Ana içeriğe atla


BANNER

İHRACATTA YENİ YOLLAR AÇACAĞIZ

08.10.2018 - 17:00

FORD TRUCKS’IN YENİ ÇEKİCİSİ F-MAX, 2018 HANNOVER TİCARİ ARAÇ FUARI’NDA ‘YILIN KAMYONU ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ. KOÇ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ ALİ KOÇ, “F-MAX İLE İHRACATTA YENİ YOLLAR AÇARAK ÜLKE EKONOMİSİNE DAHA FAZLA KATKI SAĞLAYACAĞIZ.” DEDİ.

Ford Trucks, Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Ticari Araç Fuarı’nda (IAA), yeni çekicisi F-MAX’i dünyaya tanıttı. F-MAX’in dünya prömiyeri büyük bir habere de sahne oldu. Her yıl sonucu merakla beklenen ‘Uluslararası Yılın Kamyonu Ödülü’ne bu yıl F-MAX’in layık görüldüğü açıklandı.
F-MAX’in dünya prömiyerine ve ödül vesilesiyle fuarda düzenlenen törene Koç Holding ve Ford Otosan Onursal Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Ford Otosan Yönetim Kurulu üyeleri ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün katıldı. Ford Trucks’ın bu ay piyasaya süreceği yeni çekicisi F-MAX, fuarın ilgi odağı oldu.

TÜRKİYE’NİN SIFIRDAN GELİŞTİRİLEN İLK ÇEKİCİSİ
Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç, Ford Otosan’ın kamyon işine 1959’da başladığını hatırlatırken, “1982’de kurulan İnönü fabrikası ile kamyon işindeki iddiamızı mühendislik gücümüzle birleştirerek yeni bir aşamaya taşımıştık. Bugün geldiğimiz noktada ise bir aracı, motoru dâhil, geliştirip üretebilecek yeteneğe sahip ilk Türk şirketi olmanın gururunu yaşıyoruz. Fuarda dünya prömiyerini gerçekleştirdiğimiz F-MAX ile Türkiye’nin sıfırdan geliştirilen ve üretilen ilk çekicisini dünyaya sunuyoruz. Uluslararası Yılın Kamyonu (International Truck of The Year) ödülü üretim gücümüzün ve mühendislik kabiliyetlerimizin ulaştığı noktayı ortaya koyuyor. Emeği geçen  tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Çekicimizin uluslararası pazara yeni bir oyuncu olarak girmesi için hazırız.” dedi.

İHRACATIN YÜZDE 50’Sİ AVRUPA’YA
Ford Otosan’ın 2010’da kamyon işine odaklanarak yeniden yapılanmaya gittiğini ve bu kapsamda yürüttüğü stratejinin ardında uluslararası bir marka olma hedeflerinin bulunduğunun altını çizen Koç, şunları söyledi: “Ford Trucks, Ford Otosan’ın geleceği için bizleri heyecanlandıran çok önemli bir girişim. 2010’da aldığımız stratejik kararla Ford Trucks’ın büyümesi yolunda büyük adımlar attık. Türkiye’de tamamen ağır ticari araçlara özel ve son derece modern bayi yapılanmamızı 30 plaza ile tamamladık. Uluslararası pazarlarda büyümemizi ise Orta Doğu, Afrika, Rusya ve Türkî Cumhuriyetlerin ardından, Orta ve Doğu Avrupa’da gerçekleştirdiğimiz bayi açılışlarıyla sürdürdük. Bugün itibarıyla 33 ülkede faaliyet gösteriyoruz. 2018 sonu itibarıyla 41, 2020 sonu itibarıyla da 51 ülkede var olmayı hedefliyoruz. Bugün geldiğimiz noktada, Ford Trucks işine yaptığımız yatırımın en önemli noktasındayız. F-MAX, uluslararası pazarlardaki büyümemize ivme kazandıracak. Ford Trucks’ın hedefi ürettiğimiz her 3 araçtan birini ihraç etmek ve ihracatımızın yüzde 50’sini Avrupa pazarlarına gerçekleştirmek.”

arf

Yukarı