Ana içeriğe atla


BANNER

Securitas güvenlik sektörünün dönüşümüne öncülük ediyor

09.10.2019 - 16:14

Securitas Güvenlik Süreçleri ve Kalite Koordinatörü Hüseyin Erim, Güvenlik hizmetlerinde kullandıkları teknolojiler hakkında bilgiler verdi.

Securitas olarak Türkiye’de birçok sektörde faaliyet gösterirken kalitenizi korumayı nasıl başarıyorsunuz?
Securitas’ı rakiplerinden ayıran en büyük özelliklerinden biri de sektörlere göre uzmanlaşması. Perakendeden, enerjiye, havacılıktan, turizme, endüstriyel tesislerden alışveriş merkezlerine kadar birçok farklı alanda segment liderlerimiz bulunuyor. Her proje ilgili segmentin lideri tarafından ele alınıyor ve o sektöre özel risklere göre analiz ediliyor. Entegre Güvenlik Çözümleri’mizin kurgulanmasında ana yapı taşlarımızdan biri olan “Securitas Güvenlik Metodolojisi” ile adım adım planlama yapılıyor ve uygulanıyor. Securitas’ta projeler devam ederken de risk analizleri sürüyor. Proje çalışanları düzenli eğitimlerine devam ederken, masa başı tatbikatları ile muhtemel tehlike ve tehditler ele alınıyor, olası krizler ve senaryolar analiz ediliyor. Teknolojinin de yardımıyla gerçekleştirilen şirket içi denetimlerle de işin kusursuz devam etmesi sağlanıyor. 

Güvenlik hizmetlerinde kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Her geçen gün gelişen teknoloji artık güvenlik sektörünün de vazgeçilmez bir parçası oldu. Geriye dönük izlemelerin yapıldığı kameralar artık yerini yeni nesil kamera ve sistemlere bıraktı. Akıllı kameralar insan gözünden daha etkin şekilde tehlikeyi algılayarak ilgili görüntüyü anında operatörün önüne getiriyor ve aksiyon alınmasını sağlıyor. Böylece hareketsiz duran bir paketi, dolaşan şüpheli birini ya da girilmez alan olarak belirlenen yere izinsiz yaklaşan kişileri kameralar aracılığıyla fark etmek mümkün oluyor.
Uzaktan İzleme bizi rakiplerimizden farklılaştıran hizmetlerimiz arasında. Endüstriyel tesislere, alışveriş merkezlerine veya benzeri büyük tesislere uzaktan izleme merkezi kurabiliyoruz. Ek olarak, İstanbul’da ve Ankara’da yer alan ve birbirinin yedeği olarak eş zamanlı çalışan Uzaktan İzleme Merkezleri’miz aracılığıyla bu hizmetleri sağlayabiliyoruz. Uzaktan İzleme Merkezi tarafından projelere yerleştirilen kameralar, 7 gün 24 saat izlenerek alarmlara anında müdahale ediliyor. 
Teknolojiyi kullanmak kadar teknoloji aracılığıyla toplanan bilgiyi analiz etmek de önemli hale geldi. Big data hem bugün hem de yarınımız için önemli bir hazine. Gelecek bu datayı analiz edip, doğru kullanan şirketlerin olacak. Biz de bu konudan hareketle, Securitas globalde pek çok proje yürütüyoruz. Şirketimiz 59 ülkede 370 bin çalışanla hizmet veriyor. Binlerce projenin güvenliğini sağlıyor. Tüm bu projelerden toplanan bilgiler merkezde toplanıyor. Şu an bu bilgileri anlamlandırma üzerine çalışıyoruz.  Gelecekte örneğin, Ocak ayında, akşam saatlerinde, X projesinde güvenlik ihlalleri olacağını tahmin edebilecek, daha olay gerçekleşmeden önlem alabileceğiz. Hatta yapay zeka ile durumu yorumlayıp, gerekli aksiyonları anında alabileceğiz. Güvenlik ihlallerinde bölgeyi kapatma ya da kolluk kuvvetlerini anında bilgilendirme gibi konuları insansız yürütebileceğiz.  

Okullarda uygulamaya başladığınız yeni nesil güvenlik sistemleri hakkında bilgi verir misiniz?
Teknolojinin hayatımızdaki yeri güvenlik teknolojilerinde de ön plana çıkıyor ve okullarda da yeni nesil güvenlik sistemlerini velilerin hizmetine sunuyor. Securitas’ın gelişmiş Uzaktan İzleme Hizmeti, ailelere ve velilere maksimum koruma sağlıyor.
Securitas’ın Uzaktan İzleme Hizmeti ile aileler okul bahçesindeki kameraya bağlanarak çocuklarını izleyebiliyor, kişisel takip cihazları ile istedikleri zaman çocuklarının konum bilgisine ulaşabiliyorlar. Öte yandan akıllı kameraların anında tespit edebildiği şüpheli kişi veya paket gibi olağanüstü durumlara okul güvenliği tarafından anında müdahale edilebiliyor.
Okul çevresinde kurulan kameraların yanı sıra, aileler çocuklarının nerede olduğunu kişisel takip cihazları ile de takip edilebiliyor. Okul araçlarında yer alan araç takip sistemleri ile hız sınırı kontrolü, okula varış ve servis kalkış saatlerinin sms ile bildirilmesi, okul aracının içindeki kameraya uzaktan bağlanılarak çocukların takip edilebilmesi ve araç içi görevlinin yakasındaki kamera ile çocuklara refakat edilme sürecini izlemek mümkün oluyor.
Okulları hem aileler hem de öğrenciler için daha güvenli kurumlar haline getirerek huzurlu bir eğitim ortamı yaratmanın önemine dikkat çeken Securitas, eğitim öğretim kurumlarına alarm izleme çözümleri, fiziki güvenlik tedbirleri ve uzman güvenlik hizmetleri ile entegre çözümler sunuyor. Güvenlik sisteminin eğitim öğretimi olumsuz yönde etkileyecek düzeyde değil, tamamlayıcı yönde olmasına dikkat ediliyor. Okulların bulundukları konum, sosyal çevre, öğrenci profili ve çevresel etkenler göz önünde bulundurularak ortaya çıkan risk analizlerinin ardından oluşturulan entegre güvenlik hizmetleri öğrenci ve velilileri rahatsız etmeyecek şekilde düzenleniyor.
Her bir eğitim kurumunu bir proje gibi ele alıp, ihtiyaçlarına özel çözümler üretiyoruz. Süreci, doğru güvenlik görevlilerinin seçimi ile başlatıyoruz. Okul servislerinin giriş-çıkış saatlerini, ebeveynlerle çocukların görüşme prosedürünü, okula girip çıkan özel araçların prosedürlerini belirliyoruz. Herhangi bir risk unsuru ortaya çıktığında emniyet yetkilileriyle irtibata geçerek gerekli bilgilendirmeleri kendilerine yapıyoruz ve gereken önlemleri alıyoruz.

arf

Yukarı