Ana içeriğe atla

aaa

TÜRK EKONOMİSİNİN GELECEĞİNE GÜVEN DEVAM EDİYOR

08.10.2018 - 17:01

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ (TİM) BAŞKANI İSMAİL GÜLLE, TÜRK EXIMBANK’IN LONDRA’DA MIZUHO BANK KOORDİNATÖRLÜĞÜNDEKİ BANKALAR KONSORSİYUMUNDAN YENİLEDİĞİ SENDİKASYON KREDİSİYLE İLGİLİ KONUŞTU: “BU KREDİ, TÜRKİYE’YE VE TÜRK EKONOMİSİNİN GELECEĞİNE YÖNELİK GÜVENİN EN ÖNEMLİ GÖSTERGESİDİR.”

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türk Eximbank’ın Londra’da Mizuho Bank koordinatörlüğündeki bankalar konsorsiyumundan yenilediği sendikasyon kredisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. 
İsmail Gülle, “Geçtiğimiz aylarda ihracata sağlanan kredilerde, yurt dışından temin edilen kaynağın katkısı büyük oldu. Geçtiğimiz yıl aldığımız krediyi bu yıl yüzde 8,5 artırarak yeniledik. Böylece ek bir kaynak yaratmış olduk. Bu kredi, Türk Eximbank’a, Türkiye’ye ve Türk ekonomisinin geleceğine yönelik güvenin devam ettiğinin en önemli göstergesidir. Önümüzdeki dönemde, net ihracatın büyümeye katkısının pozitif olacağı göz önünde bulundurulduğunda, Türk Eximbank’ın ihracata sağladığı desteğin önemi daha da artıyor. Yenilenen sendikasyon kredisiyle birlikte sermayesini artıran bankamız, ihracatın finansmanı noktasındaki en büyük güvencemiz.” dedi.

İHRACATTA KOBİ’LERİN PAYI HIZLI ARTIYOR
Türk Eximbank desteklerinden faydalanan ihracatçı sayısının, özellikle de kredi sağlanan KOBİ’lerin toplam payının artırılmasının çok önemli olduğunun altını çizen Gülle, “Eximbank’ın hizmet verdiği ihracatçı sayısının yılsonuna kadar 11 bine ulaşması bekleniyor. Ayrıca, eylül ayı itibariyle kredilerden faydalanan toplam ihracatçı sayısı içerisinde yüzde 64 olan KOBİ’lerin payının, yılsonunda yüzde 68’e çıkması hedefleniyor. Eximbank tarafından sağlanan kredilerin ihracatın ve ihracatçı sayısının artmasında işlevi büyük.” şeklinde konuştu. 

HEDEFLERİMİZE ÇOK DAHA HIZLI ULAŞACAĞIZ
Eximbank tarafından açılan yeni şube ve irtibat bürolarına değinen Gülle, “2017 ve 2018 yılında birliklerimiz ve odalar bünyesinde açılan 9 yeni şube ve 12 irtibat bürosuyla ihracatçılarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. İhracatçılarımızın finansman sorunu yaşamaması adına, 2017 yılında Eximbank tarafından sağlanan 39,3 milyar dolarlık desteğin yılsonunda yüzde 17’lik bir artışla 46 milyar dolara ulaşması öngörülüyor. Böylece ihracatla büyüme hedefimize tüm kurumlarımızın işbirliğiyle çok daha hızlı ulaşacağız.” dedi.

arf

Yukarı