Ana içeriğe atla

aaa

İNDİRİM DEVAM EDİYOR

18.01.2019 - 16:53

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK, ÖTV VE KDV İNDİRİMLERİNİN ÜÇ AY DAHA UZATILDIĞINI AÇIKLADI. OTOMOTİV VE BEYAZ EŞYADA ÖTV, MOBİLYA VE KONUTTA KDV İNDİRİMLERİNİN 3 AY DAHA DEVAM EDECEK OLMASI, İLGİLİ SEKTÖRLERİ SEVİNDİRDİ.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV, mobilya ve konutta KDV, tapuda da harç indirimlerinin 3 ay daha devam edeceğini açıkladı. Albayrak, 31 Aralık’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Enflasyonla topyekun mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı, uğurlu olsun.”
Döviz, faiz ve enflasyondaki ani yükselişler nedeniyle 2018’in ikinci yarısında zor günler geçiren birçok sektör, 31 Aralık’a kadar sağlanan indirimlerle biraz olsun nefes almıştı. Benzer sıkıntıların 2019’da da devam edeceğine dair işaretlerin olması, ilgili sektörleri kara kara düşündürüyordu. Zaten paraya ihtiyacı olan Hazine ve Maliye Bakanlığı, piyasalardaki hareketliliğin devam etmesi için, yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart 2019’a kadar ÖTV, KDV ve tapu harcı indirimlerini uzattı. İndirim haberi, ilgili sektörlerde sevinçle karşılandı. İşte görüşler:

S

2019, ENFLASYONLA TOPYEKÜN MÜCADELE YILI OLACAK
TÜMSİAD (Tüm Sanayici İşadamları Derneği) Genel Başkanı Yaşar Doğan: “Alınan kararlar, ekonomiye dinamizm katacak. 2019, enflasyonla topyekün mücadele yılı olacak. 2018 yılında Türkiye, ekonomik sıkıntıları aşma adına çok önemli kararlar aldı ve bu kararları istikrarlı bir şekilde sürdürdü. 2019’da Türkiye ekonomisi adına altı çizilecek unsurlar enflasyonla mücadele, tasarruf, istihdam, ihracat ve daha çok üretim olacaktır. Enflasyonla Topyekün Mücadele kampanyasına bugüne kadar 2 bin 500 firma katıldı. ÖTV ve KDV indirimlerinin 3 ay uzatılması enflasyonla yürütülen mücadeleye verilen desteği artıracaktır. 2019’da çok daha fazla çalışmalı, daha çok üretmeli, ihracat rakamlarını artırmalıyız. Bütün bunlar beraberinde istihdamı da artıracaktır. Enflasyonla Topyekün Mücadele’ye TÜMSİAD olarak ilk günden beri destek olduk ve tüm paydaşlarımızla, üye şirketlerimizle olmaya da devam edeceğiz.”

 

GG

OTOMOTİV İÇ PAZARI YENİDEN 1 MİLYON SEVİLERİNE ÇIKMALI
ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı E. Ali Bilaloğlu: “2018’de artan faiz, kur ve volatilite, otomotiv sektöründe öngörülebilirliği zorlaştırmış, tüketiciyi de hızla otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırmıştı. Sektörün içinde bulunduğu durum ve ihtiyaçlar, derneğimiz tarafından tüm platformlarda dile getiriliyordu. İhtiyaçlara cevap veren düzenlemeler, hızlı aksiyonlarla hayata geçirildi. ÖTV ve KDV indirimleri sağlandı. Bu indirimlerin 31 Mart 2019’a kadar devam ettirilmesini büyük bir memnuniyetle öğrendik. Bu indirimlerin devam ettirilmesi, ülke ekonomisinde lokomotif sektörlerden otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı adına çok önemli. Otomotiv, peşinden birçok sektörü sürüklüyor olmasıyla da önemli bir konumda. Otomotiv iç pazarını yeniden 1 milyon seviyelerine taşıyacak politikaların geliştirilmesi, güven ortamı ve istikrarın sürdürülebilir kılınması ülkemiz ekonomisi bakımından çok değerli.”

 

i

SATIŞLARIMIZIN YÜZDE 25 ARTMASINI BEKLİYORUZ
ZÜCDER (Züccaciyeciler Derneği) Başkanı İsmail Erdoğan: “Kısa döneme rağmen satışlarımızda yüzde 20’lik artış sağlayan elektrikli küçük ev aletlerindeki ÖTV’nin sıfırlanmasını olumlu karşılıyoruz. 31 Mart’a kadar ÖTV indiriminin uzatılmasının, düğün sezonunun açıldığı bir dönemde satışlarımızı yaklaşık yüzde 25 artırmasını bekliyoruz. Artık lüks tüketim olarak sayılmayacak her evin başlıca ürünleri olan su ısıtıcısı, tost makinesi, elektrik süpürgesi gibi elektrikli küçük ev aletlerindeki ÖTV’nin kalıcı olarak kalkmasını talep ediyoruz. Züccaciye kısmında ise en başından beri talep ettiğimiz KDV’nin yüzde 18’lerden yüzde 8’e indirilmesini ve bunun sektörün geneline uygulanmasını, 2019’da bekliyoruz.”

 

n

KDV İNDİRİMİ 2019 YILI BOYUNCA DEVAM ETSİN
MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan: “KDV indirimi her platformda söylediğimiz bir konuydu. Bakanlık yetkililerince talebimizin dikkate alınıp KDV indiriminin uzatılmasını olumlu karşılıyoruz. KDV indirimi, düğün sezonunun açılmaya başladığı bir dilimde satışlarımızda en az yüzde 20 artış sağlayacaktır. Ancak maliyetlerimizde yüzde 70’lere varan bir artış söz konusu. Talebimiz, KDV indiriminin 2019 yılı boyunca devam etmesidir. KDV indiriminin devam etmesiyle hem sektörümüzün en büyük problemi olan kayıt dışılığın önüne geçilecek hem de pazardaki canlanma sayesinde istihdam artacaktır.

 

b

İNDİRİM DESTEĞİYLE DEVLETİN VERGİ KAYBI DA ÖNLENDİ
Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş: “31 Mart 2019’a kadar uzatılan ÖTV indiriminin devam etmesini sektör olarak büyük bir memnuniyetle karşıladık. İndirimin sürmesi, sektör oyuncularına olduğu gibi tüketiciye de verilen önemli bir destektir. Hükümetimize teşekkürü bir borç biliriz. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden otomotivde tam zamanında yapılan ÖTV ve KDV indirimiyle sektörün çarkları dönmeye devam etti. Kasım ve aralık aylarında verilen destekle gerçekleşen ek satışlar sayesinde devletin vergi kaybı da önlenmiş oldu. Enflasyonla Topyekün Mücadele kapsamında katkımızı 2019’da da sürdüreceğiz. En uygun fiyatlarla müşterilerimize otomobil sahibi olma imkanı sunmaya devam edeceğiz. Renault Mais olarak ülkemiz yararına üzerimize düşeni yapmak en büyük önceliğimiz.”

arf

Yukarı