Ana içeriğe atla

aaa

KOÇ HOLDİNG’DEN İLK ÇEYREKTE 1,1 MİLYAR TL KÂR

26.06.2018 - 15:03

Koç Holding, yılın ilk finansal verilerini açıkladı. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Ülkemizde ve küresel pazarlarda rekabetçiliğimizi artırarak büyümeyi sürdürüyoruz.” dedi.

Koç Holding, 2018’in ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Holding, ilk çeyrekte konsolide bazda 24,6 milyar TL gelir elde ederken; 1,1 milyar TL konsolide ana ortaklık payı net dönem kârı gerçekleştirdi. Aynı dönemde kombine yatırımları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 40 artışla 1,6 milyar TL’ye ulaştı.
İlk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Uzun vadeli değer yaratma hedefimiz ve küresel vizyonumuz çerçevesinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ülkemizin geleceğine olan inancımız, dirençli bilanço yapımız ve disiplinli risk yönetimimiz sayesinde faaliyetlerimize ve yatırımlarımıza kararlılıkla devam ettik. Ülkemizde ve küresel pazarlarda rekabetçiliğimizi artırarak büyümeyi sürdürüyoruz. Topluluk olarak dijital dönüşüm programımızın da katkısıyla her alanda rekabet gücümüzü ve etkinliğimizi sağlamlaştırıyoruz.” dedi.
İlk çeyrekte kombine yatırımlarının 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 40 artarak 1,6 milyar TL’ye ulaştığını belirten Çakıroğlu, böylelikle son 5 yılda 35 milyar TL’nin üzerinde yatırım gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Senenin geri kalanında da yatırımlarındaki bu ivmenin devam edeceğini söyleyen Çakıroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri’nin Entek tarafından devralınmasının tamamlanmasıyla yenilenebilir enerji alanında önemli bir adım atmış olduk. Öte yandan, ülkemizde bankacılık sektörünün uzun vadeli büyüme potansiyeline inancımızla, Yapı Kredi’de 4,1 milyar TL tutarında sermaye artışına karar verdik. Bu işlem son 10 yılda ülkemizin bankacılık sektöründe gerçekleştirilen en büyük bedelli sermaye ihracı olacak.”

OTOMOTİVDE YURT İÇİ LİDERLİĞİMİZİ KORUDUK
Koç Topluluğu’nun küresel vizyonu çerçevesinde yurt dışı büyümenin de kararlılıkla sürdürüldüğünü belirten Levent Çakıroğlu “Otokoç, Avis Budget Group ile birlikte, Yunanistan’daki Avis Budget operasyonlarının satın alımını gerçekleştirdi. Arçelik ise Hindistan’da 2019’un ikinci yarısında üretime geçmesi planlanan buzdolabı fabrikası için altyapı çalışmalarını hızlandırdı. Romanya’daki Endüstri 4.0 standartlarına sahip olacak ilk çamaşır makinesi fabrikasının bu sene içinde devreye alınması için de çalışmalarına devam ediyor.” dedi.
Koç Topluluğu’nun ilk çeyrekte faaliyet gösterdiği sektörlerde güçlü konumunu koruduğunu belirten Çakıroğlu, “Tüpraş, rafinerilerindeki yatırım amaçlı ve planlı bakım duruşlarına rağmen ürün talebinin tamamını karşıladı. Aygaz ise pazardaki liderliğini korudu ve toplam LPG satışları 489 bin ton olarak gerçekleşti. Opet de aynı dönemde istasyon sayısını bin 581’e çıkartarak yüzde 18 pazar payı ile sektördeki başarısını sürdürdü. Otomotiv sektöründe de yurt içindeki liderliğimizi koruduk. İhraç pazarlarında da sunduğumuz modellerimizin başarısıyla konumumuzu güçlendiriyoruz.” şeklinde konuştu. 

arf

Yukarı