Ana içeriğe atla

arf

SAKIP SABANCI, ARAŞTIRMA ÖDÜLLERİ İLE ANILDI

08.05.2018 - 11:41

MERHUM İŞ ADAMI SAKIP SABANCI, ÖLÜMÜNÜN 14. YILINDA ULUSLARARASI ARAŞTIRMA ÖDÜLLERİ İLE ANILDI. JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ’NE NEW YORK ÜNİVERSİTESİ’NDEN ADAM PRZEWORSKI LAYIK GÖRÜLDÜ.

Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri, 13. kez sahiplerini buldu. Ödüller, Sakıp Sabancı Ailesi ve Sabancı Üniversitesi ev sahipliğinde 10 Nisan’da Sabancı Center’da gerçekleşen törenle sahiplerine takdim edildi.
Sabancı Üniversitesi tarafından merhum Sakıp Sabancı’nın vasiyeti üzerine “Türk ve İslam Sanatı, Türkiye’nin tarihi, ekonomisi, sosyolojisi” konularında ihdas edilen ve 13 yıldır düzenlenen ödül programı, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ile İstanbul Politikalar Merkezi liderliğinde yürütülüyor.
Yarışmaya başvuran makalelerin değerlendirmesi bağımsız ve uluslararası bir jüri tarafından yapılıyor. Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri kapsamında son 13 yılda Türkiye’nin ekonomisinden dış politikasına, tarihinden toplumsal dinamiklerine kadar çeşitli konularda çalışmalar ödüllendirildi. Tüm dünyadan büyük ilgi gören ve 13 yıldır verilen ödüle, 31 ülkeden 370’i aşan başvuru oldu. Jüri Özel Ödülü’ne New York Üniversitesi’nden Adam Przeworski layık görüldü.
Adam Przeworski, New York Üniversitesi’nde Carroll ve Milton Petrie Siyaset Kürsüsü Başkanı. Varşova Üniversitesi Felsefe ve Sosyoloji Bölümü’nden lisans derecesine sahip olan Przeworski, Northwestern Üniversitesi’nden Siyaset Bilimi, Polonya Bilimler Akademisi’nden ise Sosyoloji dalında doktora dereceleri aldı. Chicago Üniversitesi ve Washington Üniversitesi’nde dersler verdi. 

ULUSLARARASI BOYUTU OLAN TEK AKADEMİK ÖDÜL 
Ödül töreninde konuşan Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Sabancı Üniversitesi Onursal Başkanı Sakıp Sabancı, sadece fen bilimlerinin değil, sosyal bilimlerin de aynı derecede desteklenmesi gerektiğine inanırdı. Vizyoner kişiliğiyle, bu anlayışı kalıcı hale getirmek için, Türkiye’nin sosyal bilimler alanında verilen ve uluslararası boyutu olan tek akademik ödülünü ihdas etti.” dedi.
Güler Sabancı, “Türkiye, jeopolitik ve kültürel düzeyde, Batı ile Doğu arasında bir köprü görevi üstlenerek bölgesel güç ve küresel ölçekte kilit ülke olmuştur. Farklı özellikleri ve nitelikleriyle, ülkemizin bölgesel ve küresel sorunlara çözüm bulmada etkin, güçlü ve istikrarlı olabilmesi için; bilgi üretme, araştırma, bilimsel düşünme ve tartışmaya önem verilmelidir.” şeklinde konuştu. Gerek Sabancı Üniversitesi gerekse Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülü’nün bu temel felsefe üzerinde kurulduğunu sözlerine ekleyen Güler Sabancı, “Bu evrensel bakış açısı, merhum Sakıp Bey’in vizyonunu da net olarak yansıtıyor.” dedi.

arf

Yukarı