Ana içeriğe atla

FFF

İSTANBUL DÜNYANIN EN PAHALI 72. ŞEHRİ

12.04.2018 - 09:47

Dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında Singapur beşinci kez birinci sıraya otururken, İstanbul 10 basamak gerileyerek 72. sırada yer aldı.

Medya takip kurumu Ajans Press, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasını inceledi. Ajans Press’in The Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EUI) Küresel Yaşam Maliyetleri raporundan ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, Singapur beşinci kez dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında birinci oldu. Listenin 72. sırasında yer alan İstanbul’un ise geçen yıla oranla 10 basamak gerilediği görüldü.
Elde edilen veriler, dünyada yer alan 133 şehir baz alınarak hazırlandı. Sıralama; ekmek, şarap, sigara ve benzin gibi 150’nin üzerindeki çeşitli ürün fiyatları karşılaştırılarak belirlendi. Böylelikle, son 5 yıldır en pahalı kentler sıralamasında birincilik unvanını koruyan Singapur’u, geçen yıla göre beş basamak yükselen ve listenin ikinci sırasında yer alan Paris takip etti. Üçüncü sırada Zürih yer alırken; 2017 raporunda ikinci sırada yer alan Hong Kong, dördüncü sıraya geriledi. İlk beşte yer alan son şehir ise Oslo olarak belirlendi.

DÜNYANIN EN UCUZ ŞEHRİ ŞAM
Ajans Press ve PRNet’in gerçekleştirdiği medya analizine göre, hayat pahalılığı ile ilgili geçtiğimiz yıl 3 bin 634 haber çıkışı tespit edildi. İstanbul dünyada 72. sırada yer alırken; medyaya yansıyan başlıklara göre konut satış fiyatları ve bunun yanı sıra kiraların yüksek olması hayat pahalılığı başlığı altında en çok yansıma alan konu oldu. 
Öte yandan, dünyanın en pahalı kentlerine karşın, en ucuz şehirleri de Şam (Suriye), Karakas (Venezuela), Almatı (Kazakistan), Lagos (Nijerya), Bangalore (Hindistan) olarak sıralandı. Dünyanın en pahalı şehri Singapur ile en ucuz şehri Şam arasında 5 kata yakın fiyat farkı olduğu ortaya çıktı.

arf

Yukarı