Ana içeriğe atla

F

HAYAT SİGORTASINDA YÜZDE 51 BÜYÜDÜK

09.03.2018 - 17:40

Bireysel emeklilik sektöründe yüzde 19,3 pazar payı ile lider olan AvıvaSA, yatırımlarına devam edecek. AvıvaSA CEO’su Fırat Kuruca, “Liderliğimizi 2018’de de sürdürmeyi hedefliyoruz” diyor.

Toplam 18 şirketin faaliyet gösterdiği bireysel emeklilik sektöründe AvivaSA; yüzde 19,5 pazar payı, devlet katkısı dahil 15,2 milyar TL’yi aşkın fon büyüklüğü ve 900 bine yakın katılımcı sayısıyla lider konumda. Hacı Ömer Sabancı Holding ile İngiliz sigorta devi Aviva’nın eşit ortaklık ilkesiyle kurulan şirket, bireysel emekliliğin yanı sıra hayat sigortası alanında faaliyet gösteriyor. AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca ile sektörü ve 2018 hedeflerini konuştuk.

2017 performansınız açısından Türkiye’deki büyüme potansiyelinizi nasıl görüyorsunuz?
Bireysel emeklilikte sergilediğimiz güçlü büyüme performansını ve 2015’ten bu yana bırakmadığımız liderliğimizi 2018’de de sürdürmeyi hedefliyoruz. Hayat sigortaları tarafında da pazar payımızı artırmayı planlıyoruz. 2017 hayat sigortası üretimlerine baktığımızda, sektör bir önceki yıla göre birikimli hayat hariç prim üretiminde yüzde 38 büyürken; AvivaSA olarak yüzde 51 büyüdük. 2018’de de özellikle hayat ürünlerinde yenilikçi ve farklı yaklaşımımızla pazar payı kazanmayı hedefliyoruz. 

Türkiye’de hayat sigortaları konusundaki farkındalık düşük. Bunu nasıl artırmayı düşünüyorsunuz?
Farkındalığı en doğru şekilde, kredi hariç risk sigortalarıyla yaratabiliriz. Açıkçası, tüm sektörün bu branştaki büyüme potansiyeli bu alanda. Mevcut serbest hayat sigortası üretimlerimize baktığımızda, ‘geri ödemeli hayat sigortası’ ve ‘tehlikeli hastalıklar’ teminatlı ürünlerimiz en çok talep görenler arasında.

GLOBAL ORTAĞIMIZ TÜRKİYE’Yİ ‘YILDIZ PAZAR’ OLARAK TANIMLIYOR
İki güçlü markanın ortaklığında kurulan bir firma olarak Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz?

Global ortağımız Aviva, Türkiye’yi, büyüme potansiyelinin çok yüksek olduğu ‘yıldız pazar’ olarak tanımlıyor. Sigorta sektörü, hissedarımız Sabancı Holding için de stratejik büyüme alanlarından. Pazar payının yüzde 80’ine sahip 4 büyük oyuncu arasında fon büyüklüğünde lideriz. Ülkemizin düşük olan sigorta penetrasyon oranının ve bireysel tasarruf oranlarının artırılması için çalışmalarımız sürüyor.   

Son olarak, 2018’e yönelik yönetim ve büyüme stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
AvivaSA olarak, 10. yılımız olan geçen seneyi, insana ve kültüre yatırım yılı ilan etmiştik. Bu konuda, çalışma ortamlarımızın dönüşümüne kadar önemli yatırımlar yaptık. Bu konulara odaklanmaya devam edeceğiz. Sektörümüzün geleceğini ‘müşteri sadakati’ ve ‘dijitalleşme’ olgularının şekillendireceğini düşünüyorum. Örneğin bu sene, 10-49 ve 50-99 çalışanı olan 240 bine yakın işletme bünyesindeki yaklaşık 4 milyon çalışan, Otomatik Katılım’a dahil olacak. Bu kadar işletmeye fiziki olarak ulaşılamayacağı için, sektörün dijitalleşmesi büyük önem taşıyor. AvivaSA olarak biz bu sürece hazırız.

Bİ’TIKLA İLE 2 DAKİKADA 20 BİN İŞLEM
Dijital yatırımlarınız kapsamında hayata geçirdiğiniz bir projeniz var mı?

Kurumsal online şubemiz Bi’tıkla’yı hayata geçirdik. Sade ve kolay kullanılabilir kullanıcı dostu ekran tasarımlarıyla hem firmaların insan kaynakları departmanlarının hem de AvivaSA operasyon ekiplerimizin kullanımına açtık. Dijital self-servis hizmeti sunan bu projeyle operasyonel verimliliği sağlamış olduk. Bi’Tıkla, 20 bin kişinin başvuru işlemini 2 dakikada, tahsilatını 1 dakikada tamamlıyor. 13 Şubat itibarıyla 4 bin 956 firmanın bu süreçte bizi tercih ettiğini memnuniyetle söyleyebilirim. 

arf

Yukarı