Ana içeriğe atla

aaa

‘TÜSİAD BU GENÇLİKTE İŞ VAR!’ YARIŞMASINA REKOR KATILIM

26.06.2018 - 14:50

Geleceğin genç girişimcilerine iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlenen ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ yarışmasında bu yıl katılım rekoru kırıldı. Büyük Ödül, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinin oluşturduğu Taka ekibinin oldu.

TÜSİAD tarafından geleceğin genç girişimcilerine iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlenen ‘Bu Gençlikte İş Var!’ yarışmasına bu yıl 74 il ve 161 üniversiteden bin 621 iş fikriyle 4 bin 268 genç başvurdu.
Jüriliğini TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Girişimcilik Yuvarlak Masası Lideri Murat Özyeğin, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan-Coqui ve yarışmanın ana sponsoru BASF Türkiye Genel Müdürü Rami Atikoğlu’nun yaptığı yarışmanın finaline ‘Anlatan Eller’, ‘Bkare’, ‘Ratonik’, ‘Taka’ ve ‘Tion’ olmak üzere beş ekip kaldı. Yarışmada sırasıyla ön eleme, eğitim kampı, TÜSİAD rehberleriyle çalışma ve yarı final etaplarını geçen bu beş ekip arasında ilk üç şöyle oluştu: Taka, Anlatan Eller ve Bkare…
Cinsel hastalıkların erken tanısında kaliteyi iyileştirmeyi ve doğru tedaviye hızla ulaşılmasını amaçlayan çözümleriyle ‘Taka’ ekibi (Gazi Üniversitesi Biyokimya öğrencisi Cansu Kabasakal ve Hacettepe Üniversitesi Biyomühendislik öğrencisi Saliha Nur Tanış), 75 bin liralık birincilik ödülünü kazandı.
Engelli ve sağır bireylerin eğitiminde fırsat eşitsizliğini gidermek için Türk İşaret Dili destekli online eğitim platformu çözümü sunan ‘Anlatan Eller’ ekibi (Anadolu Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi öğrencisi Açelya Sarıkaya ve İstanbul Üniversitesi Sivil Toplum Kuruluşları ve Sosyal Sorumluluk Yönetimi öğrencisi Pelin Baykan), 50 bin liralık ikincilik ödülünün sahibi oldu. 
Gıdaları mikrofilm teknolojisiyle kaplayarak küflenme sorununa karşı geliştirdikleri doğal çözümle ‘Bkare’ ekibi (Erciyes Üniversitesi Tıp Anatomi öğrencisi Bahar Yılmaz ve Aksaray Üniversitesi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji öğrencisi Behlül Koç), 25 bin liralık üçüncülük ödülünü aldı.
TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte moderatörlüğünü Cem Seymen’in üstlendiği bir panel gerçekleştirildi. Panelde, yarışma finalinin jüri üyeliğini üstlenen Murat Özyeğin, Güler Sabancı, Aylin Somersan-Coqui ve Rami Atikoğlu, yarışmaya dair görüşlerini paylaştı.
Panelin ardından finalist ekipler sahne alarak jüri üyelerine projelerini sundu. Sunumlarının ardından başarılı bulunan ilk üç ekibe ödülleri takdim edildi. Törende ayrıca en fazla başvuru alınan İzmir Ekonomi Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi ve Fırat Üniversitesi rektörlerine birer plaket verildi.

arf

Yukarı