Ana içeriğe atla

FFF

PROJEKSİYONU EN GÜÇLÜ 50 CEO

12.06.2019 - 15:26

BUSINESS LIFE’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği “Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO” araştırması tamamlandı. En iyi performans gösteren liderler açıklanırken; CEO’lar, çeşitli parametrelere göre değerlendirildi. Anket, listeye giren CEO’lar, okur geri bildirimleri ve “BUSINESS 500” listesi arasından belirlenen 280 üst düzey yöneticinin katılımıyla gerçekleşti. Zirvedeki isim değişmedi: TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu başkanı Sani Şener…  En çarpıcı detay ise kadın CEO oranının yüzde 12’den, yüzde 6’lık artışla yüzde 18’e çıkması...

cccc

CEO’luğun zor olduğu bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın her yerinde ekonomik büyüme azaldı. Neredeyse her bölgede politik belirsizlikler uzun vadeli planların önüne geçiyor. Tüm bunlar ışığında birçok CEO’nun, kısa süreli planları yeğlemesi pek de sürpriz değil. Buna rağmen, bazı CEO’ların uzun vadeli stratejiler oluşturmaya ve uygulamaya yönelik gayretlerine şahit olmak mutluluk verici. Çünkü insan hayâl ettikçe gelişiyor ve sağlıklı ilerleyebilmek için hep bir adım ötesini düşünmek durumunda kalıyor.

EVRENSEL CEO’LAR, MİLLİ DEĞER YARATIYOR
Bir şirketin amacının ve değerlerinin korunması konusunda ise liderlerin rolü yadsınamaz. Büyük resmi gören, global trendleri takip eden, yaratıcı yeni fikirler oluşturan, bunları doğru takımlarla destekleyen başarılı bir CEO, sektöre de meşale tutuyor. Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın dediği gibi, “Evrensel olmayan milli olamaz. Evrensel doğrulara burun kıvırandan, kendi milletine hayırlı evlat çıkmaz.” 

ÖNCELİKLERİ DEĞİŞİME UĞRUYOR
Başarılı bir CEO, rekabet avantajını ve büyümeyi süreklileştirmek için, şirketin değerlerini hem paydaşlar nezdinde, hem de çalışanlar arasında güvence altına almalı ve belli standartlar oluşturmalı. Dolayısıyla CEO’ların öncelikleri değişime uğruyor. Sürekli olarak rekabette olan CEO’ların formunu etkileyen parametreler de çeşitleniyor. Biz de böylesine bir dünyada, CEO’ların ihtiyaç duyacağı dönüşüm gücünü yansıtarak onlara destek olmayı amaçlıyoruz.

ORTAK FİKİR VE SOMUT VERİLERE DAYANIYOR
Bu bağlamda senelerdir yapılan ‘Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO’ listesinin temel felsefesi ise hiç değişmedi. Liderler performanslarına, ortak fikir ve somut verilere göre değerlendirildi. Bu yaklaşımla gerçek resim görülebildi. Yeni CEO’ların eklendiği listede, bazı CEO’lar yer almaya devam ediyor. Bu, geçmişte alkışlanan birçok projeye imza atanların bile işinin garantide olmadığının ispatı.

OKUR GERİ BİLDİRİMLERİ VE “BUSINESS 500” GÖRÜŞLERİ
Bu çalışma, aynı zamanda süregelen bir deney olarak nitelendirilebilir. Çünkü her yıl okurlardan gelen geri bildirimler tüm detaylarıyla masaya yatırılıyor. “BUSINESS 500” listesi arasından belirlenen 280 lider&üst düzey yöneticinin, dışarıdan uzmanların görüşleri alınıyor ve editörler arasında saatlerce, günlerce tartışılıyor. Yanıtını aradığımız soru ise şu: “Bu yılki listeyi daha da iyileştirmenin bir yolu var mı?”

LİSTE NASIL ŞEKİLLENDİ?
Liste, tam olarak özel bir metodolojiyle şekillendi. Business Life yayın kurulu, halka açık olanlar arasından belirli kriterlere göre seçtiği yüzlerce şirketi inceledi. Ulusal ve uluslararası güvenilir veritabanlarından toplanan verilerin de etkisiyle ‘Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO’ tespit edildi. Aileden olan CEO’lar yerine, onlardan biri gibi olan liderlere tanınan önem ve öncelik kalktı. Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı ve Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın’la bu yaklaşım da terk edildi.

BAZI CEO’LAR, KURUM ADIYLA ANILDI
Revize edilen yaklaşımların ve iyileştirmelerin kapsamında ankete katılanlara, yönlendirmeme ve objektiflik adına bu kez isim sorulmadı, onların yazdıkları not alındı. Bir kısım kurumu zikretti; ancak CEO’yu hatırlayamadı. Örneğin; araştırmada adı bir türlü akla gelmeyenlerden bazılarına ilk planda “Koç Topluluğu’nun CEO’su’’ denildi.

ZİRVE HAREKETLENDİ
TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile Borusan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Agah Uğur, 2016’dan bu yana ‘Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO’ listemizin ilk iki sırasını parselledi. Şener, son 2 yıldır koltuğunu kimseye kaptırmadı. Bu sene 3 numaraya bir kadın CEO girdi. ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay’ın başarısı, meslektaşı olan hemcinslerini de teşvik ediyor. Basamak atlayan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, Vodafone Grubu Avrupa CEO’su Serpil Timuray, adlarını ilk 10’a yazdırdı. Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan ve Akkök Holding CEO’su Ahmet C. Dördüncü ise yine ilk 10’da yer aldı.

HOLDİNG CEO’LARI, GRUP ŞİRKETLERİNİN ÜSTÜNDE SEKTÖRLER:
1 İNŞAAT:
Sektör sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Tüm zorluklara rağmen, Ortadoğu Holding İnşaat Grup Başkanı Nusret Kayhan Apaydın 4 yıldır listede tutunmayı başardı.
2 FİNANS: CEO’lar yarış halinde. Yapı Kredi Genel Müdürü Gökhan Erün’e “merhaba” dedik. 
3 PERAKENDE: MediaMarkt İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım ile Beymen CEO’su Elif Çapçı artık listede.
4 ENERJİ: CEO oranı artış gösterdi. Signify Orta Doğu ve Türkiye CEO’su Göktuğ Gür ile atandığının 21’inci ayında Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper ilk 50’de.
5 OTOMOTİV & HAVAYOLU: Sürdürülebilirlik korundu. İstanbul Sabiha Gökçen (İSG) Havalimanı CEO'su Ersel Güral da “Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO” arasında.
6 GIDA: Fahiş fiyatlar ve üretimdeki sıkıntıdan olumsuz etkilendi. Girişimcilerin gözdesi olan Yemeksepeti CEO'su Nevzat Aydın, icraatlarının meyvesini, değerli isimler arasına girerek aldı.
7 TEKNOLOJİ: Kurlardaki yükselişe karşın ayakta kalmak için direnildi. Avrupa'daki ev aletlerinin en büyük üreticilerinden BSH’nin Türkiye CEO’su Gökhan Sığın ile tanıştık.
8 SİGORTA: Aktif CEO sayısını korumayı bildi. Allianz Türkiye CEO’su Tolga Gürkan başarısının karşılığını aldı.
9 TELEKOMİNİKASYON: Dijitalleşme ve teknolojik dönüşümün ivme kazandığı süreçte, bu alandaki liderler yine ön planda. Turkcell'in yeni CEO'su Murat Erkan’ın ismini ananların sayısı hayli fazlaydı.
10 YAZILIM: Aday gösterilenlerden sadece 1’i ilk 50’de. O da, Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu. 
11 MOBİLYA: Son dönemde dev yatırımlarıyla dikkati çeken Yataş Grup’un CEO’su Nuri Öztaşkın’ın öngörüleri, rakiplerine de yön veriyor. Nurus CEO’su Dinçer Sinici ilk 50’den düştü.
12 EĞİTİM: Şüphesiz, ülkemizin birincil ihtiyaçlarından. Bahçeşehir Eğitim Kurumları Genel Müdürü Özlem Dağ da alanındaki bilgisi ve tecrübesiyle artık “Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO”dan biri.

KOÇ TOPLULUĞU ÖNDE
Holding CEO’ları, topluluğun diğer CEO’larının önünde. “Projeksiyonu En Güçlü 50 CEO” listesinde en çok CEO ise Koç Topluluğu’ndan çıktı. Koç’u, Sabancı, Doğuş, Zorlu ve Anadolu Grubu izledi. 

YÜZDE 2’LİK ŞAŞIRTAN RAKAM!
Şirketlerin tepe yönetiminde CEO’lar da dahil, kadınların oranı hâlâ çok düşük. Ülkemizde aile üyeleri hariç tutulursa profesyonel kadın CEO’lar, sadece yüzde 2’lik dilimde. Türkiye’deki yönetici koltuklarının sadece yüzde 17.3’ünde kadınlar oturuyor. Verimliliğe ve finansal başarıya önemli katkı sağlıyor. 15 yaş ve üzeri toplam nüfus içindeki kadınların iş gücüne katılım oranı yüzde 33.6.

KADIN ORANI ARTTI 
Listeye seçilen ve aday gösterilen CEO'lar ise eşitlikçi bir anketle belirlendi. Katılımcı CEO’ların ardından “BUSINESS 500” abonelerinin oylarıyla, “Bir işin kadını- erkeği olmaz” mottosuyla dengeler de değişti. 2018’deki yüzde 12’lik kadın CEO oranı, yüzde 6’lık artışla yüzde 18’e çıktı. Beymen CEO’su Elif Çapçı, Şölen CEO’su Elif Çoban ile Bahçeşehir Eğitim Kurumları Genel Müdürü Özlem Dağ’ın hakkı teslim edildi. 

KAYNAK: BUSINESS LIFE

arf

Yukarı