Ana içeriğe atla

F

KİĞILI 5 YILDA 150 MAĞAZA AÇACAK

12.04.2018 - 10:16

“Önümüzdeki 10 yıl Türk hazır giyiminin olacak.” diyen Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, yatırımlarını Avrupa’da, özellikle de Balkanlar’da yoğunlaştıracaklarını vurguladı.

Erkek hazır giyim sektörünün öncü markası Kiğılı, 2017’yi değerlendirdiği ve gelecek yıllara yönelik vizyonunu paylaştığı toplantıda basınla bir araya geldi. Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, marka CEO’su Hilal Suerdem’in de katıldığı basın toplantısında sektörün geneline yönelik de açıklamalarda bulundu.
Kiğılı’nın 80 yıllık tarihine değinen Abdullah Kiğılı, “1938’de başlayan 80 yıllık maceranın 52 yılında bizzat ben bulundum. 1965’te babamdan Sultanhamam’daki kumaş mağazasını devraldığımda, mağazanın metrekaresi 100, çalışan sayısı 5’ti. Bugün ise Türkiye’de 225 mağazayla 50 bin metrekarede, yaklaşık 2 bin çalışanımızla hizmet veriyoruz” dedi.

‘AVRUPA’DAN HİÇBİR EKSİĞİMİZ YOK’
Kiğılı, Türkiye’deki yatırımlarını sürdürüp önümüzdeki dönemde yurtdışına odaklanacaklarını söyledi: “Artık Türkiye’de gidecek pek fazla yerimiz kalmadı. 67 ilde mağazalarımızla hizmet veriyoruz. Tüm illerde de ürünlerimiz satılıyor. Bundan sonra yurtdışında hızlanma vakti geldi. Önümüzdeki 10 yıl Türk hazır giyiminin olacak. Türkiye, asgari 8-10 markasıyla Avrupa pazarlarında olacak. Avrupalı markalar bize çok şey öğretti, rekabeti öğretti. Ama bugün bizim çok büyük üstünlüğümüz var. Çok hızlı karar veriyoruz, modayı çok hızlı takip ediyoruz, mağazacılığı çok iyi biliyoruz. Her marka ciddi anlamda büyüyor ve Avrupa’dan hiçbir eksiğimiz yok. Hatta Avrupa Türk hazır giyiminden korkmaya başladı. Geleceğe büyük ümitle bakıyoruz. Gelecek Türk markalarının. 25-30 yıl evvel yurtdışındaki fuarlara gittiğimizde, büyük markaların stantlarında kabul görmezdik. Öyle bir noktaya geldik ki bugün yabancı markalar bizimle işbirliği yapabilmek, bizim malımızı satabilmek için inanılmaz mücadele ediyorlar.”

‘HEDEFİMİZ BALKANLAR’
Kiğılı, hedef pazarlar içerisinde Balkan ülkelerine öncelik vereceklerini belirtti: “Hızlı bir şekilde Avrupalılaşan, Avrupa Birliği ile bütünleşen Balkan ülkeleri büyük potansiyeller barındırıyor. Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Slovakya, Slovenya, Polonya, Macaristan gibi ülkelerde Türk markalarını daha çok göreceksiniz. Kiğılı olarak bu süreçte biz de rol alacağız. Gümrük vergileri kalktığı zaman İran, ardından ise kayıt dışılık sorunu çözüldüğünde Kazakistan, Türkmenistan gibi doğu ülkelerinde büyümeyi sürdüreceğiz.”

RAKAMLARLA KİĞILI
2017’de 5 milyon adet ürün satıldı.
2017’de toplam 6 milyon metre kumaş kullanıldı.
Müşterilerinin yüzde 43’ü 40 yaş altında.
Cirosunun yüzde 50’sini klasik, yüzde 50’sini casual ürünlerden elde ediyor.
Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği tarafından 9. kez verilen ödüllerde 6. kez Yılın En Beğenilen Erkek Giyim Markası seçildi.
2018’de 50 milyon TL yatırım yapacak.
Büyüyen operasyon dahilinde 150-200 kişiye yeni istihdam sağlayacak. Çalışan sayısı 2 bin 500’e yaklaşacak.
Kiğılı ve Abdullah Kiğılı Exclusive Cut markalarıyla, yurtiçinde 67 ilde 225 mağazada ve yurtdışında 15 ülkede 26 satış noktasında hizmet veriyor. 

arf

Yukarı