Ana içeriğe atla

aaa

TAV’IN İLK YARI KÂRI 93 MİLYON EURO

16.08.2018 - 13:51

TAV HAVALİMANLARI, 2018’İN İLK YARISINDA NET KÂRINI YÜZDE 55 ARTIRARAK 93 MİLYON EURO’YA YÜKSELTTİ. AYNI DÖNEMDE ŞİRKETİN KONSOLİDE CİROSU YÜZDE 8 ARTIŞLA 550 MİLYON EURO OLDU. TAV, YILSONU BEKLENTİLERİNİ DE YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİ.

Türkiye’nin havalimanı işletmeciliğindeki küresel markası TAV Havalimanları’nın 2018’in ilk yarısında hizmet verdiği yolcu sayısı, önceki yıla göre yüzde 31 artarak 67 milyona ulaştı. Şirket aynı dönemde net kârını yüzde 55 artırarak 93 milyon avroya yükseltti. 
İlk 6 aydaki performansı değerlendiren TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, “Sektörünüzde lider olabilmeniz için, yatırımda, finansal kabiliyetlerinizde, havalimanı işletmesinde, mühendislikte, tasarımda da lider olmalısınız. Duty-free, yiyecek-içecek, yer hizmetleri, teknoloji gibi havalimanı servis şirketlerinizde de lider olmalısınız. İstihdam yaratmada, yetenekli insanları kadronuzda tutmada da lider olmalısınız. Bizim bunu becerdiğimize inanıyorum.” dedi.

DIŞ HAT YOLCU SAYISINDA TARİHİ ZİRVELERE ULAŞTIK
Şu anda 15 havalimanı yatırımını yaptıklarını ve işlettiklerini belirten Şener, ilk 6 aydaki rakamları şöyle yorumladı: “Servis şirketlerimizle de, bizim işletmediğimiz 63 havalimanında hizmet veriyoruz. Yani dünyada toplam 20 ülkede 78 havalimanında bulunan bir markayız. Lider olduğumuz her konuda başarılı bir yıl geçiriyoruz. Gelirlerimizin yaklaşık yüzde 15’ini yurtdışındaki havalimanlarımızdan elde ediyoruz. 2018’in ilk yarısında çoğu havalimanımız hizmet verilen dış hat yolcu sayısında tarihi zirvelere ulaşarak rekorlar kırdı. Mayıs 2018’de Antalya Havalimanı’nın da portföyümüze eklenmesiyle hizmet verdiğimiz yolcu sayısı ilk 6 ayda yüzde 31 arttı. Antalya hariç organik yolcu büyümesi ise ilk 6 ayda yüzde 16 oldu. Tarihi zirvelerine ulaşan yolcu rakamlarımızı ilk 6 ay itibarıyla rekor finansal sonuçlara yansıtmayı başardık. Ciromuz yüzde 8 artarak 550 milyon Euro’ya; FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr) yüzde 25 artarak 254 milyon Euro’ya ulaştı. Bu dönemde net kârımız yüzde 55 artarak 93 milyon Euro oldu.”

BEKLENTİLERİMİZİ YUKARI YÖNLÜ REVİZE ETTİK
Sani Şener, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Antalya Havalimanı, dış hat yolcusu açısından Türkiye’nin en büyük ikinci havalimanı ve önemli bir büyüme potansiyeline sahip. Antalya Havalimanı’nın portföyümüze eklenmesiyle 2018 yolcu beklentilerimizi yukarı yönlü revize ettik. Yılsonu itibariyle TAV Havalimanları toplam yolcu sayısında yüzde 30’un üstünde artış bekliyoruz. Atatürk Havalimanı dış hat yolcusu büyüme beklentimizi yüzde 8-10 seviyesine ve Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hat yolcu sayısında büyüme beklentimizi de yüzde 11-13 seviyesine çektik. Ciroda yüzde 4-6 arası, FAVÖK’te yüzde 14-16 arası ve net kârda önemli oranda çift haneli artış bekliyoruz. Yatırım harcaması beklentimizi ise tüm yıl için 120 milyon Euro olarak revize ettik. 2018 beklentilerimiz, kur ve yolcu varsayımlarımız dahilinde, Mayıs 2018’den itibaren Antalya Havalimanı’nı içerecek şekilde ve Atatürk Havalimanı’nı 2018 boyunca işleteceğimiz varsayımıyla hesaplandı.”

arf

Yukarı