Ana içeriğe atla

GALATA TAŞIMACILIK

İSTİHDAMDA TOPARLANMA İÇİN İŞÇİLİK MALİYETLERİ AZALTILMALI

16.07.2020 - 18:13

Brothers and Partners’ın Genel Koordinatörü (E.SGK Müfettişi/İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı) Umut Çiray ile pandemi sürecinin istihdama yönelik etkisini konuştuk.

Koronavirüs, küresel boyutta istihdamı nasıl etkiledi?

Koronavirüs (Covid-19) pandemi krizi dünyada olduğu gibi ülkemizde de istihdam piyasalarını derinden etkileyerek, işsizlik oranlarında önemli artışa sebep olmuştur.

Ekonominin, alışılan krizlerin aksine hem arz hem de talep şokuna maruz kalması hasebiyle yüksek işsizlik yapısal olma yolunda eğilim göstermektedir. İkinci ve üçüncü dalga beklentileri ise bu süreci oldukça olumsuz etkilemektedir. Dünya Gıda Programı virüste yaşanacak ikinci dalganın ise açlık salgını olabileceğini belirtmektedir.

Çin Ulusal İstatistik Bürosuna göre ülke ekonomisi salgının etkisiyle 28 yıl sonra ilk kez küçüldü ve ilk çeyrekte bir önceki yıla göre yüzde 6,8 daraldı. Zhongtai Securities' in raporuna göre Çin’deki işsiz sayısının 70 milyonu aştığı belirtilmektedir. ABD de Mayıs ayındaki işsizlik oranı ise yüzde 13,3 olarak gerçekleşti.

Uluslararası Çalışma Örgütü’ ne (ILO) göre dünyada 1,25 milyar çalışan yani küresel iş gücünün yüzde 38’i korona virüs krizinden en çok etkilenen sektörlerde (perakende, imalat vb.) çalışmaktadır. Bu kişilerin önemli bir kısmının ise bu süreçte işsiz kalması muhtemel bir senaryodur.

 

Peki Türkiye’de durum nasıl?

Türkiye’de pandeminin başlangıç dönemi olan mart ayında ise işsizlik oranı yüzde 13,2 olarak gerçekleşmiştir. 17 Nisan 2020 tarihinde yayınlanan 7244 sayılı Kanun ile 3 ay süreyle işten çıkarma yasağı getirilmiştir. Yasağın uzatılma durumunun da gündemde olduğu düşünülürse, yasak sonrası işsizlik oranında bir patlama yaşanmaması adına işverenlerin, istihdamı sürdürme konusunda motive edilmesi önem arz etmektedir.

Virüsün insanlar, eşyalar, gıdalar ve hayvanlar yoluyla bulaşması nedeniyle başta restoran, otel, kafe, sinema vb. birçok sektör, değişen müşteri talebi ve kısıtlayıcı bir takım hukuki düzenlemelerden dolayı ekonomik açıdan zor günler geçirmektedirler. Her ne kadar bu süreç içerisinde kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği gibi enstrümanlar uygulamaya konulmuş olsa da yüksek işsizlik oranının kronikleşmemesi için tedavi amaçlı önlemler/kararlar kaçınılmazdır.

 

İstihdamda toparlanma nasıl sağlanır?

Cari teşvikler dikkate alınmadığında, sigortalı çalışan bir işçinin brüt ücreti üzerinden yüzde 37,5 oranında sigorta primi kesilmektedir. 2 bin 943 TL brüt asgari ücret ile çalışan bekar bir işçinin işverene maliyeti ise 3 bin 458,03 TL’dir. İstihdamda gerekli toparlanmanın sağlanabilmesi için işçilik maliyetlerinin azaltılması bir başka ifadeyle işverenlerin, kamu tarafından indirim, istisna, teşvik, muafiyet vb yöntemler ile teşvik edilmesi gerekmektedir.

GALATA TAŞIMACILIK

Yukarı