Ana içeriğe atla

aaa

KOÇ TOPLULUĞU 2018’DE FİNANSAL YAPISINI KORUDU

10.04.2019 - 15:42

KOÇ HOLDİNG’İN 55. OLAĞAN GENEL KURULU’NDA KONUŞAN ŞEREF BAŞKANI RAHMİ M. KOÇ İLE YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER M. KOÇ, ÇALKANTILI GEÇEN 2018’İ 90 YILI AŞAN TECRÜBE VE SAĞLAM ALTYAPI SAYESİNDE BAŞARILI BİR PERFORMANSLA TAMAMLADIKLARINI SÖYLEDİ.

Koç Holding’in 55. Olağan Genel Kurulu, Koç Ailesi, Koç Holding üst yönetimi ve hissedarların katılımıyla 21 Mart Perşembe günü Nakkaştepe’deki Holding merkezinde gerçekleşti. Genel Kurul toplantısında 2018 Faaliyet Raporu paylaşıldı, Yönetim Kurulu Raporu okundu. 
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Faaliyet Raporu açıklamasında, gerek yerel gerekse global etkenler dolayısıyla 2018’de Türkiye ekonomisinin birbiriyle taban tabana zıt iki dönem geçirdiğini belirtti. Koç, “Yılın ilk yarısında güçlü iç talep, ihracattaki kuvvetli artış ve kamunun tüketim ve yatırım harcamalarının desteğiyle büyüme yüzde 6,2’ye ulaşırken, yılın ikinci yarısında ekonomi önemli ölçüde yavaşladı. Finansal piyasalarda ağustosta yaşanan çalkantı ve sonrasında ortaya çıkan nakit sıkışıklığı, şirketlerin bilançolarını olumsuz etkiledi. Özellikle bazı şirketlerin imkânlarının ötesinde borç yükünün altına girmesi ve de bu borçların önemli bir kısmının yabancı para cinsinden olması, kurlardaki artışın bilançolar üzerinde yarattığı etkiyi ağırlaştırdı. Hükümetin aldığı tedbirler ekonomideki bazı sıkıntıları hafifletse de 2018’deki büyüme, 2009’dan beri en düşük seviyelerden birine geriledi.” dedi.

RİSK POLİTİKALARIMIZ SAYESİNDE FİNANSAL YAPIMIZI KORUDUK
“Koç Topluluğu olarak oldukça çalkantılı geçen 2018’i 90 yılı aşan tecrübemiz ve sağlam altyapımız sayesinde başarılı bir performansla tamamladık.” diyerek sözlerini sürdüren Rahmi M. Koç, “Çeşitlendirilmiş portföy yapımız, döviz kazandırıcı faaliyetlerimiz, titizlikle sürdürdüğümüz risk politikalarımız ve etkin yönetimimiz sayesinde finansal yapımızı koruduk. Uzun vadeli bakış açımızla yatırımlarımıza devam ettik. Son 5 yılda gerçekleştirdiğimiz 37 milyar TL’ye ulaşan kombine yatırımlarımızın yanı sıra, bankamızın Türkiye’de son 10 yılın en büyüklerinden olan 4,1 milyar TL tutarındaki bedelli sermaye artırımına katıldık. Koç Holding olarak iş hacmimizi faaliyet gösterdiğimiz her alanda devamlı büyütmeye çalışıp verimliliğimizi artırmaya odaklanırken, teknoloji ve kalite standartlarımızı en rekabetçi seviyelere ulaştırma gayreti içindeyiz. Kârlı ve sürdürülebilir büyüme hedefiyle mevcut işlerimiz dışında yeni fırsatları titizlikle değerlendiriyor ve yarattığımız değeri daha da artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

DÜNYA ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM SÜRECİNDEN GEÇİYOR
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç ise Faaliyet Raporu’nda yer alan açıklamasında dünyanın önemli bir değişim sürecinden geçtiğine dikkat çekti: “Dijital teknolojiler üretim, dağıtım, iletişim, ulaşım, sağlık ve eğitimi önemli ölçüde değiştiriyor ve daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir ekonomik büyüme için önemli fırsatlar sunuyor. Diğer yandan teknolojinin getirdiği yıkıcı değişim nedeniyle, son derece karmaşık küresel problemlerle karşı karşıyayız. Öyle görünüyor ki önümüzdeki yıllarda ancak teknoloji ve insan gücünü etkin kullanan şirketler ve ülkeler dünyada söz sahibi olabilecek. Böyle bir çağda ülkemizin yüksek katma değer yaratan bir üretim yapısına geçmesi ve yeni dijital çağda bizi rekabetçi kılacak ortamın yaratılması kritik önem kazanıyor.”

ÜLKEMİZ İÇİN ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYUYORUZ
Koç Topluluğu’nun her zaman kısa vadeli dalgalanmalar yerine, uzun dönemli hedeflere odaklanmaya özen gösterdiğini vurgulayan Ömer M. Koç, “Değişen koşulları yakından takip edip doğru yorumlayarak, kendimizi sürekli yenileyerek ve çıtayı daima yükselterek büyümeye devam ediyoruz. Tedbiri elden bırakmadan, yarınlar için çalışıyor, yatırım yapıyor ve şirketlerimizi geleceğe hazırlıyoruz. Etkin risk yönetimi ve finansal sağlamlıkla birlikte, marka değeri, teknoloji gücü, sosyal yatırımlar ve müşterilerimizin, çalışanlarımızın ve tüm paydaşlarımızın kalıcı memnuniyeti gibi önemli unsurları bir bütün olarak ele alıyoruz. Türkiye’nin geleceğine duyduğumuz güven ve inançla, yarattığımız katma değeri geliştirmeye odaklanıyoruz. Ülkemizin toplumsal kalkınması için elimizi taşın altına koymayı, örnek kurumlar yaratmayı sürdürüyoruz. Koç Holding’in itibarının her sene güçlenmesi, rakiplerle arayı açarak liderlik konumunu devam ettirmesi bizlere gurur veriyor.”

KOÇ HOLDİNG İLE İLGİLİ ÖNE ÇIKAN NOTLAR
Koç Holding, Fortune’un ‘Dünyanın En Büyük 500 Şirketi’ sıralamasında yer alan tek Türk şirketi. Ayrıca Türkiye’nin en fazla istihdam sağlayan topluluğu olarak 2018’de Forbes’un yayınladığı ‘Dünyanın En İyi İşverenleri’ listesinde ilk 100’e Türkiye’den giren tek şirket.
2018’de Koç Holding’in kombine gelirleri yüzde 41 artışla 306,3 milyar TL oldu.
Kombine faaliyet kârı yüzde 46 artışla 23,6 milyar TL olarak gerçekleşti. Konsolide net kâr ise yüzde 13 yükselerek 5,5 milyar TL’ye ulaştı.
2018’de yapılan 9 milyar TL kombine yatırımla son 5 senelik toplam tutar 37 milyar TL’ye ulaştı. En fazla yatırım otomotiv sektöründe gerçekleşti. Onu dayanıklı tüketim sektörü izledi.
2018’de 1,8 milyar TL Ar-Ge yatırımı yapan Koç Topluluğu, Türkiye’de özel sektör Ar-Ge yatırımlarının yüzde 11’ini oluşturdu.
İhracat performansı 2018’de daha da güçlendi. Yurt dışı gelirler, özellikle otomotiv ve dayanıklı tüketim şirketlerinin güçlü ihracat performanslarıyla ABD doları bazında yüzde 11 arttı. Yurt dışı gelirler, toplam kombine gelirlerin içinde yüzde 31’lik pay aldı. 
Kombine cirosunun Türkiye’nin GSYH’sine oranı yüzde 8 seviyesinde oldu. İhracatı ise Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturdu.
2018 yılsonu itibarıyla Koç Topluluğu şirketlerinin toplam piyasa değeri Borsa İstanbul’un yüzde 16’sını oluşturuyor.
2018 yılsonu itibarıyla 36 milyar TL piyasa değerine sahip. Koç Holding hissesinin halka açık kısmındaki yabancı payı 2018 yılsonu itibarıyla yüzde 84 seviyesinde. 

arf

Yukarı