11 Aralık 2023
Beşyol Mahallesi 1.İnönü Caddesi 18/8 Küçükçekmece İstanbul
Ekonomi Son Dakika

EKONOMİNİN YOL HARİTASININ BELİRLENMESİNDE KRİTİK HAFTA

Yeni haftada ekonomi gündemi yoğun geçecek. Bir yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı, ikinci ve çeyrek büyüme rakamları gelirken öte yandan Orta Vadeli Program’ın (OVP) açıklanması ve bütçe çalışması ekonominin yol haritasının çizileceği köşe taşlarını oluşturuyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) faiz kararı bu hafta belli oluyor. Yeni dönemin 3. faiz kararının alınacağı toplantı aynı zamanda yenilenen PPK’nın ilk toplantısı olacak. TCMB, faiz kararını 24 Ağustos Perşembe günü saat 14.00’te açıklayacak. Burada bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırılarak yüzde 20’ye çıkartılması bekleniyor.

Veri tarafında da Ekonomik Güven Endeksi 29 Ağustos’ta, yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verisi ise 31 Ağustos’ta açıklanacak. Türkiye ekonomisi, Kahramanmaraş merkezli depremlerin de yaşandığı yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüme kaydetmişti. İkinci çeyreğe ilişkin rakamlar kritik önemde.

Türkiye’nin 3 yıllık yol haritası

Bir diğer yandan da gözler Orta Vadeli Program’da. OVP’nin Eylül’ün ilk haftası açıklanarak Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. OVP ile Türkiye’nin 3 yıllık yol haritası çizilecek. 2024-2026 dönemindeki enflasyon, istihdam, büyüme, ihracat, cari açık gibi temel makro göstergeler için hedefler belirlenecek.

Ardından 2023-2028 dönemini kapsayan 5 yıllık 12. Kalkınma Planı da Ekim ayında Meclis’e sunulacak. OVP’nin açıklanmasıyla, 2024 yılı merkezi yönetim bütçesine ilişkin hazırlıklar da hız kazanacak. Bütçe çağrısı, bütçe hazırlama rehberleri ve yatırım genelgesi, yatırım programı hazırlama rehberi Cumhurbaşkanlığı tarafından en geç Eylül ayının 15’ine kadar Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanacak 2024 yılına ilişkin merkezi yönetim bütçesi Cumhurbaşkanlığı tarafından Ekim ayının ortasına kadar TBMM’ye sunulacak, Plan ve Bütçe Komisyonu ve Genel Kurul’da görüşülmesinin ardından kabul edilecek. Kamu Yatırım Programı da Bütçe Kanunu’nun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içerisinde Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir