Ana içeriğe atla

aaa

YENİ BİR HİKÂYEYE İHTİYAÇ VAR

07.08.2018 - 17:51

TÜSİAD YÖNETİM KURULU BAŞKANI EROL BİLECİK, CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’Nİ VE SİSTEMDEN BEKLENTİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ. BİLECİK, “ARTIK BİZİM ÖZELLİKLE DIŞ DÜNYAYA SATACAĞIMIZ YENİ BİR HİKÂYE LAZIM.” DEDİ.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve sistemden beklentilerini değerlendirdi. Bilecik’in düşünceleri ve beklentileri özetle şöyle:
“Yeni sistemde alınacak bütün kararlar hızlı bir şekilde hayata ve uygulamaya geçecek. Ancak hızlı karar alma ve uygulama yaparken paydaşlarla, ekosistemin bütün oyuncularıyla, örneğin bir kararnamenin ortaya çıkış noktasında veya bir kararın masaya gelişi ve resmileşmesi noktasında ekosistemdeki bütün paydaşlarla yeteri kadar tartışılmasını ve yeteri kadar görüş alışverişinde bulunulmasını yüksek ölçüde temenni ediyorum. İş dünyasının önemli beklentilerinden bir tanesi bu. Kararnameler çıktıktan, kararlar verildikten sonra yapılan eleştiri veyahut istişareler zaman kaybından başka bir şey olmadığı gibi bazen hakikaten farklı eleştiriler alıyor.”

SÖYLEMLERİN PRATİĞE DÖKÜLMESİNİ BEKLİYORUZ
“Özel sektördeki en önemli nokta, maliyetlerden kurtulabilmek, bunu minimuma indirebilmek. Bakanlıklardaki sadeleşmenin önemli özelliklerinden bir tanesi bu; hız getirir, verimlilik getirir. Aradaki bazı katmanların ortadan kalkmasının bile bu hıza ve sadeleşmeye katkısı olur diye düşünüyoruz.”
“Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak, iş dünyasıyla bir araya geldi. Sayın Bakan son derece önemli mesajlar verdi. Samimi mesajlarından büyük memnuniyet duyduk. 2 saat planlanan toplantı 5 saat sürdü. Toplantıda iş dünyası olarak beklentilerimizi masanın üzerine koyduk. Sayın Bakan’dan söylemlerindeki olumlu havayı bir an önce pratiğe dökmesini bekliyoruz.”
“Artık bizim özellikle dış dünyaya satacağımız yeni bir hikaye lazım. Hepimizin içselleştireceği, hepimizin bu anlamda benimseyeceği, hepimizin taşın altında elimizin olabileceği bir hikayeye ihtiyaç var.”

İŞ DÜNYASI İÇİN EN BÜYÜK SORUN ENFLASYON
“İş dünyası için en büyük sorun, enflasyon... Makul seviyeleri aşan, Türkiye gibi büyük bir ekonomide olmaması gereken bir enflasyon oranıyla baş başayız. Yüzde 15,4’ten bahsediyoruz. Enflasyon yükseldikçe öngörülebilirlik azalıyor. Bunun faize, kurlara olan yaptırımları farklı. Finansman maliyetleri artıyor. Bugün Türkiye’de iş dünyasının sıkça konuştuğu nokta o. Yüzde 25’lerin üzerinde olan TL/faiz oranlarından bahşediyoruz. Bir sıkıntı da rekabet koşulları bozuluyor. Yani gittikçe bozulan bir nokta var. Borçların geri çevrilmesinde, belki şu an yaşanmıyor ama bunun emareleri var, zaman zaman sinyalleri var.”

İNSAN HAKLARI, DEMOKRASİ VE HUKUK OLMADAN GÜÇLÜ EKONOMİ OLMAZ
“Ekonomi için bazı isteklerimiz var: Toplumsal uzlaşma, reform, hukukun üstünlüğü ve özgürlükler… İnsan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü oturtmadan güçlü bir ekonomi olması söz konusu olmaz.”
“Güçlü bir Türkiye ekonomisi için hukuk devleti ilkeleri, başta Merkez Bankası olmak üzere denetleyici kurulların bağımsızlığı, AB’ye uyum sürecinin hızlanması, çağdaş bir eğitim sistemi, teknoloji temelli ve sürdürülebilir kalkınma politikaları son derece önemlidir. Bu konular başta olmak üzere; ülkemizi ileriye taşıyacak tüm alanlarda yeni yönetime başarılar diliyoruz.”
 

arf

Yukarı