Ana içeriğe atla

aaa

İNGİLTERE, İTALYA VE HİNDİSTAN’A YOĞUNLAŞACAĞIZ

09.03.2018 - 17:37

Özellikle seramik alanındaki ihracatlarıyla ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan Ece Holding’in CEO’su Bülent Onur, 2018’de Isvea markasıyla İngiltere, İtalya ve Hindistan pazarlarına yoğunlaşacaklarını söylüyor.  

Temelleri 1946’ya kadar dayanan ve Çorum merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren Ece Holding, ülke ekonomisine büyük katkıları olan gruplardan biri. Ece Holding CEO’su N. Bülent Onur, faaliyetleri ve 2018 hedefleriyle ilgili sorularımızı cevaplandırdı. 

Türkiye, rakipleriniz açısından sizi tedirgin eden bir pazar mı?
Genel olarak çok büyük ve çeşitliliği olan bir pazar. Bu bizi tedirgin etmekten ziyade mutlu ediyor. Çünkü ülke ekonomisine en fazla katkı sağlayan sektörlerden biriyiz. Katma değerli ürün ürettikçe ve ihraç ettikçe Türkiye pazarında oluşumuz bizi tedirgin etmez, aksine güçlendirir. 

2013’te satın aldığınız İtalya merkezli Isvea markasından bahseder misiniz?
Isvea, İtalyan tasarım kültürü, kalite ve fonksiyonellik yaklaşımını tüketicilere sunmayı amaçlayan bir marka. Biz Isvea olarak ürettiğimiz ürünlerin yüzde 65’ini 50’den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. İhracatta birinci olduğumuz ülke İtalya. Bu çok gurur verici. Çünkü İtalya tasarımın cenneti ve onlarca iyi marka, onlarca da büyük üretici var. Hindistan pazarı da Isvea için önemli bir açılım oldu. 2018’de yine İngiltere, İtalya ve Hindistan pazarlarına yoğunlaşacağız. 

‘Türkiye İhracat Katkı Endeksi’nin 2017 verilerine göre seramik sektörü yine başı çekiyor. Sizin de en önemli üretim kalemlerinizden biri olan seramik ihracatını değerlendirir misiniz?
Üyesi olduğumuz Türkiye Seramik Federasyonu’nun ekonomistlere hazırlatmış olduğu bir çalışma bu. 18 sektörün değerlendirildiği endekste, inşaat seramikleri 22,33 katkı oranı ile en yüksek sektör oldu. İnşaat seramiklerini 6,53 ile giyim eşyası, 4,40 ile mobilya sektörü takip ediyor. Türkiye, seramik sanayisinde, dünyada kaplama malzemelerinde 8., sağlık gereçlerinde 4. en büyük üretici ülke konumunda. Seramik karolarda ve sağlık gereçlerinde dünyanın 4. büyük ihracatçısı olurken; karolarda Avrupa üçüncüsü, sağlık gereçlerinde ise Avrupa’nın en büyük ihracatçısı konumunda. Sektör yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiriyor.

BÜYÜME 2018’DE DE DEVAM EDECEK
2018, dünya ve ülke ekonomisi açısından sizce nasıl bir yıl olacak?

Türkiye, 3. çeyrekte 11.1 büyüyerek dünya rekoru kırdı. İhracatın, yatırımların, sanayinin güçlü katkı yaptığı benzer büyümenin 2018’de de sürdürülmesi hedefleniyor. Aynı zamanda IMF, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.5 büyüyeceği tahmininde bulundu. IMF, 2018 ve 2019 yılları için küresel büyüme tahminlerini de yükseltti. Her iki yıl için büyüme tahminini 0.2 artırarak yüzde 3.9’a çıkardı. Bu durum, küresel ekonominin finans krizinden sonra sıçrama yaptığı 2011’den bu yana en hızlı büyümeyi işaret ediyor.

2018 stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Geçen yılki yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları bizim için 2018’e hazırlık gibiydi. 2018’de de katma değerli ürünler için Ar-Ge yatırımlarımıza artırarak devam edeceğiz. 

arf

Yukarı