Ana içeriğe atla

aaa

PROJELER EKONOMİMİZİ ATEŞLEYECEK

07.08.2018 - 17:54

BAŞTA EKONOMİ VE İŞ DÜNYASI OLMAK ÜZERE TÜM KAMUOYUNUN MERAKLA BEKLEDİĞİ İCRAAT PROGRAMI, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN SUNULDU. İLK 100 GÜNDE YAPILACAKLARI AÇIKLAYAN ERDOĞAN, “İLK 100 GÜNDE YAKLAŞIK 46 MİLYAR LİRALIK BÜTÇEYLE HAYATA GEÇİRECEĞİMİZ 400 PROJE, ADETA YENİ DÖNEMİN ATEŞLEYİCİ GÜCÜ OLACAKTIR.” DEDİ.  

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hayata geçmesinin ardından 3 aşamalı bir planla ilk 100 günlük, ikinci 100 günlük ve 6 aylık icraat programını belirleyen Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’ne bu planlara göre çalışmalarını yapmalarını istedi. Geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısında bakanlar, ilk 100 günlük proje ve çalışmalarıyla ilgili tek tek sunum yaptı. Son halini alan icraat planını, Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. İşte, ekonomi ve iş dünyasını ilgilendiren kısımlar:
“Cumhurbaşkanlığımıza ve bakanlıklarımıza bağlı kurumlarımızın 100 günde yaklaşık 46 milyar liralık bütçeyle hayata geçireceği bu 400 proje, adeta yeni dönemin ateşleyici gücü olacaktır. Mevcut bütçe imkânlarıyla yürütülebilmesine dikkat ettik. Yeni yönetim mimarimizi oluştururken tüm kurumları, ilgili bakanlıklar bünyesinde toplamaya özen gösterdik. Genelkurmay, Diyanet, MİT, Savunma Sanayii gibi belli yerler dışındaki tüm kurumlar faaliyet alanlarındaki bakanlıklar bünyesinde çalışmalarını sürdürecek.”

“KAMU İŞLERİ HIZLANIP MALİYET AZALACAK”
“Cumhurbaşkanlığının kendisinin doğrudan yürüteceği faaliyetleri de bu doğrultuda sınırlı tuttuk. Bu projelerden biri vatandaşların kamu işlerini hızlandıran ve maliyetleri azaltan e-devlet sistemini etkinleştirmek olacaktır. Bir başka proje de tüm icraat, plan ve projelerin takibini sağlayacak sistemi en kısa sürede Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurmak.” 
“KANAL İSTANBUL’A 2 BUTİK ŞEHİR”
“Kanal İstanbul projesi kapsamında taşınmaz devri ve planlama çalışmaları tamamlanacak. Kanal İstanbul’un her iki tarafında butik şehirler kurulacak. Biz Kanal İstanbul projesini olmazsa olmaz olarak görüyoruz ve yapacağız.”

“MİLLET BAHÇELERİ’NDEN 5’İ TAMAMLANIYOR”
“Kayaşehir, Baruthane, Esenler ve Konya’da ilklerini hayata geçireceğimiz Millet Bahçeleri’nin 5’i 100 gün içinde tamamlanacak. 100 gün içinde 17 bin konut ve işyerini hak sahiplerine teslim edecek, 16 bin konut ve işyerinin de temelini atacağız.”

“SOSYAL YARDIMDAN ZİYADE İSTİHDAM”
“Milletimizin her kesimine yönelik sosyal destek projeleri uyguluyoruz. Geçtiğimiz 16 yılda 242 milyar tutarında sosyal yardım yaptık. Yeni dönemde sosyal yardım veri tabanı oluşturarak farklı kurumlar tarafından verilen hizmetleri daha etkin hale getiriyoruz. Yeni dönemde sosyal yardımdan ziyade istihdama yönlendirecek yeni bir anlayışı öne çıkarmayı planlıyoruz. Mesleki eğitim kursları ve desteklerle vatandaşlarımızı üretken hale getirmenin onlara yapılacak en büyük ve kalıcı yardım olacağına inanıyoruz.”

“KADIN, GENÇ VE ENGELLİLERE YENİ İMKÂN”
“Önceliğimiz imalat ve bilişim sektörleri. İhtiyaçlarını tespit ettiğimiz hane sayısını 526 binden 826 bine çıkartıyoruz. Her yıl 100 bin gencimizin sosyal çalışma programlarından yararlanması için ilk uygulamayı başlatıyoruz. İstihdamın artırılması için işverenlere sağladığımız teşviklere ek olarak kadınlara, gençlere ve engellilere sunulan imkânları genişletiyoruz.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVAM EDİYOR”
“TOKİ vasıtasıyla 81 vilayetimizin tamamında inşa ettiğimiz 837 bin konutla vatandaşlarımızın barınma sorunlarına öncülük ettik. Binalarımız gayet güzel, fiyatlar uygun. İnşallah bundan sonraki süreçte çok daha farklı bir şekilde inşa edilecek ve böylece değişim dönüşüm projelerimizi hayata geçireceğiz. Kentsel dönüşüm projelerimiz devam ediyor. Halen ülke çapında 1 milyon 300 bin bağımsız birimde dönüşüm çalışması sürüyor.”

“YASTIK ALTINDAN DÖVİZLERİ ÇIKARIN”
“Kişi başına milli gelirimizi 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkardık. Son yıllarda ardı ardına yaşadığımız gelişmelerin ekonomi alanında programlarını yavaşlattığı gerçektir. Ekonomi savaşıyla karşı karşıyayız. Biz bu savaştan da galip çıkacağız. Kamu kaynakları tek elde toplanarak uzun vadede yıllık 3-4 milyar lira gelir sağlanacak. Buradan milletimize sesleniyorum, yastık altından dövizlerinizi çıkartın. Dolar ve Euro’larınızı, altınlarınızı çıkartın. Yerli ve milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun.”

“530 YENİ HİDROELEKTRİK SANTRALİ YAPTIK”
“Enerji ihtiyacımızın karşılanması konusunda çok önemli başarılara imza attık. Ülkemize 530 yeni hidroelektrik santrali kazandırdık. Şimdi buna nükleer enerjiyi ekliyoruz. Akkuyu’nun inşası sürüyor. İlk ünitesini 2023’te hizmete alıyoruz. Sinop ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Mevcut doğalgaz ve petrol boru hatlarımıza ilaveten TANAP, Türk Akımı ve Doğu Akdeniz Boru Hattı gibi tarihi nitelikteki projeleri hayata geçiriyoruz.”

“TÜRKİYE’NİN DAHA İDDİALI HEDEFLERİ VAR”
“Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızla kamunun mali kaynaklarını tek elde topladık. Kamu borçlarının milli gelire oranını yüzde 60’tan yüzde 8,4’e düşürdük. Ülkemiz büyüdükçe, geliştikçe her alanda olduğu gibi makroekonomik ölçeklerimiz de gelişmiştir. Bugün artık Türkiye’nin daha iddialı hedefleri vardır.”

“TURİZMDE YENİ PAZARLARA AÇILIYORUZ”
“Turizmde yeni pazarlara açılıyoruz. Nüfus ve ekonomi olarak dünyanın en büyük gücü haline gelmiş olan Çin’in turizm pazarındaki yerinin artırılması için eylem planı hazırlıyoruz. Daha büyük sıçramaların altyapısını kuruyoruz.” 
 

arf

Yukarı