Ana içeriğe atla

aaa

İHRACATIMIZ NE KADAR GÜÇLÜ OLURSA EKONOMİMİZ DE O KADAR GÜÇLÜ OLUR

07.08.2018 - 17:48

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN, “İHRACATIMIZ NE KADAR GÜÇLÜYSE EKONOMİMİZ DE O KADAR GÜÇLÜDÜR. YENİ DÖNEMDE BAKANLIĞIMIZIN ÇATISI ALTINDA RESMİN BÜTÜNÜNE BERABER BAKMA FIRSATI BULACAĞIZ.” DEDİ.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, temmuz ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıda yeni hükümet sistemi ve yeni ekonomi yönetimi konularında da değerlendirmelerde bulundu. Pekcan, ihracatın yüzde 11,8 artarak 14,1 milyar dolar seviyesine ulaştığını belirterek “Bu, tüm zamanların temmuz ayı için en yüksek rakamıdır.” dedi. 
Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ile birlikte temmuz ayı geçici ihracat rakamlarını açıkladı. 
Pekcan, açıklanan rakamların üretimle, yatırımla, ihracatla kalkınan Türkiye için güzel bir haber olduğunu belirterek “Eskiden iki ayrı rakam açıklanıyordu. Şimdi iki bakanlık tek çatı altında birleştiği için olması gerektiği gibi artık bundan böyle TİM ile beraber aynı rakamı açıklayabiliyoruz.” diye konuştu. 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilerek çok daha etkin ve hızlı bir yönetim sisteminin kurulduğunu ifade eden Pekcan, bu sistemin olumlu sonuçlarını ve bunların ekonomiye yansımalarını da süreç içerisinde izleme fırsatı bulacaklarını kaydetti. 

AYNI DÖNEMDE İTHALATIMIZ DA GERİLEDİ
Ruhsar Pekcan, iç piyasadaki ekonominin dinamikleri ne kadar etkin işlerse küresel pazarlardaki rekabetin de o kadar güçlü olacağını belirterek “İhracatımız ne kadar güçlüyse ekonomimiz de o kadar güçlüdür. Yeni dönemde Ticaret Bakanlığımızın çatısı altında resmin bütününe beraber bakma fırsatı bulacağız.” dedi. 
Kamu ve sivil toplumun güçlerini ve fikirlerini birleştirerek, karşılıklı fikir alışverişinde bulunarak 21. yüzyılın şartlarına göre iç ve dış ticareti yapısal olarak güçlendirecek yeni adımlar atacaklarını vurgulayan Pekcan, şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanımızın vizyoner liderliğinde tüm paydaşlarımızla nitelikli iş birliği projelerine imza atacağız. Türkiye, 2018 yılının başında iddialı büyüme hedefleri, iddialı turizm rakamları koymuş ve bunları gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Günümüzün korumacılık ve ticaret rüzgârlarına rağmen ihracatta da kendi rekorumuzu kırıyoruz. Temmuz ayı ihracatımız yüzde 11,8 artarak 14,1 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu, tüm zamanların temmuz ayı için en yüksek rakamıdır. 12 aylık değerlendirmelere göre de bugüne kadar açıklanmış en yüksek rakam olan 163,3 milyar dolara ulaşmış bulunmaktayız. Aynı dönemde ithalatımız da yüzde 6,4 gerileyerek 20,1 milyar dolar seviyesine düşmüştür. Dolayısıyla cari açığımız da olumlu etkilendi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 58,7’den 70,1’e çıktı.”

OTOMOTİV, 2,8 MİLYAR DOLARLA İLK SIRADA
Pekcan, söz konusu dönemde Türkiye’nin 223 ülkeye ihracat yapar hale geldiğine dikkati çekerek otomotiv sektörünün 2,8 milyar dolarla birinci sırada yer aldığını söyledi. 
Savunma ve havacılık sektörü ihracatının yüzde 77 arttığına işaret eden Pekcan, “Cumhurbaşkanımızın Afrika kıtasına verdiği önemle Kuzey Afrika’ya ihracatımız yüzde 55, Afrika kıtasına ihracatımız yüzde 23 arttı. En çok ihracat yaptığımız ülkeler Almanya, İngiltere, Amerika, en çok ithalat yaptığımız ülkeler de Çin, Rusya ve Almanya olarak kendini göstermektedir. Şu sıralar Orta Vadeli Program (OVP) çalışmaları devam ediyor. Orta vadede ihracatımızın 169 milyar dolara ulaşması hedeflenmektedir. Analiz sonuçları bu rakamı biraz daha aşacağımızı gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Pekcan, hükümetin ve ihracatçıların ortak bir heyecan ve kararlılıkla çalıştığını vurgulayarak Türkiye’nin küresel piyasalarda başarılı olmak için ihracata dayalı yatırım yapmak ve ihracatla kalkınmak zorunda olduğunu söyledi.

DAHA FAZLA TEKNOLOJİ, TASARIM VE MARKA ÜRETMELİYİZ
Dünyanın hızlı bir dönüşüm sürecinde olduğuna dikkati çeken Ruhsar Pekcan, “Dünyadaki 7,7 milyar nüfusun ortalama yıllık geliri 10 bin 400 dolar. Ülkemizde kişi başına düşen gelir 10 bin 600 dolar. Muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkmak için milli gelirimizi birkaç misline çıkarmak zorundayız. İhracatla gelirimizi yükseltmenin yolu 21. yüzyıl’ın yükselen sektörlerinde daha fazla teknoloji, tasarım ve marka üretmektir. Biz geleceğin sektörlerine yatırım yapmak zorundayız.” diye konuştu.
Pekcan, dünyanın enerji kaynaklarının gelecekte büyük ölçüde değişeceğini vurgulayarak Türkiye’nin ihtiyaç duyacağı ve yükseleceği sektörleri daha fazla destekleyeceklerini dile getirdi. Bu kapsamda, yazılım, yapay zeka ve diğer teknolojik alanlarda Türkiye’nin potansiyelini küresel piyasalara sunmak üzere ‘yeni nesil serbest bölgeler’ kuracaklarını kaydeden Pekcan, dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkaracaklarını aktardı.

TOBB’UN 100 BİN ÜYESİ HİÇ İHRACAT YAPMAMIŞ
Pekcan, vatandaşın sağlıklı ve güvenilir ürünleri tüketmesi, Türk malı algısının güçlenmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği yapacaklarını dile getirdi.
TİM’de kayıtlı 71 bin ihracatçı olduğunu anımsatan Pekcan, şunları kaydetti: “Bunun 12 bini düzenli ihracat yapan firma. TOBB’a kayıtlı 1,5 milyon üyenin hiç ihracat yapmamış 100 binlik bölümü biraz destekle ihracat yapabilir. Bu 100 binlik potansiyelin hayata geçirilmesi için çalışmalara başladık. Küresel ekonomide cesur ve yeni bir dünya kurulurken Türkiye olarak bu dünyanın önemli bir aktörü olmaya devam edecek. Yolumuz uzun ama ilk adımı ihracatla başlıyor, sonraki adımları da ihracatla devam ediyor.”

arf

Yukarı