Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

Konsolide satışta geçen yıla oranla yüzde 25 artış

13.12.2017 - 14:20

Sabancı Holding’in konsolide satışları, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artarak 10 milyar 534 milyon TL oldu. Faaliyet karı ise 2017’nin üçüncü çeyreğinde yine geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 artarak 2 milyar 354 milyon TL’ye ulaştı. Sabancı Holding’in konsolide ana ortaklık net karı ise 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64 artarak 881 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen konuya ilişkin yaptığı açıklamada: “90 yılı aşkın geçmişimizden aldığımız deneyimle ve bütün hızımızla çalışmaya devam ediyoruz. Gerçekleştirmekte olduğumuz dönüşümün verdiği güç ve değerli insan kaynağımızla birlikte; iş ortaklarımıza ve paydaşlarımıza değer yaratmaya devam edeceğiz. 2017 yılının ilk 9 ayında özellikle sanayi, sigorta ve enerji iş kollarımızda oldukça başarılı işlere imza attık. Finansal tabloların ötesinde dinamik ve dengeli bir portföy oluşturmak üzere bir dönüşüm içerisindeyiz. Bizim yola çıkış noktamız, gelişen insan profili ve gelişen global rekabet koşulları karşısında ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda gereken öncü adımları atmaktır. Bu görüş ve vizyon ile Sabancı Topluluğu’nu yeniden kurguluyoruz.”

“AKBANK İLE REEL SEKTÖR VE BİREYLERE SAĞLADIĞIMIZ DESTEĞİ 245 MİLYAR TL’YE ÇIKARDIK” 
Holding’in bankacılık faaliyetleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Göçmen, Akbank’ın müşterilerinin sürekli yanında olan bir bankacılık anlayışına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bu dönemde ekonomimize sağladığımız desteği geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla yüzde 12 büyüterek, kredilerimizi 195 milyarı nakdi olmak üzere toplam 245 milyar TL seviyesine çıkardık. Yılın ilk 9 ayında aktiflerimizi yüzde 7,1 oranında büyüterek 315 milyar TL’nin üzerine çıkardık.

“SANAYİ ŞİRKETLERİMİZLE AR-GE VE İNOVASYONDA FARK YARATMAYA DEVAM EDİYORUZ”
Sanayi Grubu’nun ilk dokuz aylık performansına da değinen Göçmen Brisa ile Bridgestone Corporation ile ortaklığının 30. yılını kutlamaya hazırlandıklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Yenilikçi ürün geliştirmeye odaklanan İzmit’teki Ar-Ge merkezimiz ve Aksaray’da yüksek bir teknoloji üzerinde yükselen ikinci fabrikamız ile birlikte Brisa’yı bu topraklarda daha da büyütüyoruz.”
“Kordsa şirketimizle de lastik, kompozit ve inşaat güçlendirme pazarının teknoloji lideriyiz. 2017 yılının ilk dokuz ayında finansal başarısının yanı sıra Continental ile birlikte geliştirdiği sürdürülebilir formül ile lastik sektörüne damgasını vuran bir yeniliğe imza attık.”

“PERAKENDE SEKTÖRÜNDEKİ MARKALARIMIZLA TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEYİZ”
2017 yılının ilk dokuz aylık döneminin Sabancı Holding perakende şirketleri için oldukça başarılı geçtiğini de belirten Göçmen sözlerine şöyle devam etti: “Teknoloji perakendeciliği dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yeni bir yola girdi. Teknosa olarak çoklu kanal stratejisine ciddi yatırımlar yaparak müşterilerimize kesintisiz alışveriş deneyimi sunmaya odaklanıyoruz. Carrefoursa şirketimizle de Türkiye gıda perakende sektörünün önemli bir oyuncusuyuz. Ülke geneline yayılmış 630 mağazamızla dijitalleşmeyi de en iyi şekilde kullanarak müşterilerimize en iyi hizmeti sunmayı amaç edindik.”

“SİGORTA GRUBUMUZ İLK DOKUZ AYDA KARINI YÜZDE 77 ARTIRDI”
Sigorta şirketlerinin faaliyetlerine de değinen Göçmen, AvivaSA ile Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) son 10 yılda toplam fon büyüklüğümüzü 12 katına çıkarttıklarını belirtti. Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen şöyle devam etti: “2015’te yakaladığımız fon büyüklüğünde sektör liderliğimizi devam ettiriyoruz. AvivaSA ile 10 yıllık yolculuğumuzda, müşteri sayımızda 5 kat artış gerçekleştirdik. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre ilk 9 ayda özsermaye karlılığımızı yüzde 30 seviyesine taşıdık. Geleceği, ‘sadakat’ ve ‘dijitalleşme’ olguları belirleyecek.”
“Hayat-dışı sigorta sektörünün önde gelen oyuncularından Aksigorta şirketimiz ise ilk 9 ayda yakaladığı başarılı finansal performansı sayesinde, yüzde 24 seviyesinde güçlü bir özsermaye karlılığı elde etti. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre Aksigorta net karı, geçen sene aynı döneme göre yüzde 82 artış göstererek 99 Milyon TL olarak gerçekleşti. Böylece Sabancı Holding Sigorta Grubu’nun 2017’nin ilk dokuz ayında (UFRS bazlı) net karı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 77 artmış oldu.”

GALATA

Yukarı