Ana içeriğe atla

aaa

MOBİLYA SEKTÖRÜNDEKİ KÜÇÜLME İSTİHDAMI ETKİLEDİ

14.09.2018 - 16:51

Ülke ekonomisine ve istihdamına önemli katkı sağlayan mobilya sektörünün, 2018 yılının ilk yarısında yüzde 5,8 oranında küçülme yaşadığını ifade eden Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, sektörde iyileşmenin KDV oranının yüzde 8’e sabitlenmesiyle mümkün olacağını söylüyor.

Mobilya sektörü 2018 yılının ilk yarısında küçülmeye doğru gitti. Bunun sebepleri nelerdir?  Mobilya sektörünün durumu hakkında bilgi alabilir miyiz? 
Ülke ekonomisi için çok büyük bir değer olan ve istihdama önemli bir katkı sağlayan sektörümüz TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, 2018 yılının ilk yarısında yüzde 5,8 oranında küçülme yaşadı. Bu durumun iki farklı sebebi olsa da ana faktör KDV indiriminin sona ermiş olmasıdır diyebiliriz. 2017 yılında uygulanan ve yaklaşık 8 ay süren KDV indirimi, mobilya sektöründe ticareti yüzde 40 oranında artırarak, önemli bir büyüme sağlamıştı.
KDV indiriminin sona ermesinin yanı sıra sektörümüzde ham madde zamlarıyla ilgili de birtakım problemler yaşanıyor. Geçen yılın bu zamanlarıyla şimdiyi kıyasladığımızda; sünger, sunta, suntalam ve diğer ahşap ürünlerinin fiyatlarının yüzde 50 oranında arttığını görüyoruz. MOSDER olarak bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması için sektörün önemli ham madde üreticileriyle ve resmi makamlarla irtibata geçerek mobilyacıların içinde bulunduğu zor durumu ilettik ve çözüm aramaya devam ediyoruz. 

Mobilya ihracatında hangi ülkeler ön planda? Hangi ülkelere mobilya ihracı yapılıyor? 
Mobilya sektörü, Türkiye’nin 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmasında stratejik bir öneme sahip. Yoğun çalışmaların neticesinde 2017 yılında yaklaşık 177 ülkeye ihracat yaptık. Uzak coğrafyalardaki pazarlara yapacağımız sektörel çalışmalarla sektörümüzü hareketlendirmek için rotamızı ABD ve Çin gibi uzak ülkelere çevirdik. Bunun dışında; İspanya, Almanya, Hollanda, Bulgaristan, Cezayir, Katar, Çek Cumhuriyeti, Suudi Arabistan, İngiltere ve Etiyopya diğer hedef ülkelerimiz arasında yer alıyor. 
Ayrıca; 14 yıldır derneğimiz tarafından gerçekleştirilen ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayan Furniture İstanbul fuarımızda, mobilya sektörünün lider ülkeleri İtalya, Almanya, Avusturya ve İsviçre’nin yanı sıra, sektörün hedef pazarları olan Suudi Arabistan, Irak, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de aralarında bulunduğu 100’ün üzerinde ülkeden ziyaretçi ve VIP alım heyetlerini ağırlayacağız. 

Mobilya sektörü istihdam deposu olarak kabul edilen bir sektördü. Son dönemde yaşanan küçülmenin istihdama etkisi ne oldu?
Sektördeki küçülmenin etkilediği ilk şeylerden biri istihdam oldu. Geçen yıl uygulanan KDV indirimiyle sektörde 100 bin ek istihdam sağlanmıştı. Şimdi küçülmeyle birlikte bu kazanımların hızlı bir şekilde kaybedildiğine şahit oluyoruz. Sektörde iyileşme, KDV oranının yüzde 8’e sabitlenmesiyle mümkün olacaktır. 

arf

Yukarı