Ana içeriğe atla

http://www.alltrans.com.tr/

KRİZLERDEN GÜÇLENEREK ÇIKIYORUZ

15.12.2016 - 17:37

Turkısh Cargo Başkanı Şeref Kazancı, sürdürülebilir büyümeyi hedeflediklerini söyleyerek, “Yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. Filomuz her geçen yıl daha da genişliyor. Kriz zamanlarında hızlı kararlar alarak operasyonun devamını sağlıyoruz. Krizlerden güçlenerek çıkmayı başardık” dedi.

Turkish Cargo’nun 2016 yılı performansını rakamsal verilerle özetler misiniz? Kaç nokta ve ülkeye sefer gerçekleştiriyorsunuz? Uçak filonuz hakkında bilgi verir misiniz?
13 kargo uçağıyla 64 noktaya, toplam 330 uçağın üzerindeki filosuyla 114 ülkede 290’dan fazla noktaya uçarak iş ortaklarımıza, müşterilerimize dünya çapında kargo servis hizmeti veriyoruz. Ayrıca Turkish Cargo, dünya üzerinde 2 bin 200’den fazla kamyon destinasyonu ve 150’ye yakın havayolu ile yapılan S.P.A. ile müşterilerine işlerini dünyaya açmada eşsiz bağlantı olanakları sunuyor.

Turkish Cargo’nun 2017 yılında gerek filo gerekse uçuş ağı anlamındaki hedefleri nelerdir?
Turkish Cargo, filosuna 2017 yılında filoya katılması beklenen uçaklarla birlikte özellikle Uzakdoğu, Avrupa, Ortadoğu noktalarında yeni seferlere başlanarak 64 kargo uçağı destinasyonuna uçmayı hedefliyor. Böylelikle kapasite ihtiyacı olan pazarlarda ve beyond noktalarda kapasite ihtiyacını karşılamayı planlıyor.
Turkish Cargo’nun ‘büyüme ve yönetim’ stratejilerinden kısaca bahseder misiniz? Sektördeki rekabette ön planda yer alabilmek için ne gibi stratejiler izliyorsunuz?
2016’da dinamik kapasite çalışması yaparak kapasitemizi daha verimli kullandık. Global ağımızda iş hacminin arttığı ülke ve bölgelerdeki operasyonumuza odaklandık, oralardaki arzımızı artırdık. İşbirliği ve anlaşma gibi süreçlerde çok daha dinamik kararlar aldık. Taşımalarımızın arttığı noktalarda ücret seviyemizi düşürmeden daha iyi bir hizmet verdik.
Sürdürülebilir bir büyüme hedefimiz var, bu anlamda yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor. Filomuz her geçen yıl daha da genişliyor.
Büyük ve rekabeti bol bir sektörde iş yapıyorsanız, güvenilir ve hızlı olmalısınız. Turkish Cargo ailesi olarak buna önem veriyoruz.
Kriz zamanlarında hızlı kararlar alarak operasyonun devamını sağlıyoruz. Krizlerden güçlenerek çıkmayı başardık.

Kargo sektöründe belli başlı sorunlar nelerdir?
Lojistik sektörü devasa şekilde büyüyor ve gelişiyor. Önümüzde ne kadar fırsat varsa o kadar da tehditin mevcut olduğunu bilmeli ve hazırlıklı olmalıyız. Dünyadaki ekonomik dalgalanmaları yakından takip etmek ve piyasa okuması yapmak en önemli kuraldır. Ayrıca sektörel anlamda etkilendiğimiz önemli bir husus da; petrol birim fiyatlarındaki artıştır. Global bir sorun halini alan terör olaylarından etkilenmemek imkansızdır ancak bu etkiyi en aza indirdiğimizi düşünüyoruz. Uçuş yapılan ülkelerdeki siyasi olaylar ve toplumsal kargaşalar, savaşlar vb. olaylar hava kargo sektörünü tehtid eden, olumsuz etkileyen başkaca unsurlardır.

yurtiçi

Yukarı