Ana içeriğe atla

arf

VEFA EN HIZLI BÜYÜYEN 100 ŞİRKET ARASINDA

09.03.2018 - 17:42

Ürünlerini ve çözümlerini 100’e yakın ülkeye ihraç ETTİKLERİNİ SÖYLEYEN Vefa Holding İCRA Kurulu Başkanı TURAN KOÇYİĞİT, “Sürdürülebilir büyümeyle en hızlı büyüyen 100 şirket arasındayız.” diyor.

Yenilikçi ve yapıcı fikirlerin öncüsü olma hedefiyle 1990’da yola çıkan Vefa Holding, bugün ürünlerini ve çözümlerini 100’e yakın ülkeye ulaştırıyor. Prefabrik yapı, bireysel konut, fibercement levha, özel yapı profilleri ve gayrimenkul alanlarında çalışmalarını sürdüren Vefa Holding İcra Kurulu Başkanı Turan Koçyiğit ile faaliyetlerini konuştuk.

Öncelikle faaliyetlerinizden ve büyüme potansiyelinizden bahseder misiniz?
Her işte öncü ve lider olma hedefiyle çıktığımız yolda 28 yılı geride bıraktık. Kurulduğu günden bu yana yaşanan pek çok ekonomik, siyasi ve uluslararası krizlerin üstesinden gelmeyi başardık. Bugün bini aşkın çalışanımızla çözümlerimizi ve ürünlerimizi 100’e yakın ülkeye ihraç ediyoruz. Ayrıca know-how ihracatı da yapıyoruz. En son ülke genelinde prefabrike binalar inşa edebilecek son teknolojilerle donatılmış bir fabrika kurmak üzere Afganistan ile sözleşme imzaladık.

Başka yurt dışı faaliyetleriniz var mı?
Katar, Gabon ve Dubai’de şirketlerimiz var. Diğer ülkelerde de bayilerimiz ve çözüm ortaklıklarımız mevcut. Ortadoğu ve Afrika’da marka bilinirliğimiz yüksek. Geçen yıl kabul edildiğimiz Turquality Programı ile yurtdışındaki markalaşma sürecimiz daha da hızlandı. Bu programla Etiyopya, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne odaklandık.

Yurtiçi ve yurtdışında marka olmanızı neye borçlusunuz?
AR-GE ve ÜR-GE’ye… Ekiplerimizle daha hızlı, daha güvenli ve daha kaliteli ürünler üreterek müşterilerimizin işlerini kolaylaştırıyoruz. Dünyadaki yenilikçi teknolojileri yakından takip ediyor, fonksiyonel ürünler geliştiriyoruz. İnovasyon da kurum kültürümüzün önemli bir parçası. İnovatif çalışmalarımızla Türkiye’nin AR-GE Şampiyonları listesinde yer aldık. 

İhracattaki durumunuz nedir?
Türkiye’nin ihracat liderleri arasında yer alıyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ilk bin ihracatçı firması arasına Vefa Prefabrike Yapılar şirketimizle girdik. Ayrıca, 2016 İSO verilerine göre ikinci 500 sanayi kuruluşu içerisinde sektörünün en önde gelen firması olarak 28. sırada yer aldık. Sürdürülebilir bir büyümeyle en hızlı büyüyen 100 şirket arasındayız.

KNOW HOW İHRACATIMIZ SÜRECEK
2018’e yönelik yönetim ve büyüme stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Bugün itibariyle dünyanın birçok noktasında yer alıyoruz. 2018’de de büyük işçi kampları, acil yerleşim üniteleri, toplu konutlar, acil durumlar ve mülteciler için özel çözümler, okullar, hastaneler ve sosyal toplu konutlar sunmaya devam edeceğiz. Know how ihracatımız da sürecek. 2018’de know-how için anlaştığımız Afganistan’daki fabrikanın kurulumu başladı. Cezayir ile de böyle bir anlaşma söz konusu. Ayrıca şu anda Türkiye’nin dört bölgesinde bayisi bulunan bireysel markamız Nestavilla’yı da 2018’de tüm bölgelere yaymayı planlıyoruz. Şu ana kadar kendi üretimimiz için kullandığımız Profacto ve Neopan markalı ürünlerimizi bayilerimize ve sektörümüze de sunacağız. 

Pazarla ilgili kısa bir değerlendirme yapar mısınız?
Prefabrik sektörü dünyada ve Türkiye’de 20 yıldır sürekli büyüyor. Sadece Türkiye’nin değil, çevresindeki ülkelerin, hatta Avrupa ve Amerika’nın taleplerini karşılayan bir üretim gücüne ulaştık. Sektör, yıllık 1 milyar TL’lik ciroya sahip. 

arf

Yukarı