Ana içeriğe atla

F

KOÇ HOLDİNG’İN NET KÂRI 4,9 MİLYAR LİRA

09.03.2018 - 17:46

Koç Holding, 4,9 milyar TL net dönem kârı gerçekleştirdi. 2017 finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Öncü rolümüzle cesur adımlar atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Koç Holding, 2017’de konsolide bazda toplam 99 milyar TL gelir elde ederken; 4,9 milyar TL net dönem kârı gerçekleştirdi. 2017 finansal sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, dünyada ve Türkiye’de büyümenin tahminlerden daha yüksek gerçekleşmesinin olumlu etkilerini yaşadıkları bir yılı geride bıraktıklarını söyledi.
“Topluluk olarak uzun vadeli değer yaratma felsefemiz ve küresel vizyonumuz çerçevesinde kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz.” diyen Çakıroğlu, “Küresel varlığımızı genişletirken, rekabetçiliğimizi artırmak, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmek ve güçlü markalar yaratmak, stratejimizin temel taşlarını oluşturuyor. Bu kapsamda çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürmemizin finansal sonuçlarımıza da yansıdığını memnuniyetle görüyoruz.” şeklinde konuştu.
Olumlu faaliyet ortamının etkisiyle Koç Topluluğu’nun başarılı performansını sürdürdüğünü vurgulayan Levent Çakıroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “2017’de gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 7,3 milyar TL’lik yatırımla birlikte, son 5 yıldaki yatırımlarımız 34 milyar TL’yi aştı. Şirketlerimizde bir yandan kapasite ve verimlilik artışları gerçekleştirirken, diğer yandan birçok yenilikçi ürün ve hizmeti hayata geçirdik. Dijital dönüşüm stratejik önceliklerimiz arasında. En önemli sermayemiz olan çalışanlarımızla birlikte dijital çağa uygun bir kültürel dönüşümü gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle Endüstri 4.0 uygulamalarının yanı sıra, veri analitiği, yapay zekâ, nesnelerin interneti gibi teknolojileri en etkin şekilde kullanmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde de öncü rolümüzle cesur adımlar atmaya devam edeceğiz.”

‘17,9 MİLYAR DOLARI YURT DIŞI GELİR ELDE ETTİK’
Koç Topluluğu’nun uluslararası pazarlarda da büyümeye devam ettiğini belirten Levent Çakıroğlu, “Yurtdışı gelirlerimiz özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim sektörlerinin katkısıyla 17,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İhracatımızı ise bir önceki yıla oranla dolar bazında yüzde 14 artırdık. Arçelik, Pakistan’ın en büyük beyaz eşya şirketi Dawlance’ın satın alma işlemini tamamladı. Hindistan’da da Tata Grubu iştiraki Voltas’la ortak üretim ve satış için anlaşma imzaladı. Otokar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ağır zırhlı araçlarımızın üretimini yapmak için ortaklık kurdu. Otokoç ise Yunanistan’da Avis Budget operasyonunu satın alıyor. Bu yatırımların küresel vizyonumuza önemli katkı sağlayacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

arf

Yukarı