HANELİ RAKAMLARI GÖRECEĞİZ
İstişarelerde daha çok dinleyici pozisyonunda kalan Albayrak, toplantıların ardından yaptığı açıklamalarda enflasyonla mücadeleye vurgu yaptı: “Yaptığımız toplantılarda enflasyonla mücadele, sürdürülebilir ve sağlıklı büyüme sağlanması, bütçe disiplini, Türkiye’nin yeni döneme ilişkin potansiyelinin belirlenmesi konularında katılımcıların görüşlerini dinledik.”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, katıldığı programlarda ve çıktığı canlı yayınlarda hep aynı konulara vurgu yaptı. NTV’de katıldığı programda gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Albayrak, enflasyonda 2019 yılı itibarıyla tek haneli rakamları göreceğimizi iddia etti: “Hem enflasyon hem de faizin tekrar zapturapt altına alınıp tek haneli rakamlara düşürülmesini hedefliyoruz. 2019 yılı itibarıyla inşallah tek haneli rakamları göreceğiz. Hatta 2018 sonu itibarıyla düşüş trendini güçlü şekilde göreceğiz. Çok somut adımlar atmaya başladık. Bundan daha güçlü adımlar atma süreci devam edecek. Kamudan başlayarak cari harcama, tasarruf, mali disiplin sürecinin adımlarını zaten piyasa görüyor, görmeye devam edecek.” 

ENFLASYON DİZGİNLENECEK ZERRE ŞÜPHEM YOK
“Enflasyonun dizginlenip aşağı düştüğünü, büyümeye pozitif etkisini, faizlerin düşüp konuttan tüketime, reel sektör harcamalarına kadar güçlü etki yapacağını herkes görecek. Türkiye’nin bu trendi, hem yatırımcısına hem de Türkiye’de yerleşik 81 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının refah düzeyinin, zenginliğinin gelişmesine katkı sağlayacak. Reel sektör de bundan nasiplenecek. Borçlanma maliyetleri, yatırım noktasındaki maliyetler, enstrüman çeşitliliği, vadelerin uzaması, faizlerin düşmesi istihdama da etki yapacak. Bundan zerre şüphemiz yok.”

BUGÜN DÜNDEN YARIN DA BUGÜNDEN DAHA İYİ OLACAK
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin en güzel tarafı, bakanlık sayısının 26’dan 16’ya düşürülmesi ve bakanların çoğunun özel sektör ve şirket mantığıyla çok daha uyumlu kurumlarını yönetmesi. Geçmişten bugüne kadar taşınan bürokrasideki tecrübenin aklıyla özel sektör mantığının birleştirilerek daha dinamik bir süreç bu sistemle başlatıldı. Bugün dünden, yarın da bugünden daha iyi olacak. Hiçbir endişem ve şüphem yok ama biz günlük yaşamayacağız. Önümüzdeki küresel süreç, bu yüzyılın güçlü resminde Türkiye’yi başka bir yere koyuyor. Türkiye, bu stratejik ve kritik avantajını siyasi ve toplumsal anlamda güçlü bir yapıya kavuşturdu. 

arf

Yukarı