Ana içeriğe atla


BANNER

KİMSENİN HAYALLERİNİZLE İLGİLİ NE DEDİĞİNE BAKMAYIN!

13.11.2018 - 13:40

ÜLKEMİZİN GENÇLİK OLUŞUMLARINDAN İSTANBUL GENÇLİK PLATFORMU, İŞ DÜNYASININ ÖNDE GELEN İSİMLERİNİ ‘BAŞARISIZLIK ZİRVESİ’NDE BİR ARAYA GETİRDİ. SARAN HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI SADETTİN SARAN, GENÇLERE “KİMSENİN SİZİN HAYALLERİNİZLE İLGİLİ NE DEDİĞİNE BAKMAYIN” TAVSİYESİNDE BULUNDU.

Başarılı olmak kolay değil. Başarılı olmak için önce hayal kurmak, ardından da bir sürü zorluğu aşmak gerekiyor. İş dünyası, başarı hikâyeleriyle dolu. Fakat başarıya giden yolda başarısızlıklar pek gündeme gelmiyor. Her başarısızlık, başarının önünü açan birer tecrübe oysa. Türkiye’nin ulusal ve uluslararası arenadaki önemli gençlik oluşumlarından İstanbul Gençlik Platformu, meseleye bu açıdan bakarak her yıl ‘Başarısızlık Zirvesi’ organize ediyor. İş dünyasının önemli isimleri, kendi başarısızlıklarını anlatarak gençlere tecrübelerini aktarıyor.  
Platform, bu etkinliklerden birine geçtiğimiz günlerde imza attı. Bu yılki ‘Başarısızlık Zirvesi’ne Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran, İstanbul Gençlik Platformu Kurucusu Doğa Can Coşar, Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, Abdi İbrahim CEO’su Dr. Süha Taşpolatoğlu, TEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem, Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ve Gazeteci-Yazar Özlem Gürses konuşmacı olarak katıldı.
Caddebostan Kültür Merkezi’nde 239 farklı okuldan 6 bini aşkın kişinin katılımıyla gerçekleşen zirvede konuşmacılar, lise ve üniversite çağındaki gençlere kendi hayatlarındaki başarısızlıkları anlatarak gençleri daha cesur ve girişimci olmaya davet etti. 

‘BIRAK BU SAÇMALIKLARI, GERÇEKÇİ OL!’ DEDİLER

Zirvede en çok ilgiyi, sporcu kimliğiyle de tanınan Saran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Saran gördü. Saran, Ankara’dan iş görüşmesi için İstanbul’a davet edildiğinde yol parasını düşünen devlet memuru bir ailenin çocuğu olduğunu belirterek başladı konuşmasına. “Hayallerim vardı. Bunları anlattığımda ‘Bırak bu saçmalıkları, gerçekçi ol!’ diyenler vardı.” diyen Sadettin Saran, gençlere “Kimsenin sizin hayallerinizle ilgili ne dediğine bakmayın” tavsiyesinde bulundu.
Saran, hayallerinden vazgeçmenin eşiğine geldiği dönemde yaşadıklarını da paylaştı: “Devlet memuru bir babanın ve Amerikalı bir annenin çocuğuyum. Amerika’ya Makine Mühendisliği bölümüne okumaya gittiğimde kendi ayaklarım üzerinde durmak zorundaydım. Nitekim öyle de oldu. Oradaki zor günlerimi hedef koyarak ve hayal kurarak geçirdim. Çünkü hedefsiz ve hayalsiz insan rüzgârsız yelkenliye benzer. Spor bursuyla gittiğim okul bitti ve kendi çabamla ortaya attığım iş fikriyle bugünlere kadar gelebildim.”

DÜŞTÜĞÜNÜZDE DEĞİL, PES ETTİĞİNİZDE KAYBEDİYORSUNUZ

Saran, öğrencilere, okul yıllarından itibaren kendilerine hedef belirleyerek o hedefe kilitlenmeleri gerektiğini, hata yapmaktan korkmayarak ve hatalardan ders çıkararak ilerlemeleri gerektiği tavsiyesinde de bulundu: “Sizi siz yapan, aldığınız kararlardır. İnanın kaybettiğinizde ya da düştüğünüzde değil, ancak pes ettiğiniz zaman gerçekten kaybediyorsunuz. İstekli ve azimli olursanız başarılı da olursunuz.” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. 

SINIF TEMSİLCİSİ SEÇİLEMEDİM, PLATFORM KURDUM

Zirvede İstanbul Gençlik Platformu Kurucusu Doğa Can Coşar da konuştu. Birleşmiş Milletler’de Türkiye’yi temsil eden en genç isim olan Doğa Can Coşar, İstanbul Gençlik Platformu’nu İstanbul Erkek Lisesi’nde sınıf temsilcisi seçilemediği için kurduğunu anlatarak konuşmasına başladı. Platformun 20 bini aşkın gencin hayatına dokunduğunu söyleyen Coşar, Oyuncak Kütüphaneleri, Küçük Eller Büyük Hayaller, Hayal Atölyeleri gibi projelerinden bahsettikten sonra zirveye katılanlara bir sürpriz yaptı. Zirveye katılım için bu yıl ilk kez 10 liralık bir giriş ücreti alındığını belirten Coşar, Malatya’nın Darende ilçesine bağlı Ayvalı köyü çocukları için bir oyuncak kütüphanesi kurulacağını açıkladı. Zirveye katılanlardan büyük alkış alan oyuncak kütüphanesinin girişine zirve katılımcılarının isimleri yazılacak.

SADETTİN SARAN’DAN BAŞARININ SIRLARI

  • Hedefleriniz olacak. Bu hedefler için fedakârlık yapacaksınız.
  • Önceliklerinizi belirleyeceksiniz.
  • Hayatta başarılı olmak için zaman yönetimi çok büyük önem taşıyor. Ailenize, kendinize ve eşinize ayıracağınız zamanı iyi dengelemek zorundasınız.
  • Hata yapmaktan hiç korkmadım. Hatalarımdan tecrübe çıkartmaya özen gösterdim. Hata yapmak değil, aynı hatayı tekrarlamak kötüdür.
  • Pes etmeyin. Pes ettiğiniz zaman kaybedersiniz.
  • İnsanın sevdiği bir işi yapması çok önemlidir. Ben yaptığı işi sahiplenenlerle çalışmak isterim. Ortak çalışmaya inanırım. ​​​​​​​

KATILIMCILARDAN BAŞARISIZLIK HİKÂYELERİ

  • Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar: 45 yıllık çalışma hayatım boyunca başarısızlıklar yaşayarak birçok tecrübe edindim. Bunlardan biri üniversite eğitimime başlamadan önce para kazanmak için girdiğim pazarlama şirketindeki başarısızlık öykümdü.
  • Abdi İbrahim CEO’su Dr. Süha Taşpolatoğlu: Doktor olmakla ilgili hiçbir hayali yokken Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni seçtim. İlk yılımda pişmanlık duyup ODTÜ’de mimarlık eğitimi almaya başladım. Sonra mimar olmak istemediğimi anlayıp tıp eğitimine geri döndüm. Mezun olduğumda da doktor olmak istemediğine karar verdim. İyi ki doktor olarak başarısız olmuşum. Bu sayede uzun yıllardır çok severek yer aldığım ilaç sektöründe çalışıyorum.
  • TEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahadır Erdem: Üniversitede eğitim alacağım alanı seçmeden önce otoritesinden çekindiğim babama karşı mücadele verdim. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazandıktan sonra yaşadıklarından dersler çıkardım. Doktora sınavını kaybetmek benim için iyi oldu. Bazen olmaması gerekiyordur ve olmaz. Hiçbir başarısızlık için benim gibi kafanızı duvarlara vurmayın. Hayattaki en büyük başarısızlık, kötü insan olmaktır.
  • Birleşmiş Markalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel: Gençler, erken yaşta çalışmaya başlayın. Farklı alanlarda da olsa çalışma hayatında edinilen tecrübeler önemli. İş hayatında başarılı olmak istiyorsanız yabancı dil öğrenin.

arf

Yukarı